menu: Skierniewice | Łowicz | Brzeziny | Rawa Maz.

Archiwum

Bezpieczne wakacje

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. O tym, jak spędzić je bezpiecznie, opowiadała pani Justyna Białecka z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łowiczu. Uczniowie ze świetlicy przy Szkole Podstawowej nr 2 w Łowiczu, pod opieką pani Elżbiety Lis, poznali potencjalne wakacyjne zagrożenia, zasady bezpieczeństwa obowiązujące nad wodą, w lesie czy w górach. Zajęcia przeprowadzone były w ramach realizacji Programu Profilaktyczno-Wychowawczego naszej biblioteki.

Fotorelacja » »

Jak Nie Czytam, Jak Czytam

7 czerwca, punktualnie o godzinie 10, nasi czytelnicy - uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Łowiczu - wspólnie z panią Dyrektor i swoimi wychowawcami włączyli się do akcji " Jak nie czytam, jak czytam" W naszej bibliotece pokazali, że należą do tej grupy społeczeństwa, dla której czytanie jest ważnym elementem życia.

Fotorelacja » »

Stanisław Moniuszko - patronem 2019 Roku

29 maja, wspólnie z Samorządową Szkołą Muzyczną w Łowiczu, zorganizowałyśmy dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 2, spotkanie poświęcone Stanisławowi Moniuszce. Sylwetkę wybitnego polskiego kompozytora przybliżył dzieciom pan Michał Czapnik, nauczyciel Szkoły Muzycznej. W ciekawy sposób mówił o twórczości ojca naszej opery narodowej, ilustrując swoją opowieść fragmentami pieśni, arii operowych i tańców skomponowanych przez Moniuszkę. Na zakończenie, uczniowie mieli okazję wykazać się wiedzą o wybitnym kompozytorze, odpowiadając na pytania, przygotowanego przez pana Michała, Quizu. Najlepiej zorientowani w temacie nagradzani byli słodkościami. Sympatyczne spotkanie zakończono pozując do pamiątkowego zdjęcia.

Fotorelacja » »

Tydzień Czytania Dzieciom

Dzieci z grup: Kubusie Puchatki i Muchomorki z Przedszkola nr 1 w Łowiczu brały udział w zajęciach, jakie biblioteka zorganizowała w ramach ogólnopolskiej akcji propagującej czytelnictwo Cała Polska Czyta Dzieciom. Maluchy wysłuchały fragmenty najpiękniejszych baśni braci Grimm i obejrzały bajkę w teatrzyku kamishibai "Królowa pszczół". Na zakończenie spotkania, odgadywały tytuły bajek, wyciągając rekwizyty z "zaczarowanego kuferka". Nie zabrakło też słodkiego poczęstunku.

Fotorelacja » »

#BIBLIOTEKA

14 maja - w czasie Tygodnia Bibliotek - gościłyśmy nauczycieli bibliotekarzy z łowickich placówek oświatowych. W czasie spotkania poruszano sprawy żywo interesujące nauczycieli pracujących w szkolnych bibliotekach. Pani Mariola Szymczak z Działu Wspomagania Biblioteki Pedagogicznej w Skierniewicach, która poprowadziła warsztaty na temat " #Biblioteka - opracowanie zbiorów z wykorzystaniem kartoteki wzorcowej UKD", zaprezentowała nauczycielom bibliotekarzom Kartotekę Wzorcową Uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej, podała przykłady praktycznego wykorzystania bazy podczas opracowania rzeczowego zbiorów, przedstawiła także nowe kierunki i tendencje w UKD. Na zakończenie odpowiadała na liczne pytania i udzielała praktycznych porad zainteresowanym uczestnikom szkolenia.

Fotorelacja » »

Wielka Liga Czytelników - edycja 2018-2019

Biblioteka Pedagogiczna w Skierniewicach pełni funkcję Koordynatora Wojewódzkiego IV Ogólnopolskiego Konkursu "Wielka Liga Czytelników"

Zapraszamy do udziału w IV Ogólnopolskim Konkursie "Wielka Liga Czytelników", który objęty jest patronatem m.in. Ministra Edukacji Narodowej.
Zachęcamy do realizacji projektu szkoły podstawowe i biblioteki publiczne. Jesteśmy przekonani, że projekt pozytywnie wpłynie na czytelnictwo wśród uczniów i ich rodzin.

Sczegółowe informacje » »

28 lutego - punktualnie o 10 - tej zwycięzcy pierwszego szkolno - bibliotecznego etapu IV Ogólnopolskiego Konkursu "Wielka Liga Czytelników", przystąpili do drugiego etapu konkursu. Koordynatorem etapu powiatowego była Biblioteka Pedagogiczna w Skierniewicach Filia w Łowiczu. W naszej siedzibie, cztery drużyny uczniów: ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Łowiczu i Szkoły Podstawowej w Stachlewie, pisały test powiatowy.
czytaj więcej » »
Galeria zdjęć » »

Zajęcia o bezpieczeństwie i zdrowiu

30 stycznia odwiedziła nas grupa Kubusie Puchatki z Przedszkola nr 1 w Łowiczu. Podczas zajęć, prowadzonych przez panią Justynę Białecką z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łowiczu, dzieci poznały zasady bezpiecznego odpoczynku podczas ferii . Pani Justynka opowiadała także o chorobach oraz wywołujących je wirusach i bakteriach. Wielką atrakcją dla dzieci była możliwość obejrzenia preparatów zawierających szkodliwe mikroby oraz przymierzenie stroju ochronnego dla osób mających kontakt z chorymi w czasie epidemii.

Fotorelacja » »

Szkolenie dla nauczycieli bibliotekarzy

22 stycznia w Filii w Łowiczu odbyły się zajęcia warsztatowe dla nauczycieli bibliotekarzy: "Quizizz! - jak zachęcać uczniów do czytania poprzez wykorzystanie aplikacji mobilnych". Prowadząca szkolenie, pani Mariola Szymczak z Biblioteki Pedagogicznej w Skierniewicach, zapoznała uczestników z narzędziem internetowym do tworzenia interaktywnych ćwiczeń z różnych dziedzin wiedzy - Quizizz. Zachęcała nauczycieli bibliotekarzy do wykorzystywania aplikacji mobilnych w pracy z młodymi czytelnikami.

Fotorelacja » »

Mikołajkowe czytanie bajek

Mikołajkowe czytanie bajek to już tradycja w naszej bibliotece. W tym roku postanowiłyśmy szczególnie uatrakcyjnić dzieciom zajęcia, pokazując teatrzyk ilustracji kamishibai. Bajka "Przygody Myszki Pipi" wzbudziła wielkie zainteresowanie maluchów. Zgodnie z tradycją, dzieci odwiedził Święty Mikołaj i Elfy, przynosząc słodkie prezenty. Przedszkolaki opowiadały o świętach w swoich domach i oczywiście o wymarzonych prezentach pod choinkę. Każdy miał sposobność wyszeptać do ucha Mikołaja swoje "prezentowe" życzenie. Nawet te trochę starsze "dzieci". Radosne spotkanie zakończyło się wspólnym śpiewaniem świątecznych piosenek i kolęd przy akompaniamencie gitary. Oprawę muzyczną , wsparcie ze strony elfów i Mikołaja, zapewnili nam uczniowie zaprzyjaźnionego II Liceum Ogólnokształcącego w Łowiczu. No cóż Mikołaju, do zobaczenia za rok.

Fotorelacja » »

Światowy Dzień Pluszowego Misia

25 listopada obchodziłyśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Odwiedziła nas grupa Muchomorków z Przedszkola nr 1 w Łowiczu razem ze swoimi pluszowymi przyjaciółmi. Dzieci poznały historię święta, usłyszały ciekawe historie o misiach prawdziwych i bajkowych i odpowiadały na pytania w mini konkursie. W części zabawowej wspomagała nas młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego w Łowiczu. Na zakończenie każdy uczestnik urodzinowego party otrzymał słodki poczęstunek - misiowe ciasteczka pachnące miodem i żelki misie.

Fotorelacja » »

Ogólnopolski Tydzień Kariery w Bibliotece Pedagogicznej w Skierniewicach

Program Łowickiego Tygodnia Kariery » »

Konkurs plastyczny

Biblioteka Pedagogiczna w Skierniewicach zaprasza uczniów klas 4-6 szkół podstawowych do udziału w konkursie plastycznym pt. "Moja mała ojczyzna - jak będzie wyglądała za 100 lat"
Regulamin konkursu » »
Plakat konkursu » »

Dla Niepodległej

W listopadzie, miesiącu w którym obchodzimy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, w Bibliotece zorganizowano szereg imprez, aby uczcic to historyczne wydarzenie.

Fotorelacja » »

Październik - miesiącem bibliotek szkolnych

Tegoroczny Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych obchodziliśmy pod hasłem "Książka to przyszłość". Odwiedzający nas w tym czasie czytelnicy, zapoznali się z prezentowanymi w czytelni książkami zakupionymi dzięki dotacji z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Fotorelacja » »

Łowicki Tydzień Kariery

Jak co roku, w październiku, włączyłyśmy się w obchody Łowickiego Tygodnia Kariery. Głównym organizatorem imprez, które pod hasłem "BĄDŹ ARCHITEKTEM SWOJEGO SZCZĘŚCIA", odbywały się od 15 do 23 października, był Powiatowy Urząd Pracy w Łowiczu. Naszym partnerem była łowicka Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna.

Fotorelacja » »

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

2 października odwiedziły nas dzieci z Przedszkola nr 1 w Łowiczu. Wesołe Muchomorki uczestniczyły w zajęciach "Baśnie i legendy polskie" zorganizowanych w ramach Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. Legendy o powstaniu Państwa Polskiego i Warszawy czytali pracownicy biblioteki oraz uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Łowiczu wraz z opiekunem p. Pauliną Szymkowicz.

Fotorelacja » »

Przez kilka wrześniowych dni kolejne grupy uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Łowiczu uczestniczyły w zajęciach "Jestem bezpieczny w szkole i w domu". Dzieci poznały podstawowe zasady bezpieczeństwa w domu, w drodze do szkoły i w czasie przerwy między lekcjami. Dowiedziały się, do kogo zwrócić się z prośbą o pomoc oraz jak postępować, by nie zagrażać innym. Zajęcia na temat bezpiecznych zachowań wpisują się w realizację Programu Profilaktyczno - Wychowawczego realizowanego w Bibliotece.

Fotorelacja » »

Narodowe Czytanie 2018

Narodowe Czytanie to akcja czytelnicza, do której od pierwszej edycji przyłącza się Filia w Łowiczu. W tym roku, wspólnie z uczniami II LO, czytałyśmy "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego.
Sylwetkę pisarza i jego twórczość przybliżyła uczniom pani Beata Sawicka. Zaprezentowała także najciekawsze fragmenty ekranizacji "Przedwiośnia". Najważniejszą częścią imprezy była wspólna lektura książki. Podsumowanie » »

Tydzień Bibliotek 2018

Po raz piętnasty świętowałyśmy majowy Tydzień Bibliotek. W naszej placówce pojawili się nauczyciele bibliotekarze na warsztatach, w trakcie których pani Mariola Szymczak z Wydziału Wspomagania Placówek Oświatowych BP w Skierniewicach prezentowała zasady skutecznego zarządzania podręcznikami w bibliotece szkolnej. Więcej » »

Edukacja włączająca - blaski i cienie

25 kwietnia, w ramach współpracy w zakresie wspomagania nauczycieli i placówek oświatowych, filia w Łowiczu uczestniczyła w konferencji zorganizowanej przez łowicką poradnię psychologiczno - pedagogiczną na temat: "Edukacja włączająca - blaski i cienie". Nasza placówka prezentowała księgozbiór wpisujący się w tematykę konferencji - edukację włączającą. Na wystawce znalazły się wydawnictwa dotyczące pracy z dzieckiem niepełnosprawnym, chorym oraz uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych - np. Dzieckiem z cukrzycą, z fas. Więcej » »

Światowy Dzień Ziemi

Zbliża się Światowy Dzień Ziemi. Aby uczcić to ekologiczne święto, w Bibliotece zorganizowałyśmy zajęcia dla uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Łowiczu. Tradycyjnie, nasze działania na rzecz ekologii, wspierają pracownicy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. W tym roku, pani Kinga Nowak przygotowała prelekcję na temat walorów historycznych i kulturowych, najbliższego Łowiczowi, parku krajobrazowego. Więcej » »

Światowy Dzień Zdrowia

7 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia. Hasło tegorocznego święta brzmiało "Zdrowie dla wszystkich". Z tej okazji zaprosiłyśmy do biblioteki panią Justynę Białecką z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łowiczu, która poprowadziła zajęcia dla dzieci z Przedszkola nr 1 pod opieką pani Beaty Więcek. Więcej » »

Światowy Dzień Czytania Tolkiena

Na 25 marca - to już tradycja - przypada Światowy Dzień Czytania Tolkiena. Obchodzić go można na różne sposoby. My zaprosiłyśmy uczniów klasy VI b ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Łowiczu. Szóstoklasiści, pod kierunkiem polonistki pani Magdaleny Zielińskiej - Koza, przygotowali prezentacje zachęcające do czytania fantastycznych opowieści o mitycznym świecie stworzonym przez J. R. R. Tolkiena. Więcej » »

Obchody Roku Józefa Piłsudskiego

1 grudnia trzy klasy II LO w Łowiczu uczestniczyły w imprezie edukacyjnej, zorganizowanej w ramach obchodów Roku Józefa Piłsudskiego. Pan dr Tomasz Romanowicz, na co dzień pracujący w Muzeum w Łowiczu, wygłosił wykład na temat "Józef Piłsudski - portret niejednoznaczny". Młodzież miała okazję poznać interesujące i mało znane fakty dotyczące biografii i działalności Pierwszego Marszałka Polski. Więcej » »

Bezpieczeństwo sieci

Przez cały listopad kolejne grupy uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Łowiczu uczestniczyły w zajęciach na temat bezpiecznego korzystania z Internetu i cyberprzemocy. Temat spotkań edukacyjnych w Bibliotece nawiązywał do jednego z podstawowych kierunków realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2017/2018 - bezpieczeństwa w Internecie i odpowiedzialnego korzystania z mediów społecznościowych. Więcej » »

Urodziny Pluszowego Misia

Dzisiaj odwiedziła nas grupa Krasnoludków z zaprzyjaźnionego Przedszkola nr 1 w Łowiczu. Maluchy przyszły świętować urodziny Pluszowego Misia. Dzieci bezbłędnie odgadywały bohaterów ulubionych bajek, śpiewały piosenki o misiach , rozwiązywały zagadki. Na zakończenie odśpiewały gromkie "Sto lat" swoim ukochanym pluszakom i delektowały się słodkim poczęstunkiem: miodowymi ciasteczkami i misiowymi żelkami. Więcej » »

Biało-czerwone serduszka na Święto Niepodległości

W listopadzie uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Łowiczu uczestniczyli w zajęciach edukacyjno-plastycznych, nawiązujących do obchodzonego 11 listopada Święta Niepodległości. Dzieci oglądały film o polskich symbolach narodowych "Polak Mały", wysłuchały krótkiej opowieści o pierwszym Marszałku Polski - Józefie Piłsudskim, a na zakończenie spotkania wykonywały biało-czerwone serduszka. Więcej » »

MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

W ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych pod hasłem "Książka nas łączy" w Filii w Łowiczu odbyło się szereg spotkań z nauczycielami i uczniami z łowickich placówek oświatowych. Więcej » »

Honorat Koźmiński Patronem 2017 Roku

27 października Biblioteka Pedagogiczna w Łowiczu zorganizowała imprezę edukacyjną w ramach obchodów Roku Honorata Koźmińskiego. O tej ciekawej, mało znanej postaci, opowiadał pan Krzysztof Marek Wiśniewski, pasjonat historii, autor publikacji dotyczących historii Łowicza, przewodnik łowickiego oddziału PTTK. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie łowickich szkół: II LO, ZSP nr 3 i ZSP nr 2 z opiekunami panią Magdaleną Ochmańską-Zrazek, Anetą Wojciechowską i panią Olgą Sterą. Więcej » »

Seminarium dla nauczycieli

24 października nauczyciele, wychowawcy oraz pedagodzy szkolni brali udział w seminarium "Sztuka radzenia sobie w sytuacjach konfliktowych z uczniem, rodzicem". Szkolenie prowadziła pani Teresa Szczepańska, konsultant ds. mediacji i negocjacji szkolnych WODN w Skierniewicach. Tematyka szkolenia dotyczyła źródeł powstawania sytuacji konfliktowych w szkole oraz skutecznych sposobów dochodzenia do porozumienia. Więcej » »

Przygotowanie do uzyskania stopnia nauczyciela kontraktowego

Nauczyciele ubiegający się o stopień awansu zawodowego nauczyciela kontraktowego uczestniczyli w seminarium "Przygotowanie do uzyskania stopnia nauczyciela kontraktowego". Prowadząca szkolenie, pani Elżbieta Masny nauczyciel - konsultant ds. przedmiotów humanistycznych WODN w Skierniewicach, przedstawiła uczestnikom zapisy prawne dotyczące awansu zawodowego nauczyciela, omówiła zasady dokumentowania rozwoju i dorobku zawodowego. Radziła, jak przygotować się do postępowania kwalifikacyjnego. Więcej » »

Harmonogram
Relacja

Nauka ortografii i gramatyki

19 października nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej uczestniczyli w warsztatach metodycznych "Nauka ortografii i gramatyki poprzez zabawę". Kierownik formy, pani Jolanta Hysz nauczyciel - konsultant ds. informatyki i edukacji początkowej WODN w Skierniewicach, omówiła zagadnienia ortografii i gramatyki w nowej podstawie programowej. Dalsza część warsztatów poświęcona była metodyce pracy nauczyciela realizującego treści ortograficzne i gramatyczne. Na zakończenie spotkania nauczyciele zapoznali się z przykładami zabaw rozwijających kompetencje ortograficzne i gramatyczne uczniów. Więcej » »

Konferencja "Rola biblioteki szkolnej we wdrażaniu podstawy programowej i upowszechnianiu czytelnictwa"

20 września w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej w Łowiczu odbyła się konferencja dla nauczycieli bibliotekarzy na temat "Rola biblioteki szkolnej we wdrażaniu podstawy programowej i upowszechnianiu czytelnictwa". Prowadząca szkolenie, pani Małgorzata Wrzodak nauczyciel - konsultant ds. edukacji polonistycznej i bibliotek WODN w Skierniewicach, przedstawiła kierunki zmian podstawy programowej oraz zadania biblioteki szkolnej związane z reformą edukacji. Więcej » »

Seminarium "Program wychowawczo - profilaktyczny szkoły"

7 września nauczyciele z łowickich placówek oświatowych uczestniczyli w seminarium "Program wychowawczo - profilaktyczny szkoły". Szkolenie prowadził pan Marek Rawski nauczyciel - konsultant ds. wychowania WODN w Skierniewicach. Prowadzący zapoznał uczestniczących w szkoleniu nauczycieli ze zmianami dotyczącymi wychowania i profilaktyki w szkole, przedstawił istotę programu wychowawczo - profilaktycznego szkoły oraz sposoby jego modyfikacji na podstawie oceny skuteczności dotychczasowych działań. Więcej » »

Narodowe Czytanie 2017

Biblioteka II LO wspólnie z Biblioteką Pedagogiczną w Łowiczu przystąpiły do kolejnej edycji Narodowego Czytania. Tegoroczną lekturą było "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Egzemplarze książek dostarczyła Biblioteka Pedagogiczna. Więcej » »

Rok Rzeki Wisły

W roku szkolnym 2016/2017 zainaugurowano cykl zajęć edukacyjnych w ramach obchodów Roku Rzeki Wisły. Uczestniczyli w nich uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Łowiczu oraz Szkoły Podstawowej w Mysłakowie. Zajęcia biblioteczne dostosowane były do wieku uczniów i odpowiednio modyfikowane. Więcej » »

Konkurs na prezentację multimedialną pt.: "Śladami Władysława Stanisława Reymonta po ziemi łódzkiej"

W związku z ogłoszeniem przez Sejmik Województwa Łódzkiego Roku 2017 - Rokiem Władysława Stanisława Reymonta Biblioteki Pedagogiczne Województwa Łódzkiego ogłaszają konkurs na prezentację multimedialną pt.: "Śladami Władysława Stanisława Reymonta po ziemi łódzkiej" dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w województwie łódzkim.

Konkurs ma na celu promowanie twórczości i życia Władysława Stanisława Reymonta, uczczenie pamięci pisarza w 150 rocznicę jego urodzin oraz wzmacnianie tożsamości regionu łódzkiego. Uczestnicy poznają miejsca biograficzne związane z Noblistą na Ziemi Łódzkiej oraz miejscowości kojarzone z pisarzem. Celem jest również rozwijanie zainteresowań czytelniczych dzieci i młodzieży oraz przygotowanie ich do poszukiwania i wykorzystywania potrzebnych informacji i materiałów.

Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Łódzkiego

Regulamin konkursu

Materiały do pobrania: plakat, oświadczenie uczestnika, adresy bibliotek

Zapraszamy do udziału w konkursie uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w województwie łódzkim. Zapraszamy nauczycieli do współpracy!

Patroni Roku 2017

Uczniowie klas czwartych ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Łowiczu uczestniczyli w zajęciach "Bolimowski Park Krajobrazowy formą ochrony bioróżnorodności", zorganizowanych w związku z obchodami Światowego Dnia Ziemi. Spotkanie prowadziła Kinga Nowak - pracownik merytoryczny BPK. W ciekawej prezentacji przedstawiła różnorodność fauny i flory obszarów Natura 2000.

4 kwietnia, w sali Łowickiego Ośrodka Kultury, odbyła się konferencja "O komunikacji w szkole", w której uczestniczyli nauczyciele z łowickich placówek oświatowych. Organizatorami spotkania była Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w Łowiczu i łowicka filia Biblioteki Pedagogicznej w Skierniewicach. Obie placówki współpracują w ramach integracji działań wspomagających szkołę. Bibliotekarze zaprezentowali ofertę związaną tematycznie z programem konferencji.

Na 25 marca - to już tradycja - przypada Światowy Dzień Czytania Tolkiena. Obchodzić go można na różne sposoby. My zaprosiłyśmy uczniów klasy VI a i V b ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Łowiczu, którzy pod kierunkiem polonistki, pani Magdaleny Zielińskiej - Koza, przygotowali ulubione fragmenty z wybranych powieści Tolkiena. Uczniowie zapoznali się z najciekawszymi faktami z biografii prekursora powieści fantasy, wspólnie czytali fragmenty wybranych książek pisarza. Na zakończenie spotkania w Bibliotece, szóstoklasiści uczestniczyli w konkursie, sprawdzającym ich wiedzę o krasnoludach i elfach - bohaterach mitycznego świata stworzonego przez J.R.R. Tolkiena. Spotkaniu towarzyszyła prezentacja plakatów popularyzujących dorobek literacki twórcy mitologii Śródziemia, które wykonali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Łowiczu.

7 marca w Filii w Łowiczu odbyły się warsztaty metodyczne dla nauczycieli wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej. Prowadząca, pani Jolanta Hysz - nauczyciel konsultant ds. informatyki i edukacji początkowej - przedstawiła uczestniczkom propozycje zabaw "wielkanocnych" dla dzieci. Panie wspólnie wykonywały dekoracje przestrzenne, tematycznie związane z wiosną i zbliżającą się Wielkanocą.

Na przełomie marca i kwietnia w Bibliotece odbywały się zajęcia nawiązujące tematycznie do zbliżającej się Wielkanocy. Uczestniczący w nich uczniowie poznawali tradycje i zwyczaje Wielkiego Postu i Wielkanocy na Ziemi Łowickiej. Druga część zajęć poświęcona była wykonywaniu świątecznych ozdób. Z kolorowego papieru dzieci wycinały zajączki i kurczaczki. Wykonywały zakładki do książek ozdobione wielkanocnymi motywami.

Tegoroczne obchody Dnia Bezpiecznego Internetu przebiegały pod hasłem "Razem zmieniamy Internet na lepsze". W Filii w Łowiczu, jak co roku, przygotowano cykl zajęć edukacyjnych na temat bezpiecznego korzystania z sieci. W spotkaniach w Bibliotece uczestniczyli uczniowie z rożnych poziomów nauczania. Dla najmłodszych przygotowano zabawy, w trakcie których poznawali zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Uczniowie starszych klas uczyli się, jak przeciwdziałać zjawisku przemocy rówieśniczej dokonywanej przy pomocy telefonów komórkowych i komputera.

16 grudnia gościłyśmy laureatów konkursu "Co wiem o życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza?", zorganizowanego w ramach obchodów Roku Henryka Sienkiewicza. W zmaganiach konkursowych uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Łowiczu, których przygotowały polonistki pani Magdalena Zielińska-Koza i pani Magdalena Tręboszka. A oto lista zwycięzców:
I miejsce - Milena Pluta z klasy VI b,
II miejsce - Wiktoria Stolarczyk z klasy VI b,
III miejsce - Łukasz Więcek z klasy V c.
Wyróżnienia zdobyli: Hanna Multan z klasy VI b, Aleksandra Mitas z klasy VI a, Filip Chwiedziewicz z klasy VI b. Gratulujemy!
Uroczystemu wręczeniu nagród i dyplomów towarzyszyła prezentacja plakatów wykonanych przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Łowiczu. Prace plastyczne prezentowały postać pisarza i jego dorobek literacki.

W celu upamiętnienia "1050. rocznicy chrztu Polski" Biblioteka Pedagogiczna w Skierniewicach Filia w Łowiczu zorganizowała spotkanie z uczniami II LO i ZSP nr 3 w Łowiczu. Uczniowie wraz z opiekunami, p. A. Stępniewską i A. Wojciechowską, wysłuchali prelekcji nauczycielki II LO - p. Agnieszki Pawłowskiej - Kalinowskiej. W czasie wykładu uczniowie zostali zapoznani ze źródłami, z których historycy czerpią wiedzę nt. daty i miejsca chrztu Mieszka I oraz ze skutkami przyjęcia przez Mieszka I chrztu. Prelegentka zwróciła uwagę na problemy w czasie organizacji obchodów rocznicowych organizowanych w 1966 r. - "Milenium kontra 1000 lecie państwa". Odniosła się do badań historii Polski i historii lokalnej, jakie podjęto w tamtym czasie i jakie przyniosły one efekty. W ostatniej części wykładu zapoznała uczniów z najstarszymi budowlami na ziemi łódzkiej, które warto zobaczyć.

Grupa Wiewiórek z Przedszkola nr 1 w Łowiczu uczestniczyła w zajęciach edukacyjno - zabawowych "Mikołajkowe czytanie bajek". Przedszkolaki wysłuchały opowiadania o zwyczajach związanych z Bożym Narodzeniem, obejrzały film o przedświątecznej krzątaninie u kota Filemona. Dzieci chętnie opowiadały o przygotowaniach do Bożego Narodzenia w swoich domach i o listach pisanych do Świętego Mikołaja. Część artystyczną przygotowały uczennice z ZSP nr 3 w Łowiczu pod kierunkiem pani Anety Wojciechowskiej. W czapkach Mikołaj czytały przedszkolakom bajki o gwiazdce i choince. Dzieci chętnie przyłączyły się do wspólnego śpiewania świątecznych piosenek.

7 grudnia nauczyciele z łowickich placówek oświatowych uczestniczyli w seminarium "Kalendarz plastyczny: Zima i Boże Narodzenie". Pod kierunkiem pani dr Beaty Krokockiej - konsultanta ds. animacji pracy twórczej oraz zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych WODN w Skierniewicach, uczestnicy seminarium wykonywali świąteczne ozdoby. Posługując się różnorodnymi technikami, wykonywali: mikołaje, gwiazdy betlejemskie, renifery, choinki i kartki świąteczne. Nauczyciele wykorzystają zaproponowane techniki, tworząc ozdoby wspólnie z uczniami.

30 listopada rozpoczęłyśmy cykl zajęć "Tradycje i zwyczaje Bożego Narodzenia". Tego dnia odwiedziła nas grupa pierwszoklasistów ze świetlicy przy Szkole Podstawowej nr 2 w Łowiczu pod opieką p. Elżbiety Lis. Uczniowie obejrzeli prezentację o historii i zwyczajach świątecznych, opowiadali, jak spędzają święta w swoich domach. Podczas zajęć plastycznych dzieci z pomocą pań bibliotekarek wykonywały skarpetkowe bałwanki.

5 listopada odbyła się pierwsza część warsztatów metodycznych "Kształcenie muzyczno - ruchowe - tematyczne zabawy ruchowe dla dzieci na cały rok", w których uczestniczyli nauczyciele wychowania przedszkolnego. Kierownikiem tej formy szkolenia była pani Jolanta Hysz nauczyciel - konsultant ds. informatyki i edukacji początkowej WODN w Skierniewicach. Prowadzący zajęcia, pan Adrian Krawczewski , zaproponował uczestnikom układy choreograficzne dla dzieci do popularnych utworów oraz zabawy uwzględniające pobudzenie/hamowanie ruchu. Druga część warsztatów odbyła się 26 listopada. Tym razem nauczyciele edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej uczyli się gry na boom rurkach i "gimnastkowali" słuch w zakresie konsonansów i dysonansów. Zajęcia odbywały się w sali konferencyjnej Łowickiego Centrum Kształcenia Ustawicznego WŁ.

28 listopada pracownicy Biblioteki Pedagogicznej zaproszeni zostali do "Gminnego Ośrodka Kultury w Zdunach". Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia przygotowali dla przedszkolaków z terenu gminy Zduny imprezę edukacyjną - urodziny misia. W zajęciach wzięło udział 78 przedszkolaków z oddziałów przedszkolnych Szkoły Podstawowej w Bąkowie, Szkoły Podstawowej w Nowych Zdunach oraz oddziału w Złakowie Borowym. Dzieci obejrzały prezentację o najsłynniejszych misiach świata, bajkę o Misiu Uszatku, rozwiązywały rebusy i zagadki a na koniec wesoło bawiły się przy dźwiękach najpopularniejszych przebojów o misiach.

25 listopada, w "Światowy Dzień Pluszowego Misia", na zajęciach edukacyjno-zabawowych gościły dzieci z Przedszkola nr 1 w Łowiczu pod opieką pani Iwony Jabłońskie - Gabrysiak. Grupa Pszczółek, w towarzystwie swoich pluszowych przyjaciół, obejrzała prezentację o najsłynniejszych misiach świata, wysłuchała opowieści o prawdziwej misiowej przyjaźni i bawiła się wesoło przy dźwiękach popularnych piosenek o niedźwiadkach. Na zakończenie każdy otrzymał słodki poczęstunek - misiowe żelki i biszkopty z miodem.

22 listopada uczniowie "II LO im. Mikołaja Kopernika i uczniowie ZSP nr 3 w Łowiczu" uczestniczyli w imprezie edukacyjnej, jaką w ramach obchodów Roku Henryka Sienkiewicza zorganizowała Biblioteka Pedagogiczna w Łowiczu. Dr Tomasz Romanowicz, pracownik łowickiego Muzeum wygłosił wykład na temat związków pisarza z Łowiczem. Przypomniał najważniejsze fakty z biografii H. Sienkiewicza. Młodzież z zainteresowaniem wysłuchała szczegółów dotyczących wizyty literata w naszym mieście w dniu 10 stycznia 1904 r., kiedy to znamienity gość wystąpił przed mieszkańcami Łowicza w ramach charytatywnego "Poranku literackiego". Dochód z imprezy przeznaczono wówczas na rzecz miejscowych powodzian. Dr Tomasz Romanowicz opisał także uroczystości łowickie związane ze sprowadzeniem do Polski szczątków H. Sienkiewicza w 1924 r. i okoliczności przemianowania w tym samym roku ulicy Glinki w Aleje Henryka Sienkiewicza.

17 listopada w Bibliotece odbyła się pierwsza część seminarium "Kosmos, dinozaury i ..., czyli jak rozwijać zainteresowania przyrodnicze małych dzieci". W zajęciach uczestniczyli nauczyciele edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Pani Agnieszka Dąbrowska nauczyciel - konsultant ds. przedmiotów przyrodniczych, edukacji regionalnej i europejskiej WODN w Skierniewicach - zaprezentowała uczestniczkom szkolenia metody i formy pracy z uczniami w zakresie transmisji wiedzy o dinozaurach i wielu innych zagadnieniach z dziedziny przyrody. Panie wykonywały prace plastyczne, które zaprezentowały na zakończenie spotkania.

15 listopada w bibliotece odbyły się zajęcia warsztatowe "Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa - sprawozdanie z realizacji programu". W warsztatach uczestniczyły panie z bibliotek szkolnych, które otrzymały wsparcie finansowe w ramach Programu. Pani Mariola Szymczak podpowiadała, w jaki sposób należy sporządzić sprawozdanie z realizacji Programu . Udostępniła uczestnikom materiały, ułatwiające realizację wymogów Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

W październiku, Międzynarodowym Miesiącu Bibliotek Szkolnych, który w 2016 roku obchodzono pod hasłem "BIBLIOTEKI RZĄDZĄ", w Filii w Łowiczu zorganizowano szereg zajęć bibliotecznych dla uczniów z łowickich szkół. Młodsze dzieci poznały historię książki i jej drogę od pisarza do czytelnika, starsi uczniowie ćwiczyli posługiwanie się słownikami, jako źródłami informacji bezpośredniej. Dla gimnazjalistów przygotowano zajęcia na temat książek w wersji elektronicznej. Uczniowie starszych klas mieli również okazję, aby wypożyczyć książkę korzystając z cyfrowej wypożyczalni międzybibliotecznej ACADEMICA.

27 października Biblioteka Pedagogiczna w Łowiczu zorganizowała imprezę edukacyjną dla uczniów ZSP nr 3 im. W. St. Reymonta, którzy z nauczycielkami panią Jolantą Rybus i Anetą Wojciechowską, odwiedzili naszą placówkę. Celem spotkania było uczczenie "Cichociemnych", legendarnych polskich żołnierzy, którzy są patronami 2016 Roku. O działaniach Cichociemnych na Ziemi Łowickiej opowiadał uczniom dr Tadeusz Żaczek, dyrektor Łowickiego Centrum Kształcenia Ustawicznego. Zaprezentował młodzieży film dokumentalny "My Cichociemni. Głosy żyjących", który w niezwykle realistyczny sposób, poparty zdjęciami, nagraniami, a przede wszystkim wypowiedziami żyjących uczestników tamtych wydarzeń, przedstawiał udział Cichociemnych w walce z nazistami.

24 października w Bibliotece odbyła się konferencja "Vademecum wychowawcy". Prowadzący zajęcia, pan Marek Rawski - konsultant ds. wychowania WODN w Skierniewicach - przedstawił uczestniczącym w szkoleniu nauczycielom - wychowawcom klas - powinności wychowawcze nauczyciela, teczkę wychowawcy klasowego oraz przykładowy plan pracy wychowawcy. Uczestnicy szkolenia mieli okazję zapoznać się z przykładowymi scenariuszami ciekawych i twórczych lekcji wychowawczych. Panie z Biblioteki przygotowały wystawkę materiałów bibliotecznych i zestawienia bibliograficzne książek i artykułów z czasopism, które mogą wykorzystać nauczyciele w pracy wychowawcy klasowego.

Powiatowy Urząd Pracy w Łowiczu, Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna i łowicka filia Biblioteki Pedagogicznej w Skierniewicach wspólnie organizowali Łowicki Tydzień Kariery, który w 2016 roku obchodzono pod hasłem "Bądź autorem własnej kariery". Od 17 do 23 października odbyło się szereg spotkań, zarówno w Klubie Pracy łowickiego PUP, jak też w siedzibie Biblioteki, gdzie 20 października w dwugodzinnym spotkaniu z panią Janiną Mierzejewską - Majcherek - szkolnym doradcą zawodowym - spotkali się uczniowie klasy trzeciej Gimnazjum nr 2 w Łowiczu. Wszystkim imprezom towarzyszyła prezentacja oferty Biblioteki Pedagogicznej: "Bądź autorem własnej kariery - literatura dla gimnazjalistów" oraz "Kobieta współczesna - kobieta aktywna".

Biblioteka Pedagogiczna w Skierniewicach zaprasza uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych do wzięcia udziału w
KONKURSIE HISTORYCZNO-LITERACKIM
"1050 lat temu Chrzest Polski, a co było wcześniej? Dzieje Polski Przedchrześcijańskiej - kultura, obyczaje, organizacja życia społecznego w starożytnej Lechii"
REGULAMIN KONKURSU » »
OŚWIADCZENIE UCZESTNIKA » »
PLAKAT KONKURSU » »

18 października w siedzibie Biblioteki odbyły się warsztaty metodyczne "Wychowanie przez sztukę: Jak zrobić coś z niczego?". Prowadząca zajęcia, pani Jolanta Hysz - konsultanta ds. informatyki i edukacji początkowej WODN w Skierniewicach - mówiła o celach i funkcjach wychowania plastycznego, a także o znaczeniu sztuki dla dzieci. Następnie instruowała uczestniczące w spotkaniu nauczycielki, jak z plastikowych talerzyków, słomek do picia, butelek po wodzie mineralnej i Actimelu, wyczarować maski, kwiatki, motyle, świnki, baranki i bałwanki. I tak, "z niczego" powstały kolorowe, zabawne prace przestrzenne.

Poznaliśmy zwycięzców konkursu plastycznego "Bądź eko - dbaj o powietrze". Laureaci uczestniczyli w uroczystym rozdaniu dyplomów i nagród. Do Biblioteki wpłynęło 147 prac z 7 szkół powiatu łowickiego. Komisja konkursowa oceniała prace w dwóch kategoriach. W kategorii klas I - III zwyciężyła Maja Skoneczna ze Szkoły Podstawowej nr 2 Łowiczu, II i III miejsce zajęły uczennice Szkoły Podstawowej nr 4 w Łowiczu - Aleksandra Wróbel i Patrycja Pierzchała. Wyróżniono prace Szymona Śnieguły ze Szkoły Podstawowej w Łyszkowicach, Krystiana Rolińskiego ze Szkoły Podstawowej w Bąkowie i Krystiana Dutkowskiego ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Łowiczu.
W kategorii klas IV - VI zwyciężył Paweł Felczyński ze Szkoły Podstawowej w Łyszkowicach, II miejsce zajęła Magdalena Ciąpała ze Szkoły Podstawowej w Bąkowie, III miejsce przypadło Wojciechowi Stawickiemu ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Łowiczu. W tej kategorii wyróżniono prace Julii Kołaczek ze Szkoły Podstawowej w Bąkowie, Nadii Żak ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Łowiczu i Małgorzacie Tybuś ze Szkoły Podstawowej w Mysłakowie.
Nagrody, którymi obdarowano laureatów zakupiono dzięki dotacji z WFOŚiGW w Łodzi. Nauczyciele, pod kierunkiem których uczniowie wykonywali konkursowe prace, otrzymali podziękowania.

Grupa nauczycieli i pedagogów szkolnych z łowickich szkół brała udział w konferencji metodycznej "Rozwiązywanie konfliktów szkolnych drogą mediacji i negocjacji", którą prowadziła pani Teresa Szczepańska, nauczyciel - konsultant ds. mediacji i negocjacji szkolnych WODN w Skierniewicach. Pani Szczepańska przedstawiła, uczestniczącym w szkoleniu nauczycielom, najczęstsze przyczyny konfliktów szkolnych, mechanizmy ich eskalacji i zaproponowała skuteczne sposoby rozwiązywania konfliktów drogą mediacji i negocjacji. Biblioteka przygotowała wystawkę materiałów bibliotecznych związanych z tematyką konferencji.

4 października gościłyśmy - jak co roku w Międzynarodowym Miesiącu Bibliotek Szkolnych - nauczycieli bibliotekarzy z łowickich placówek oświatowych. Była to kolejna okazja do integracji środowiska nauczycieli prowadzących biblioteki szkolne, ale nie tylko. Zaproszona na spotkanie pani Mariola Szymczak z Biblioteki Pedagogicznej w Skierniewicach poprowadziła konferencję na temat "Prawidłowość organizacji i funkcjonowania biblioteki szkolnej". Temat szkolenia nie był przypadkowy, korespondował z propozycjami zgłaszanymi przez nauczycieli bibliotekarzy, bo właśnie organizacja i funkcjonowanie biblioteki szkolnej we wszystkich typach szkół ma być przedmiotem kontroli, jako jeden z kierunków realizacji zadań z zakresu nadzoru pedagogicznego.

Pięciolatki i sześciolatki z grup "pszczółek" i "wiewiórek" z Przedszkola nr 1 w Łowiczu uczestniczyły w Ekopikniku zorganizowanym przez Bibliotekę Pedagogiczną w Łowiczu w ramach projektu ekologicznego "Bądź eko - dbaj o powietrze". Przedszkolaki odwiedzały Ekologiczne Krainy. W Krainie Książek obejrzały wydawnictwa o tematyce ekologicznej, przeznaczone dla dzieci. Biblioteka zakupiła je dzięki dotacji z WFOŚiGW w Łodzi. W Krainie Wiedzy wysłuchały ciekawych informacji o tym, jak zapobiegać zanieczyszczeniom powietrza. W Krainie Gości dzieci spotkały się z panią Justyną Białecką z Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Łowiczu, i leśniczym - panem Jackiem Chudym. Kolejnym etapem pikniku były zabawy i konkursy w parku szkolnym. Wszyscy otrzymali upominki, które "wyławiali" z magicznego pudełka.
Projekt "Bądź Eko Dbaj o Powietrze" Biblioteka Pedagogiczna w Skierniewicach i jej filie organizują dzięki dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

23 września w Bibliotece odbyło się seminarium na temat "Jak skutecznie organizować pomoc psychologiczno - pedagogiczną w szkole?" Szkolenie, skierowane przede wszystkim do nauczycieli wychowawców, prowadził pan Marek Rawski, nauczyciel - konsultant ds. wychowania WODN w Skierniewicach. Pracownicy Biblioteki przygotowali wystawkę zbiorów związanych z tematyką szkolenia. Rozpowszechnili wśród uczestników szkolenia zestawienia tematyczne materiałów bibliotecznych dotyczących pomocy psychologicznej i pedagogicznej.

W ramach realizacji projektu ekologicznego "Bądź eko - dbaj o powietrze" w Bibliotece odbył się cykl zajęć edukacyjnych, w trakcie których uczniowie, wykonując proste doświadczenia, odpowiadali na pytanie czy potrzebne nam jest powietrze i co można zrobić, aby je chronić przed zanieczyszczeniami. W zajęciach uczestniczyły dzieci z różnych poziomów nauczania. Nauczyciele bibliotekarze modyfikowali scenariusze, dostosowując je do wieku uczestników. Starsi uczniowie rozwiązywali zagadki i kalambury, dla młodszych przygotowano wesołe zabawy o tematyce ekologicznej.

"Narodowe Czytanie".
Czytelnicy, którzy odwiedzili Bibliotekę 3 września, zapraszani byli do przeczytania fragmentów „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Czytali powieść w tradycyjnej książkowej wersji, ale także korzystając z czytnika elektronicznego. W ten sposób Biblioteka włączyła się do kolejnej edycji Narodowego Czytania.

Łódzkie brdziej francuskie

Szkoła na czasie e-podręczniki w klasie! - KONKURS

Bądź eko - dbaj o powietrze

Rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza

10 czerwca o godzinie 10.00 do Biblioteki Pedagogicznej zawitali uczniowie klasy II a, II b, II c i I e II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Łowiczu z opiekunem - nauczycielką języka angielskiego - panią Sylwią Fabich. Każdy z uczniów wypożyczył książkę, biorąc udział w niespotykanej dotąd akcji ogólnopolskiego masowego czytania pod hasłem "Jak nie czytam, jak czytam". Panie z biblioteki przybliżyły uczniom zasady akcji oraz cel, jaki przyświecał głównemu organizatorowi - redakcji miesięcznika "Biblioteka w Szkole". Spośród zaproponowanych przykładowych form akcji uczniowie wybrali tworzenie absurdalnego tekstu - ustawieni w rzędzie po kolei czytali pierwsze słowo z dziesiątej strony swojej książki. Stworzyli książkowy łańcuch osób połączonych przez trzymane w rękach książki, łącząc dwie funkcjonujące w budynku szkoły biblioteki: bibliotekę pedagogiczną i bibliotekę szkolną. Na zakończenie ustawili wieżę z wypożyczonych książek.

31 maja grupa "Muchomorków" z Przedszkola nr 1 w Łowiczu uczestniczyła w zajęciach edukacyjno - plastycznych zorganizowanych przez bibliotekę w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom oraz XV Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom pod hasłem "Czytanie uskrzydla". Przedszkolaki z uwagą słuchały opowieści o przygodach Plastusia, bohatera "Plastusiowego Pamiętnika" Marii Kownackiej. Duże zainteresowanie wzbudził mały plastelinowy ludzik przygotowany przez panią Beatę. Podczas zajęć plastycznych, dzieci z ochotą rysowały i kolorowały własnego Plastusia. Nagrodą za aktywny udział w zajęciach były owocowe lizaki, które, ku uciesze maluchów, rozdała pani Beata.

19 maja w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej w Łowiczu odbyły się warsztaty pt. "Tworzenie interaktywnych ćwiczeń na platformie LearningApps", w których uczestniczyli nauczyciele bibliotekarze ze szkół powiatu łowickiego. W świątecznej atmosferze - przy słodkim poczęstunku - wszak niedawno obchodziliśmy bibliotekarskie święto, podsumowano tegoroczną edycję Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Pani Mariola Szymczak, z Biblioteki Pedagogicznej w Skierniewicach, udzielała wskazówek przydatnych przy tworzeniu sprawozdania. Podpowiedziała, gdzie nauczyciele bibliotekarze mogą znaleźć wartościowe materiały dotyczące promocji czytelnictwa. W drugiej części spotkania, pani Anna Kowalczyk przeprowadziła warsztaty z zakresu TIK pt. "Tworzenie interaktywnych ćwiczeń na platformie LearningApps". Uczestnicy warsztatów otrzymali, przygotowane przez panie, materiały do wykorzystania w pracy bibliotecznej.

18 kwietnia odbyły się w bibliotece pierwsze zajęcia nawiązujące do "Światowego Dnia Ziemi". Tegoroczne święto obchodzone pod hasłem "Palący temat - niska emisja" poświęcone jest tematom związanym z ochroną powietrza i przeciwdziałaniem emisji zanieczyszczeń. W spotkaniu, które prowadziła pani Kinga Nowak - pracownik merytoryczny Bolimowskiego Parku Krajobrazowego - uczestniczyli uczniowie klasy IV a i V b Szkoły Podstawowej nr 4 w Łowiczu z nauczycielką panią Jolantą Drązikowską. 22 kwietnia zorganizowano kolejne zajęcia dla grupy uczniów ze Szkoły Podstawowej w Zielkowicach. Zainteresowani ekologią czwarto i piątoklasiści obejrzeli prezentację na temat znaczenia powietrza dla życia na Ziemi, a następnie podawali własne pomysły na działania przyczyniające się do ochrony czystości powietrza.

12 kwietnia odwiedzili nas uczniowie klas IV - VI Szkoły Podstawowej w Zielkowicach. Bibliotekarki - Edyta Kondrat i Beata Sawicka przygotowały zajęcia z okazji zbliżającego się "Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich". Uczniowie obejrzeli prezentację "O książce kilka razy naj...", wysłuchali ciekawostek o życiu i twórczości Marii Konopnickiej, która jest patronką szkoły w Zielkowicach. Na zakończenie zajęć rozwiązywali kalambury, odgadując zaszyfrowane w obrazkach tytuły utworów Marii Konopnickiej.

8 i 9 kwietnia Biblioteka Pedagogiczna w Skierniewicach Filia w Łowiczu uczestniczyła w "VIII edycji Kiermaszu Edukacyjnego", którego organizatorem jest Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Skierniewicach. Tegoroczna impreza, skierowana do nauczycieli, dyrektorów oraz przedstawicieli organów prowadzących szkoły i placówki oświatowe powiatu łowickiego, skierniewickiego i rawskiego, odbyła się w siedzibie Łowickiego Centrum Kształcenia Ustawicznego Województwa Łódzkiego. Nasza placówka prezentowała na kiermaszu wydawnictwa poświęcone diagnozie pedagogicznej i psychologicznej, a nauczyciele bibliotekarze przygotowali dla zainteresowanych nauczycieli warsztaty metodyczne "Terapeutyczna funkcja lektury - zajęcia z biblioterapii w bibliotece pedagogicznej". Tematyka zajęć nawiązywała do hasła tegorocznego kiermaszu - "Kompetencje kluczowe - rozwój i perspektywa" oraz do treści przekazanych przez dr Magdalenę Woynarowską - Sołdan w, rozpoczynającym kiermasz, wykładzie: "Kształtowanie umiejętności życiowych, jako ważne zadanie szkoły".

8 kwietnia w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji nr 1 w Łowiczu odbyły się "Targi Edukacyjne dla gimnazjalistów". Swoje oferty kształcenia prezentowały szkoły ponadgimnazjalne z powiatu łowickiego, Bolimowa i Skierniewic, a nawet z Łodzi. Nasza placówka, jak co roku, została zaproszona do prezentacji swojej oferty, skierowanej do środowiska oświatowego Łowicza.

2 kwietnia , w dzień narodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Z tej okazji odwiedzili nas uczniowie II c Szkoły Podstawowej nr 1 w Łowiczu z wychowawczynią panią Beatą Jałoszyńską. Zajęcia "Spotkanie z Panem Andersenem", które przygotowała i prowadziła pani Edyta Kondrat, miały na celu przypomnienie postaci wybitnego autora bajek dla dzieci oraz zachęcenie najmłodszych uczniów do czytania. Dzieci przypominały treść ulubionych bajek, a na zakończenie zajęć w bibliotece, pod kierunkiem pani Edyty, wykonywały kolorowe zakładki do książek. Zapewniały, że chętnie odwiedzą bibliotekę kolejny raz.

30 marca w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej w Łowiczu odbyło się "Popołudniowe spotkanie z poezją". Było to, kolejne już, przedsięwzięcie w ramach współpracy Bursy Samorządu Województwa Łódzkiego i Biblioteki. Miłośnicy poezji, uczestniczący w kameralnej imprezie, mieli niecodzienną okazję wysłuchania wierszy w interpretacji ich autorek. Fragmenty swojej twórczości prezentowały panie Krystyna Kunikowska i Anna Buchalska. Poetki oklaskiwali zaproszeni goście, wśród których znalazły się członkinie Klubu Seniora "Radość". Spotkanie zorganizowano w ramach obchodzonego 21 marca Światowego Dnia Poezji.

4 marca prezentowałyśmy zbiory biblioteczne na konferencji "Rozwijanie kompetencji matematycznych u dzieci", którą dla dyrektorów szkół, nauczycieli wychowania przedszkolnego i wczesnoszkolnego oraz wychowawców świetlic szkolnych, zorganizowała Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w Łowiczu.

3 marca 2016 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Łowiczu odbyła się IV Międzypowiatowa Konferencja Metodyczna "Neurodydaktyka - wiedza o ludzkim mózgu szansą edukacji". Organizatorem spotkania był Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Skierniewicach. Celem konferencji była popularyzacja nowych trendów w edukacji, integracja środowiska pedagogicznego oraz prezentacja osiągnięć szkół i placówek oświatowych. Biblioteka Pedagogiczna w Łowiczu eksponowała w trakcie konferencji zbiory biblioteczne związane z tematyką spotkania.

Święta Wielkanocne już wkrótce, czas więc na przygotowanie świątecznych ozdób. 2 marca w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej w Łowiczu odbyły się "Warsztaty rękodzielnicze. Papieroplastyka w czterech porach roku: Wiosna i Wielkanoc" w trakcie których, uczestnicy szkolenia, pod kierunkiem prowadzącej spotkanie pani Beaty Krokockiej - konsultanta WODN w Skierniewicach, wykonywali papierowe fantazje na Wielkanoc.

W tym roku Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzimy pod hasłem: "Lepszy Internet zależy od Ciebie!". Biblioteka Pedagogiczna w Łowiczu, po raz kolejny, włączyła się w tę akcję, organizując zajęcia dla uczniów na temat bezpiecznego korzystania z zasobów sieci. 11 lutego odwiedzili nas uczniowie Szkoły Podstawowej w Mysłakowie, zaś 16 lutego uczestnicy półkolonii organizowanych w Szkole Podstawowej nr 4 w Łowiczu. Dla młodszych uczniów, prowadząca spotkanie, pani Beata Sawicka przedstawiła "Sieciakowe" zasady korzystania z Internetu. Uczniowie z klas IV - VI poznali zjawisko cyberprzemocy i sposoby reagowania na nie. Pani Beata podpowiadała uczniom, jak bezpiecznie i z zachowaniem prawa autorskiego, wykorzystywać zasoby Internetu, przygotowując prace domową.

9 lutego Filia w Łowiczu uczestniczyła w seminarium "Pomoc przedmedyczna we współczesnej szkole - teoria i praktyka", którego organizatorami był Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Skierniewicach i Łowickie Centrum Kształcenia Ustawicznego Województwa Łódzkiego w Łowiczu. Celem seminarium było tworzenie warsztatu informacyjnego w zakresie Wytycznych ERC 2015 oraz wymiana doświadczeń w zakresie efektywności i skuteczności działań podejmowanych przez szkoły w obszarze pierwszej pomocy przedmedycznej. Zaproszony przez organizatorów pan Tadeusz Zagajewski - Prezes Zarządu CBRD w Łodzi przedstawił zgromadzonym nauczycielom i uczniom prawne aspekty udzielania pierwszej pomocy , a pan Marek Joachimek - trener instruktor ERC zaprezentował, jak w praktyce powinno przebiegać udzielanie pierwszej pomocy. Pani Anna Zakrzewska, psycholog z Powiatowej Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Łowiczu, przedstawiła psychologiczne aspekty pierwszej pomocy. Biblioteka Pedagogiczna w Łowiczu zaprezentowała uczestnikom seminarium zbiory związane z tematyką szkolenia i rozpowszechniła wśród zebranych zestawienia bibliograficzne wydawnictw dot. szeroko pojętej tematyki zdrowotnej.

8 grudnia odwiedziła nas grupa pięciolatków z Przedszkola nr 1 w Łowiczu. "Do Mikołajkowego czytania bajek" zaprosiłyśmy panią Agnieszkę Szuluk - dyrektor Bursy SWŁ w Łowiczu oraz uczennice mieszkające w Bursie - Magdę, Gosię i Adę. W przystrojonej świątecznie bibliotece dzieci wysłuchały fragmenty bajek związanych tematycznie z Bożym Narodzeniem, obejrzały film o przedświątecznej krzątaninie w domku kota Filemona, opowiadały o zwyczajach wigilijnych w swoich rodzinach. Największą atrakcją było pojawienie się Mikołaja, który rozdawał przedszkolakom słodycze. Dzieci z przejęciem recytowały wierszyki i śpiewały piosenki. Po wyjściu Mikołaja okazało się, że zostawił dla nas list, który przeczytała pani Agnieszka. Muchomorki pozowały do zdjęć w czerwonych czapeczkach, a na zakończenie przedświątecznego spotkania zaprezentowały wykonane własnoręcznie rysunki.

1 grudnia odbyły się w bibliotece warsztaty metodyczne "Boże Narodzenie - dekoracje świąteczne", w których uczestniczyli nauczyciele wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej. Pod okiem pani Jolanty Hysz - nauczyciela konsultanta WODN w Skierniewicach - uczestnicy warsztatów wykonywali dekoracje świąteczne: choinki, gwiazdki, orzechowego renifera, a także kartkę świąteczną z guzików.

Na przełomie listopada i grudnia w bibliotece zorganizowano cykl zajęć na temat "zasad bezpiecznego korzystania z Internetu i cybrprzemocy". Uczestniczyli w nich uczniowie Szkoły Podstawowej w Bielawach w ramach Tygodnia Profilaktyki organizowanego w tej placówce. Młodsi uczniowie , pod kierunkiem pani Beaty Sawickiej, brali udział w zabawach edukacyjnych, których głównym celem jest propagowanie bezpieczeństwa w sieci. Dla starszych uczniów zorganizowano zajęcia uwrażliwiające na niebezpieczeństwa na jakie narażone są osoby korzystające z komunikatorów, czatów i portali społecznościowych

25 listopada grupa pięciolatków z Przedszkola nr 10 w Łowiczu bawiła się w Bibliotece, świętując "Światowy Dzień Pluszowego Misia". Pani Beata Sawicka przygotowała dla przedszkolaków ciekawe zabawy ruchowe przy muzyce, a także zabawy z elementami dramy. Maluchy przyniosły swoje ulubione pluszaki i pięknie opowiadały związane z nimi historyjki. Dużo radości i uciechy było podczas zabawy ruchowo naśladowczej "Niedźwiadek"”, w trakcie której pięciolatki wcielały się w bohatera dzisiejszego święta. W urodzinach Misia brały udział także pięciolatki z Przedszkola nr 1 w Łowiczu, uczestnicząc w zajęciach edukacyjnych z elementami zabaw ruchowych, muzycznych i plastycznych.

18 listopada Biblioteka Pedagogiczna zorganizowała zajęcia edukacyjne dla uczniów II LO im. Mikołaja Kopernika w Łowiczu. Dr Tomasz Romanowicz, historyk z Muzeum w Łowiczu, wygłosił wykład na temat "Łowicz w Rocznikach, czyli Kronikach sławnego Królestwa Polskiego". Pan Romanowicz przybliżył uczniom postać jednego z patronów Roku 2015 - Jana Długosza, przedstawiając wiele interesujących informacji z życia autora pierwszej nowoczesnej historii Polski. Szczególnie ciekawe były wątki dotyczące Łowicza i Ziemi Łowickiej, które w tym wielotomowym dziele odszukał pan dr Tomasz Romanowicz.

16 listopada "Muchomorki z Przedszkola nr 1 w Łowiczu" odwiedziły Bibliotekę Pedagogiczną. W spotkaniu uczestniczyła pani leśnik z Nadleśnictwa Kutno, która opowiadała maluchom o tym, jak i czym dokarmiać ptaki. Dzieci odgadywały nazwy prezentowanych przez panią leśnik ptaków, odpowiadały na pytania w mini konkursie ekologicznym. Druga część spotkania odbyła się w przyszkolnym ogrodzie. Przedszkolaki pod kierunkiem pani leśnik rozwieszały na krzewach i drzewkach przygotowaną wcześniej karmę dla ptaków.

6 listopada w Filii w Łowiczu odbyło się szkolenie dla nauczycieli bibliotekarzy ze szkół powiatu łowickiego. Warsztaty na temat "Jak wypełnić wniosek o udzielenie wsparcia finansowego na zakup książek do biblioteki szkolnej w ramach Narodowego Rozwoju Czytelnictwa - Priorytet 3" prowadziła pani Mariola Szymczak z Biblioteki Pedagogicznej w Skierniewicach. Przekazała nauczycielom wiele cennych wskazówek, przydatnych podczas wypełnianiu wniosków o udzielenie wsparcia finansowego na zakup książek do bibliotek szkolnych.

4 listopada Biblioteka Pedagogiczna w Skierniewicach Filia w Łowiczu zorganizowała wspólnie z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Łowiczu spotkanie inaugurujące kolejną edycję Przedszkolnego Programu Edukacji Antytytoniowej "Czyste powietrze wokół nas." Uczestnicy szkolenia - koordynatorzy programu z placówek oświatowych Łowicza i powiatu łowickiego, wysłuchali wykładu pani Anny Zakrzewskiej z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Łowiczu na temat „Jak rozmawiać z dzieckiem o paleniu tytoniu?”. Pani Beata Sawicka przedstawiła działalność łowickiej filii Biblioteki Pedagogicznej w zakresie wspomagania szkół i nauczycieli w realizacji edukacji ekologicznej. Koordynująca realizacje programu, pani Bożena Papierowska z PSSE w Łowiczu, przedstawiła uczestnikom szkolenia założenia realizacji programu na rok szkolny 2015/2016. W spotkaniu uczestniczyła również pani leśnik Katarzyna Pilarczyk, która bierze udział w działaniach proekologicznych obu współpracujących placówek - Biblioteki i Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

3 listopada w sali tanecznej Łowickiego Ośrodka Kultury odbyły się warsztaty metodyczne "Uczeń 6 plus: zabawy ortofoniczne z elementami logopedii w dramie, tańcu i teatrze." Uczestniczący w szkoleniu nauczyciele edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej, pod kierunkiem prowadzącej spotkanie pani dr Beaty Krokockiej - konsultanta WODN w Skierniewicach - wykonywali ćwiczenia kształtujące precyzję ruchową, wyrabiające dykcję i poprawną intonację. Pani Krokocka zaprezentowała zabawy ćwiczące orientację i refleks, a także wdrażające uczniów do koncentracji uwagi i uważnego słuchania. Teoretyczną część szkolenia nauczyciele będą kontynuować na Platformie MOODLE WODN w Skierniewicach.

27 października w siedzibie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Łowiczu odbyło się Forum oświatowe pt. "Nowe formy wspomagania pracy szkół i placówek oświatowych". Forum zorganizowała Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Łowiczu przy współpracy z Kuratorium Oświaty w Łodzi Delegatura w Skierniewicach, Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 im. Władysława Grabskiego oraz Biblioteką Pedagogiczną w Łowiczu. Spotkanie przedstawicieli wielu placówek oświatowych było okazją do zaprezentowania wybranych zagadnień i planowanych przedsięwzięć na rzecz nowego systemu wspomagania pracy szkół i placówek oświatowych.
Jolanta Pokorska przedstawiła uczestnikom Forum prezentację "Zadania bibliotek pedagogicznych w nowym modelu wspomagania szkół i placówek oświatowych". Beata Sawicka zaprezentowała materiały biblioteczne przeznaczone dla nauczycieli i wychowawców.

19 października 2015 r. rozpoczął się Ogólnopolski Tydzień Kariery. Tegoroczna edycja przebiega pod hasłem: „Poznaj swojego doradcę kariery”. Biblioteka Pedagogiczna w Łowiczu zorganizowała "zajęcia dla uczniów klasy III Gimnazjum nr 2 w Łowiczu" , które prowadził pan dr Tadeusz Żaczek - dyrektor Łowickiego Centrum Kształcenia Ustawicznego Województwa Łódzkiego w Łowiczu, a jednocześnie doradca zawodowy. W trakcie zajęć młodzież poznała rolę i zadania doradcy zawodowego w planowaniu własnej kariery, wypełniła test zainteresowań i preferencji zawodowych oraz test inteligencji emocjonalnej . Wyniki dla wielu okazały się zaskakujące.

16 października 2015 r., w 37. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża, w Sali konferencyjnej Łowickiego Centrum Kształcenia Ustawicznego odbyła się konferencja metodyczna "Święty Jan Paweł II - Nauczyciel i Wychowawca" zorganizowana przez WODN w Skierniewicach i Bibliotekę Pedagogiczną w Skierniewicach Filia w Łowiczu. Ksiądz dr hab. Wojciech Osial - konsultant WODN ds. katechezy przedstawił zgromadzonym na spotkaniu nauczycielom i młodzieży Św. Jana Pawła II jako nauczyciela i świadka wiary, wskazując treści wychowawcze w nauczaniu papieża. Krzysztof Marek Wiśniewski podzielił się swoimi wspomnieniami z wizyty Ojca Świętego w Łowiczu w 1999 roku, prezentując zdjęcia z prywatnego albumu. Uroczysty charakter konferencji, której kierownikiem była pani Małgorzata Wrzodak - konsultant ds. edukacji polonistycznej i bibliotek w WODN w Skierniewicach, podkreślił piękny występ uczniów ZSP nr 3 im. W.S. Reymonta w Łowiczu. Młodzież, pod kierunkiem nauczycielek Małgorzaty Antosik, Anety Wojciechowskiej i Anny Góreckiej, przedstawiła wzruszający montaż słowno-muzyczny pt. "Człowiek Boga - nauczyciel wszechczasów". Wspólnie z młodymi wykonawcami zgromadzeni na konferencji zaśpiewali ulubioną pieśń Jana Pawła II "Barka". Kolejną częścią spotkania były warsztaty, w trakcie których pod kierunkiem Jolanty Hysz - konsultanta WODN ds. informatyki i edukacji początkowej, nauczyciele wykonywali postać św. Jana Pawła II techniką origami.

9 października Filia w Łowiczu gościła laureatów konkursu plastycznego "Zmieniając nawyki, chronisz Ziemię i klimat". Zwycięzców wyłoniono wśród uczniów z klas I-III i IV-VI łowickich szkół podstawowych. Autorzy najlepszych prac pojawili się w Bibliotece ze swoimi opiekunami, którym wręczono pamiątkowe dyplomy.
wyniki
galeria zdjęć
plakat konkursu

Ciepły początek jesieni sprzyjał imprezie plenerowej – "Piknik z klimatem" - jaką w ramach realizacji projektu ekologicznego pod hasłem "Zmieniając nawyki, chronisz Ziemię i klimat" - Biblioteka Pedagogiczna w Łowiczu zorganizowała dla dzieci z łowickich przedszkoli. 23 i 24 września dzieci z Przedszkola Integracyjnego "Pod Świerkami" i Przedszkola nr 1 w Łowiczu bawiły się i uczyły w trakcie plenerowej imprezy. W krainie książek, wiedzy , zabawy i sztuki, najmłodsi miłośnicy przyrody spotkali się z panią leśnik , wysłuchali pogadanki o tym, co zagraża naszej planecie, a później z zaciekawieniem, posługując się lupami, szkłami powiększającymi i mikroskopem, obserwowali ściółkę, korę drzew i małe żyjątka w ogrodzie. Bez trudu maluchy odpowiadały na pytania konkursowe, które pani Beata Sawicka przygotowała na tę okazję. Z wielkim zaciekawieniem wyciągali z Tajemniczego Pudełka nagrody. Panie z łowickiego Sanepidu, nie tylko opowiadały o tym, co zanieczyszcza powietrze, którym oddychamy, przygotowały obrazki do kolorowania i ekologiczne gadżety. Pani leśnik rozdała dzieciom kolorowe książeczki o mieszkańcach lasu.

10 maja w Bibliotece odbyły sie zajęcia na temat "Jak unikać dymu papierosowego", kończace cykl lekcji w ramach realizacji programu profilaktycznego "Nie pal przy mnie, proszę", realizowanego w młodszych klasach szkoły podstawowej. Tym razem Bibliotekę odwiedzili uczniowie kl. III a Szkoły Podstawowej nr 4 w Łowiczu z nauczycielami: Wiesławą Skrzypińską, Marią Kępką i Adrianną Fratczak. O sposobach radzenia sobie w sytuacjach, w których inni palą papierosy mówiła uczniom pani Bożena Papierowska z Łowickiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Trzecioklasiści podawali przykłdy własciwych zachowań i malowli znaczki z zakazem palenia. Zajęcia zorganizowano w ramach wspomagania nauczycieli w realizacji programów profilaktycznych.

3 czerwca dzieci z grupy "Mróweczek" i "Wiewiórek" Przedszkola Integracyjnego nr 10 w Łowiczu odwiedziły Bibliotekę Pedagogiczną. Przedszkolaki, tradycyjnie w ramach czerwcowego Tygodnia Czytania Dzieciom, odwiedziły Bibliotekę. Program tegorocznej wizyty nawiązywał do obchodów Roku Jana Pawła II. W trakcie zajęć "Każdy mały może być Wielki", przedszkolaki wysłuchały fragmenty książek o dzieciństwie Papieża i obejrzały film animowany o najważniejszych wydarzeniach z życia wielkiego Polaka. Na zakończenie, pani Beata Sawicka, przygotowała mini konkurs dla maluchów i ich opiekunów. Podczas wesołej zabawy sprawdzała, co "Mróweczki" i "Wiewiórki" wiedzą o życiu, dziś już świętego - Jana Pawła II.

2 czerwca w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej w Łowiczu odbyła sie konferencja metodyczna adresowana do nauczycieli – "Twórczo odkrywam świat - zauważ i wspieraj zdolności". Prowadzące spotkanie, Pani Małgorzata Wrzodak i pani Jolanta Hysz z WODN w Skierniewicach, mówiły o roli nauczyciela, wychowawcy w rozwijaniu kreatywności i zdolności uczniów. W części warsztatowej uczestniczki konferencji, pod kierunkiem pani Jolanty Hysz, dawały wyraz swej kreatywności, wykonując prace plastyczne. Jolanta Pokorska przedstawiła działania Biblioteki Pedagogicznej w Łowiczu w ramach programu Miejsce Odkrywania Talentów.

28 maja uczniowie trzech pierwszych klas Gimnazjum nr 1 w Łowiczu uczestniczyli w spotkaniu z panem Krzysztofem Markiem Wiśniewskim - emerytowanym nauczycielem, przewodnikiem PTTK, autorem wielu publikacji dotyczących przeszłości Łowicza. Spotkanie w Bibliotece Pedagogicznej było kolejnym już z cyklu spotkań z autorami publikacji o Łowiczu - jego bogatej historii, tradycji i folklorze. Bohaterem wykładu pana Wiśniewskiego był Papież Jan Paweł II. W interesującej prezentacji zatytułowanej "Bóg jest Miłością", przedstawił unikalne - nie publikowane w mediach - zdjęcia dokumentujące wizytę Ojca Świętego w Łowiczu 14 czerwca 1999 r. Pochodzą one z prywatnego archiwum i składają się na bogaty album "Wizyta Papieża w Łowiczu 1999 r.", w którym pan Krzysztof zgromadził ponad 300 zdjęć.

"I Ty możesz zostać kronikarzem - od papieru czerpanego do prezentacji multimedialnej" to temat zajęć, jakie odbyły się w Bibliotece 20 maja. Uczestnicy lekcji - uczniowie klasy VI d Szkoły Podstawowej nr 1 w Łowiczu - zamienili się na chwilę w kronikarzy, przedstawiając w różnej formie dzieje swoich rodzin. Z dumą prezentowali seniorów rodu: prababcie, dziadków. Nie zabrakło zdjęć rodziców i rodzeństwa. Ważne i znaczące wydarzenia spisali piórem na papierze czerpanym, wykonali plakaty i prezentacje multimedialne. Zajęcia te Biblioteka zorganizowała w ramach obchodów Roku Jana Długosza, autora dzieła "Roczniki, czyli Kroniki sławnego Królestwa Polskiego", pierwszej nowoczesnej historii narodu.

Tydzień Bibliotek 2015 w Bibliotece Pedagogicznej w Łowiczu.
W myśl hasła tegorocznego Tygodnia Bibliotek "Wybieram Bibliotekę" wielu uczniów i nauczycieli łowickich szkół odwiedziło Bibliotekę Pedagogiczną w Łowiczu. Tematyka zajęć bibliotecznych była różnorodna: młodsi uczniowie poznawali zasady korzystania z innej niż szkolna biblioteki. Starsi uczyli się korzystać z warsztatu informacyjno-bibliograficznego biblioteki pedagogicznej, próbowali swoich sił obsługując komputerowy program biblioteczny.
W ramach Tygodnia Bibliotek zorganizowano także zajęcia poświęcone patronowi 2015 roku, Janowi Długoszowi. Uczestnicy lekcji z zainteresowaniem przeglądali tomy Roczników czyli Kronik Sławnego Królestwa Polskiego sztandarowego dzieła polskiego kronikarza.

22 kwietnia to wyjątkowy dzień - na całej planecie dzień trwa tyle samo, co noc, a my obchodzimy Światowy Dzień Ziemi . Tegoroczne święto poświęcamy promocji odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej. Zobowiązuje nas do tego hasło Dnia Ziemi 2015 - "Z energią zmieńmy źródła". Już 15 kwietnia odwiedziły nas pierwsze grupy uczniów, dla których zajęcia prowadziła pani Beata Łukasik, pracownik merytoryczny Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, podkreślała, że promocja OZE to inwestycja w ochronę klimatu i przeciwdziałanie degradacji środowiska naturalnego. 22 kwietnia uczniowie klasy IV a i V a Szkoły Podstawowej nr 4 w Łowiczu po opieką nauczyciela - Pani Jolanty Drązikowskiej, uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych "Z energią za pan brat" i "Chroń środowisko - działaj energetycznie" w ramach programu ekologicznego "Jak przjaźnie obcować z naturą", który jest realizowany w Bibliotece.

Biblioteka Pedagogiczna w Łowiczu uczestniczyła w XV Targach Edukacyjnych, które 27 marca zorganizował Powiatowy Urząd Pracy. Filia prezentowała swoją ofertę: zbiory biblioteczne, dzialalność edukacyjną i kulturalną skierowaną do uczniów łowickich szkół ponadgimnazjalnych. Wtrakcie Targów zachęcano młodzież do wizyty w bibliotece i skorzyastania z z pomocy w przygotowaniach do egzaminu maturalnego.

23 marca w Bibliotece Pedagogicznej w Łowiczu odbyło się kolejne spotkanie z autorem publikacji na temat historii Ziemi Łowickiej. Pan Zdzisław Kryściak, prezes łowickiego Kola Przewodników PTTK, przedstawiał uczniom ZSP nr 3 w Łowiczu postać Karola Rybackiego, który wpisał się w historię Łowicza swoją działalnością wydawniczą, społeczną i pisarską. Młodzież szczególnie zainteresowała gra planszowa "Podróż po Łowiczu", którą Karol Rybacki opracował i wydal podczas pobytu na internowaniu. W czasie spotkania w bibliotece pan Kryściak przedstawił fragmenty tekstów K. Rybackiego, m.in.: "Księżanka Zocha", "Przemowy weselne i pogrzebowe dla domowego użytku", "Notatki Jeńca z Danholmu" i fragmenty artykułów z "Łowiczanina", pisma którego założycielem w roku 1911 był patron Roku 2015 w Łowiczu - Karol Rybacki.

17 i 19 marca w bibliotece odbyły się zajęcia "Bezpieczeństwo żywności", w których uczestniczyli uczniowie klas 6. Szkoły Podstawowej nr 4 w Łowiczu pod opieką pani Małgorzaty Dolińskiej. Temat spotkań z uczniami nawiązywał do obchodzonego 7 kwietnia Światowego Dnia Zdrowia. Zajęcia wpisały się w cykl spotkań edukacyjnych organizowanych przez bibliotekę, mających na celu propagowanie zdrowego stylu życia na co dzień i wychowanie świadomego konsumenta. Do wygłoszenia wykładu na temat zdrowej diety i dodatków do żywności zaproszono panią Bożenę Papierkowską z Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Łowiczu. Na zakończenie zajęć, w ramach ewaluacji, uczniowie dokonywali podziału poznanych dodatków do żywności na barwniki, konserwanty, zagęszczacze, emulgatory i przeciwutleniacze.

25 lutego 2015 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Łowiczu odbyła się konferencja metodyczna na temat "Netykieta w Internecie i w pracy nauczyciela bibliotekarza". Prowadzący konferencję konsultanci WODN, panie - Małgorzata Wrzodak i Jolanta Hysz oraz pan Zbigniew Ogonowski, mówili o kodeksie etyki bibliotekarza, ochronie praw autorskich i danych osobowych w pracy nauczyciela bibliotekarza. Uczestniczący w konferencji pedagodzy, zapoznali się z zasadami korzystania z materiałów zamieszczonych w Internecie, a także poznali zasady sporządzania przypisów i bibliografii ze szczególnym uwzględnieniem źródeł elektronicznych.

19 lutego w Bibliotece odbyły się warsztaty metodyczne "Zabawki z papieru: wiatraki łowickie i inne regionalia",w których uczestniczyli nauczyciele edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej z łowickich placówek. Uczestniczki szkolenia, pod kierunkiem pani dr Beaty Krokockiej - nauczyciela konsultanta ds. animacji pracy twórczej oraz zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych WODN w Skierniewicach - wykorzystując m.in. techniki Iris folding, kartonaż, jenigami, orgiami - wykonywały wiatraki łowickie, ozdoby z papieru i regionalne zabawki. Był to moduł stacjonarny szkolenia. II moduł - kurs samokształceniowy - odbywać się będzie na platformie Moodle WODN.

29 stycznia w Bibliotece Pedagogicznej w Łowiczu odbyło się seminarium na temat: "Zagrożenia w Internecie". w ramach wspomagania realizacji projektu edukacyjnego "Bezpieczna szkoła" oraz w związku ze zbliżającym się Dniem Bezpiecznego Internetu. Zajęcia dla nauczycieli i uczniów klasy IV i V Szkoły Podstawowej w Bielawach prowadziła pani Urszula Kawka - konsultant WODN w Skierniewicach. Uczniowie, zachęceni do aktywnego uczestnictwa - w ramach wykonywanych ćwiczeń - podawali przykłady zagrożeń związanych z korzystaniem z Internetu i dostępem do niebezpiecznych treści. Pani Kawka uwrażliwiała młodzież na zjawisko cyberprzemocy, podając przykłady poważnych konsekwencji tego typu działań - zarówno dla ich ofiar, jak i sprawców. Uczniowie z Bielaw świetnie poradzili sobie z rozwiązaniem quizu podsumowującego zajęcia, a najbardziej aktywni otrzymali upominki.

"Spotkanie z autorem publikacji o Ziemi Łowickiej.".
27 stycznia w Bibliotece Pedagogicznej w Łowiczu, wykładem poświęconym Władysławowi Grabskiemu, zainaugurowano cykliczne spotkania z autorami publikacji zamieszczonych w bazie Bibliografia regionalna Biblioteki Pedagogicznej w Skierniewicach i jej filii w Brzezinach, Łowiczu i Rawie Mazowieckiej. Zaproszony na spotkanie, pan Marek Wojtylak, kierownik łowickiego oddziału Archiwum Państwowego w Warszawie, niestrudzony popularyzator wiedzy historycznej o regionie, redaktor Roczników Łowickich, od 2014 roku Honorowy Obywatel Łowicza, mówił o życiu, działalności społecznej i politycznej - związanego z Ziemią Łowicką - Władysława Grabskiego. W spotkaniu brali udział uczniowie Gimnazjum im. Józefa Chełmońskiego w Bielawach, uczestniczący w projekcie edukacyjnym "Władysław Grabski - premier z Borowa" oraz uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Łowiczu, szkoły, której patronem jest wielki syn Ziemi Łowickiej - Władysław Grabski.

14 stycznia w bibliotece odbylo się seminarium "Odpowiedzialność nauczyciela za zapewnienie bezpieczeństwa uczniom". Prowadząca spotkanie, pani Anna Stefaniak - konsultant ds. organizacji i programowania pracy szkoły/placówki oświatowej WODN w Skierniewicach, przekazywała uczestniczącym w zajęciach nauczycielom wiedzę dotyczacą obowiązków nauczycieli, odpowiedzialności porządkowej, materialnej i dyscyplinarnej.

16 grudnia uczniowie młodszych klas Szkoły Podstawowej w Niedźwiadzie brali udział w przedświątecznym spotkaniu w Bibliotece. Sympatyczna pani Marta, słuchaczka ZKN w Łowiczu, czytała dzieciom piękne bajki o Bożym Narodzeniu, rozdawała "mikołajkowe" cukierki i wspólnie z dziećmi śpiewała kolędy. Dzieci opowiadały o przedświątecznych przygotowaniach, listach do Mikołaja i zwyczajach związanych z obchodami Bożego Narodzenia w swoich domach.

Kreatywne rozwiązania na ozdoby świąteczne są szczególnie cenne w przededniu Bożego Narodzenia. 2 grudnia w Bibliotece odbyły się warsztaty metodyczne "Wkrótce Boże Narodzenie - dekoracje świąteczne". Zgromadzonym na spotkaniu nauczycielom, pani Jolanta Hysz - konsultant WODN w Skierniewicach, prezentowała, jak można tworzyć unikalne świąteczne ozdoby z surowców, których dostarcza natura: siana, łodyg bambusa, łuszczyn miesięcznicy. Panie tworzyły wyjątkowe dekoracje przestrzenne, wykorzystując ekologiczne surowce wtórne: opakowania po jajkach, rolki papieru toaletowego, ziarna pieprzu i ziela angielskiego. Powstały wspaniałe szopki, aniołki, gwiazdy, kwiaty, choinki i renifery.

26 i 27 listopada w bibliotece odbyły się zajęcia w ramach kursu doskonalącego "Jak zachować właściwe relacje we współpracy z roszczeniowymi rodzicami". Prowadzący szkolenie, pan Ryszard Ogonowski - konsultant ds. doradztwa zawodowego i kształcenia zawodowego WODN w Skierniewicach, prezentował uczestniczącym w spotkaniu nauczycielom różne taktyki współpracy z rodzicami. Pedagodzy, pod kierunkiem prowadzącego, wspólnie wypracowywali innowacyjne metody służące budowaniu dobrych relacji z rodzicami uczniów i prezentowali je, wcielając się w roszczeniowych rodziców.

25 listopada w Bibliotece Pedagogicznej w Łowiczu odbyły się warsztaty metodyczne "Praca z dzieckiem autystycznym w przedszkolu i w edukacji wczesnoszkolnej". Kierownikiem tej formy doskonalenia była pani dr Teresa Janicka-Panek - konsultant ds. edukacji wczesnoszkolnej WODN w Skierniewicach. Warsztaty, w których uczestniczyli nauczyciele wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej z łowickich placówek oświatowych, prowadziły panie Lidia Zielkowska i Anna Bieniewicz - nauczycielki kształcenia integracyjnego w Zespole Szkół Integracyjnych w Skierniewicach. Panie dzieliły się swoim doświadczeniem, prezentując metody i formy pracy z uczniem autystycznym w ramach przykładów dobrych praktyk.

W roku szkolnym 2014/2015 rozpoczęła się kolejna edycja programu edukacyjnego "Czyste powietrze wokół nas". Biblioteka Pedagogiczna w Łowiczu po raz kolejny zaangażowała się w realizację programu, który stanowi pierwszy etap przedszkolnej edukacji antytytoniowej. 17 listopada szkolni koordynatorzy programu spotkali się w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej w Łowiczu. Pani Bożena Papierowska z łowickiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej - powiatowy koordynator programów prozdrowotnych, przedstawiła główne założenia programu, przekazała nauczycielom materiały dydaktyczne, pomocne w realizacji zajęć. Pracownicy Biblioteki i przedstawiciel Nadleśnictwa Kutno - pani Katarzyna Pilarczyk, zaprezentowali ofertę zajęć, na które zaprosili uczniów i nauczycieli, realizujących przedszkolny program antytytoniowy "Czyste powietrze wokół nas".

28 października 2014 roku pracownicy Biblioteki Pedagogicznej w Skierniewicach Filia w Łowiczu uczestniczyli w konferencji "Dla dobra ucznia – szkoła wobec agresji i niepełnosprawności", którą organizowała Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w Łowiczu. Biblioteka zaprezentowała zbiory związane tematycznie z wystąpieniami uczestników konferencji: praca z uczniem ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, wynikającymi z niepełnosprawności, działania Szkoły Promującej Zdrowie w zakresie profilaktyki agresji i przemocy, cyberprzemoc i sposoby jej zapobiegania. Pani Beata Sawicka przedstawiła ofertę biblioteki w zakresie zajęć edukacyjnych dotyczących bezpiecznego korzystania z Internetu i cyberprzemocy.

Z okazji zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości, w Bibliotece zorganizowano seminarium: "Kotyliony na Święto Niepodległości". Po przypomnieniu wydarzeń historycznych, które upamiętniamy 11 listopada - odzyskanie niepodległości po 123 latach zaborów - uczestnicy seminarium: nauczyciele i uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Łowiczu, przystąpili do tworzenia okolicznościowych kotylionów pod kierunkiem pani Jolanty Hysz - konsultanta WODN w Skierniewicach. Uczniowie prezentowali własnoręcznie wykonane biało-czerwone kotyliony - symbol radości i dumy Polaków z sukcesu, jakim było odzyskanie wolności i zwieńczenia wysiłków i starań kilku kolejnych pokoleń Polaków.

29 października 2014 roku odbyło się spotkanie inaugurujące w ramach sieci współpracy "Szkoła i przedszkole sprzyjające promocji zdrowia". Uczestniczyli w nim nauczyciele powiatu łowickiego, zainteresowani realizowaniem programów prozdrowotnych i promocją zdrowia w swoich placówkach - przedszkolach i szkołach. Nauczyciele mieli okazję wymienić się doświadczeniami w zakresie promocji zdrowia. W ankiecie diagnozującej, podawali propozycje tematyki kolejnych spotkań i pomysły na nowe przedsięwzięcia dotyczące promocji zdrowia w przedszkolach i szkołach. Spotkaniu towarzyszyły zabawy integrujące grupę - sprzyjające budowaniu dobrych relacji i motywujące do pracy w zespole.

23 października nauczyciele ze szkół powiatu łowickiego uczestniczyli w seminarium "Nauczyciel wobec trudnych zachowań uczniów". Spotkanie prowadziła pani Anna Stefaniak - konsultant ds. organizacji i programowania pracy szkoły/placówki oświatowej WODN w Skierniewicach. Zakres tematyczny seminarium obejmował zagadnienia związane z zachowaniami uczniów sprawiającymi nauczycieleom najwięcej kłopotów. W trakcie zajęć nauczyciele ćwiczyli umiejętności przydatne w radzeniu sobie z trudnymi zachowniami uczniów.

Co powinno się wziąć pod uwagę przy wyborze szkoły i zawodu, to temat przewodni lekcji otwartej, którą 21 października w ramach Łowickiego Tygodnia Kariery prowadził pan Ryszard Ogonowski - nauczyciel konsultant ds. doradztwa zawodowego i kształcenia WODN w Skierniewicach. W zajęciach "Na co trzeba zwrócić uwagę przy planowaniu swojej kariery edukacyjno-zawodowej" brali udział uczniowie klasy III b i III c Gimnazjum nr 2 w Łowiczu. Tego dnia w bibliotece odbyło sie także seminarium na temat: "Pomóż swojemu uczniowi w planowaniu jego kariery edukacyjno-zawodowej", którego uczestnikami byli nauczyciele doradcy zawodowi z łowickich placówek oświatowych.

Trzy grupy uczniów z Gimnazjum nr 1 i nr 4 w Łowiczu uczestniczyły w spotkaniach w ramach Łowickiego Tygodnia Kariery, które odbyły się 20 października w Bibliotece. Zgodnie z hasłem tegorocznego Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery - "Jak zaprzyjaźnić się z rynkiem pracy?", prowadzące spotkanie: pani Izabela Pawluk - doradca zawodowy w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Łowiczu i pani Beata Sawicka z Biblioteki Pedagogicznej, podkreślały rolę kluczowej umiejętności samodzielnego zdobywania informacji o rynku pracy. Gimnazjaliści, pod kierunkiem pani Izabeli Pawluk, poznawali rzetelne źródła aktualnej informacji o rynku pracy oraz strategie ich wyszukiwania i oceny.

16 października nauczyciele z łowickich placówek oświatowych uczestniczyli w konferencji metodycznej Edukacja europejska-Program Erasmus + szansą rozwoju przedszkoli, szkół i placówek oświatowych w aspekcie międzynarodowym, którą prowadziła pani Agnieszka Dąbrowska - nauczyciel konsultant ds. przedmiotów przyrodniczych, edukacji regionalnej i europejskiej WODN w Skierniewicach.

Po raz kolejny, wspólnie z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Łowiczu, włączamy się w działania w ramach obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery. Głównym organizatorem Łowickiego Tygodnia Kariery jest Powiatowy Urząd Pracy, który zaprasza na spotkania organizowane w swojej siedzibie, a także w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej w Łowiczu w dniach 20 - 24 października 2014 r. Program Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery

Tradycyjnie, jak co roku, w Bibliotece Pedagogicznej w Łowiczu odbyło się spotkanie integracyjno - metodyczne w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. 15 października panie z bibliotek szkolnych miały okazję spędzić miłe popołudnie przy kawie, a jednocześnie uczestniczyć w warsztatach metodycznych na temat tworzenia interaktywnych narzędzi dydaktycznych w programie Hot Potates - JCross, które poprowadziły pani Anna Kowalczyk i pani Mariola Szymczak z Biblioteki Pedagogicznej w Skierniewicach. Pani Mariola Szymczak podsumowała rok współpracy nauczycieli bibliotekarzy w ramach BiblioSieci. Zainteresowanym nauczycielom przedstawiła zasady ewidencjonowania podręczników w bibliotece szkolnej, odpowiadała na liczne pytania i udzielała praktycznych wskazówek związanych z organizacją pracy biblioteki szkolnej. Uczestniczki spotkania otrzymały pakiety materiałów , zawierające instrukcje dotyczące wykorzystywania programu Hot Potates do tworzenia atrakcyjnych materiałów dydaktycznych.

We wtorek 7 października gościliśmy w Szkole Podstawowej w Niedźwiadzie. Na zaproszenie pani polonistki i pani bibliotekarki rozpoczęliśmy w tej placówce tegoroczną edycję ogólnopolskiej kampanii "Cała Polska Czyta Dzieciom". Zajęcia "Mikołajek to mój kolega" zgromadziły dzieci od oddziałów przedszkolnych po 6 klasy. Wybór literatury nie był przypadkowy. Postanowiliśmy bowiem zaprezentować również założenia programu edukacyjno-kulturalnego "Łódzkie bardziej francuskie" realizowanego w naszej placówce. Dzieci z wielkim zainteresowaniem śledziły przygody Mikołajka i jego kompanów. Książka o małym urwisie została wybrana jako "książka miesiąca" w bibliotece szkolnej. Uczniowie cały październik czytać będą przygody Mikołaja, a na zakończenie wezmą udział w konkursie na temat znajomości lektury, organizowanym przez panią polonistkę.
Druga część zajęć poświęcona była Międzynarodowemu Miesiącowi Bibliotek Szkolnych. Uczniowie poznali historię słowa biblioteka, rodzaje bibliotek oraz hasło tegorocznego święta.

1 października uczniowie IV a Szkoły Podstawowej w Łowiczu uczestniczyli w zajęciach bibliotecznych: "Co to znaczy? Korzystamy ze słowników języka polskiego". W czasie lekcji czwartoklasiści zapoznali się z najważniejszymi słownikami i zasadami korzystania z nich. To już kolejna grupa uczniów, która w bibliotece poznaje budowę słowników, ćwiczy samodzielne wyszukiwanie informacji i uczy się świadomego korzystania z właściwego słownika, jako źródła wiedzy i nieodzownej pomocy w nauce.

26 września grupy pięcio i sześciolatków z "Przedszkola Słoneczko" w Łowiczu odwiedziły Bibliotekę. Na zajęciach, zrealizowanych w ramach programu "Jak przyjaźnie obcować z naturą" , szukały odpowiedzi na pytania: Dlaczego klimat się zmienia? i Czy Planeta Ziemia potrzebuje naszej pomocy? Po wysłuchaniu pogadanki oraz po obejrzeniu odcinka filmu z serii "Śniegusie ratują planetę", przedszkolaki samodzielnie wymieniały zachowania, które dobrze służą klimatowi na Ziemi i te, które szkodzą środowisku. Pozytywne zachowania nagradzały obrazkiem z uśmiechniętą buźką, a te szkodzące klimatowi - obrazkiem z ponurą miną. Na zakończenie zajęć wszystkie przedszkolaki uroczyście zobowiązały się do podejmowania tylko takich zachowań, które służą środowisku, w którym żyją. Oczywiście nie obyło się bez wesołej zabawy w pociąg przy dźwiękach skocznej piosenki o Dinusiu, towarzyszącej wszystkim spotkaniom w ramach realizacji zajęć bibliotecznych na temat ekologii i promocji zdrowia.

11 września 2014 r. w siedzibie Biblioteki w Łowiczu odbyła się konferencja metodyczna "Sześciolatek w Naszej Szkole". Prowadząca szkolenie, pani Bożena Fronckiewicz - konsultant ds. kadry kierowniczej WODN w Skierniewicach, zapoznała uczestniczących w konferencji nauczycieli ze zmianami prawnymi i organizacyjnymi, mającymi wpływ na funkcjonowanie ucznia 6 letniego w szkole podstawowej. Konsultant ds. organizacji i programowania pracy szkoły/placówki oświatowej, pani Anna Stefaniak przedstawiła możliwości współpracy szkoły z rodzicami, w szczególności zakres uprawnień rodziców.

Wspólne czytanie "Trylogii". Razem z czytelnikami, którzy odwiedzili Bibliotekę w sobotę, przyłączyłyśmy się do wspólnej lektury „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. To trzecia odsłona akcji Narodowe Czytanie. Po "Panu Tadeuszu", utworach Aleksandra Fredry, prezydent Bronisław Komorowski zachęcił Polaków do sięgnięcia po kolejne wybitne dzieło rodzimej literatury.

OSZCZĘDZAM, SEGREGUJĘ - NIE MARNUJĘ! - Konkurs ekologiczny dla dzieci szkół podstawowych - WYNIKI »

Noc Kupały w bibliotece. 11 czerwca wspólnie z uczniami z Koła regionalnego przy Szkole Podstawowej nr 1 w Łowiczu obchodziłyśmy kopalnockę, zwaną także sobótką. Z oczywistych względów zajęcia odbywały się w ciągu dnia, ale nie zabrakło kwiatów i ziół na wianki, atrapy ogniska, a nawet rzeczki z mostkiem. O jednym z najstarszych świąt prasłowiańskich, które obchodzono kiedyś w czasie najkrótszej nocy w roku - w wigilię św. Jana, czyli w nocy z 23 na 24 czerwca opowiadała Agnieszka Rutkowska. "Wieczór to i noc pełna tejemnic..." tak Oskar Kolberg opisywał Sobótkę w I części "Mazowsza". To z jego dzieł zaczerpnięto inspirację do zaprezentowania sobótkowych obrzędów. Młodzi miłośnicy folkloru mieli okazję wić wianki, rzucać lodygę z liśćmi bylicy na strzechę, a nawet skakać przez ognisko. We własnoręcznie uwitych wiankach wracali do szkoły.

6 czerwca odbyły się w Bibliotece ostatnie zajęcia w ramach XIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom pod hasłem "Czytanie – mądra rzecz!". Tym razem gościłyśmy najmłodsze grupy przedszkolaków z Przedszkola nr 10 "Pod Świerkami". Niedźwiadki i Zajączki brały udział w zajęciach edukacyjno-zabawowych "Bajki Pana Perrault", realizowanych w ramach projektu "Łódzkie bardziej francuskie". Przedszkolaki obejrzały fragmenty najpiękniejszych bajek Charlesa Perrault, wysłuchały bajki "Śpiąca Królewna" i rezolutnie odpowiadały na pytania w mini konkursie. Zajęcia zakończyła zabawa przy dźwiękach dyskotekowej wersji piosenki o królewnie - wesoły pociąg zwiedził całą Bibliotekę.

Odwiedziły nas kolejne grupy przedszkolaków - dzieci z Przedszkola Integracyjnego nr 10 "Pod Świerkami" uczestniczyły w zajęciach w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, Jeżyki, Wiewiórki i Mróweczki poznawały twórczość ludową i postać patrona roku 2014 Oskara Kolberga.

Włączyliśmy się do akcji Cała Polska Czyta Dzieciom, rozpoczynając XIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. 29 i 30 maja 2014 roku odwiedziły nas dzieci z Przedszkola nr 4 "Słoneczko" w Łowiczu. Grupy 5 i 6 latków pod opieką pań Anny Politowicz i Wiesławy Gawęckiej wzięły udział w zajęciach zatytułowanych "Przedszkolaki poznają Oskara Kolberga i twórczość ludową". Przeprowadzone one zostały w ramach obchodów Roku Oskara Kolberga oraz akcji Cała Polska Czyta Dzieciom i rozpoczynającego się wkrótce XIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom.Przedszkolaki poznały postać patrona roku 2014, wysłuchały piosenki "Wlazł kotek na płotek" w kilku zabawnych wersjach oraz bajek "Duch Wietrznik" i "Zła Macocha" spisanych przez Oskara Kolberga. Dzieci obejrzały z zainteresowaniem film z serii "Wędrówki Pyzy" nakręcony na podstawie książki Hanny Januszewskiej „Pyza na polskich dróżkach”. Uczestnicy zajęć zgodnie stwierdzili, że warto poznawać twórczość ludową a czytanie ludowych bajek i przypowieści uczy i rozwija dziecięcą wyobraźnię.

"Odjazdowy Bibliotekarz" - w upalną majową sobotę, 24 maja na starcie rajdu - przed budynkiem Zespołu Kolegiów Nauczycielskich, gdzie mieści się Biblioteka Pedagogiczna, stawiło się ponad 70 miłośników bibliotek, książek i aktywnego wypoczynku ...

Mimo niepewnej pogody, w niedzielę 18 maja dołączyłyśmy do grupy łowiczan uczestniczących w V Rajdzie Rowerowym Szlakiem Książęcym. Imprezę organizowało Centrum Kultury, Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej oraz oddział PTTK w Łowiczu. W gronie ponad 100 cyklistów pokonałyśmy 38 km trasę, która wiodła przez Zielkowice - Arkadię - Mysłaków do Nieborowa. Wspólnie z miłośnikami turystyki rowerowej dopingowałyśmy uczestników konkursów sprawnościowych i zajadałyśmy kiełbaski z grilla w gospodarstwie agroturystycznym "Ranczo u Noego" w Piaskach. Nieco innych wrażeń doznałyśmy, oglądając w drodze powrotnej jeden z rezerwatów Puszczy Bolimowskiej - piękną Polanę Siwica.

Kolejna lekcja o Oskarze Kolbergu - 15 maja uczniowie Szkoły Podstawowej w Mysłakowie uczestniczyli w zajęciach poświęconych patronowi 2014 roku - Oskarowi Kolbergowi. Tym razem wysłuchali opowieści o życiu wybitnego etnografa, obejrzeli dostępne w Bibliotece egzemplarze jego Dzieł i na mapie powiatu łowickiego wytyczali szlak wycieczki rowerowej, uwzględniając miejscowości, które w tomie „Mazowsze” opisywał Oskar Kolberg.

Świętowałyśmy Tydzień Bibliotek w czasie sympatycznego spotkania w Bibliotece. Nauczyciele bibliotekarze, w większości należący do BiblioSieci, spotkali się 12 maja, aby przy kawie i słodkościach porozmawiać o pracy w bibliotece szkolnej. Aby połączyć przyjemne z pożytecznym zaprosiłyśmy koleżanki z Biblioteki w Skierniewicach - Anna Kowalczyk i Karolina Dobrosz-Stępkowska poprowadziły warsztaty na temat wykorzystania programu Windows Movie Maker 2.6 jako nowoczesnego narzędzia w promocji biblioteki. Mariola Szymczak z Wydziału Wspomagania Placówek Oświatowych Biblioteki w Skierniewicach wyjaśniała wątpliwości związane z interpretacją danych przekazywanych przez biblioteki szkolne do SIO.

Spotkanie z panią leśnik. 25 kwietnia odwiedziły nas sześciolatki ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Łowiczu. Spotkały się z panią ze stacji sanitarnej w Łowiczu i z panią leśnik z Nadleśnictwa Kutno. Zajęcia w bibliotece były podsumowaniem realizacji programu edukacji antytytoniowej "Czyste powietrze wokół nas", stanowiącego ważne ogniwo w edukacji antytytoniowej najmłodszych. Zajęcia w ramach programu realizowane są metodami aktywizującymi, dzieci uczą się poprzez doświadczanie i zabawę. Tak było w czasie piątkowych zajęć w bibliotece, w trakcie których sześciolatki usystematyzowały swoją wiedzę na temat szkodliwości dymów zanieczyszczających środowisko. Największą atrakcją spotkania była wizyta pani leśnik, jej opowieści o lesie i jego mieszkańcach, a przede wszystkim możliwość przymierzenia czapki leśnika. Na zakończenie dzieci wspólnie z panią leśnik i panią inspektor bawiły się przy dźwiękach skocznej piosenki o Dinusiu, który wie, że palenie papierosów szkodzi zdrowiu.

W środę, 16 kwietnia uczniowie klasy V Szkoly Podstawowej nr 1 w Łowiczu uczestniczyli w zajęciach "Tradycje wielkanocne spisane przez Oskara Kolberga". Dzieci obejrzały prezentację "Szlakiem Kolberga po ziemi łowickiej" i wysłuchały fragmentów dzieł patrona 2014 roku, w których opisał ludowe zwyczaje i tradycje związane z Wielkanocą.

10 kwietnia nauczyciele edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej uczestniczyli w warsztatach metodycznych "Rozwijaj zainteresowania czytelnicze i kreatywność uczniów poprzez origami płaskie z koła". Prowadząca zajęcia, pani Jolanta Hysz - konsultant ds. informatyki i edukacji początkowej WODN w Skierniewicach, podała szereg propozycji rozwijania zainteresowań czytelniczych uczniów, podkreślała rolę nauczyciela w inspirowaniu twórczej aktywności wychowanków.Uczestniczki w trakcie warsztatów ćwiczyły technikę origami płaskie z koła, wykonując kolorowe prace plastyczne.

Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest każdego roku 7 kwietnia, aby uczcić rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia w 1948 roku. 9 kwietnia zaprosiłyśmy gimnazjalistów z Gimnazjum nr 1 w Łowiczu, aby porozmawiać o zdrowiu. Panie z Sekcji Higieny Żywienia, Żywności i Przedmiotów Użytku z łowickiej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej mówiły o skutkach najczęściej popełnianych błędów żywieniowych. Przedstawiły poruszającą prezentację dotyczącą bulimii, anoreksji i kompulsywnego objadania się - chorobach coraz częściej dotykających młodych ludzi. Panie dietetyczki radziły, jak należy odżywiać się racjonalnie - co warto jeść, a czego zdecydowanie unikać. Były to kolejne zajęcia organizowane w Bibliotece Pedagogicznej w Łowiczu, wpierające realizację programów prozdrowotnych, realizowanych w szkołach. Program dla gimnazjalistów nosi nazwę "Trzymaj Formę" i ma na celu promowanie zdrowego stylu życia.

Wirtualna podróż po Puszczy Bolimowskiej - 7 kwietnia 2014 roku, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Łowiczu, odwiedzili bibliotekę. Pani Beata Łukasik, pracownik merytoryczny Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, zabrała młodych słuchaczy w wirtualną podróż po rozległych "konwaliowiskach" Puszczy Bolimowskiej. Zaprezentowała zabytkowe aleje, stare drzewa - pomniki przyrody, rośliny i zwierzęta chronione, żyjące na terenie BPK, a także liczne zwierzęta łowne. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali opowieści o zabytkach kultury materialnej - pałacu i parku w Nieborowie, romantycznym parku w Arkadii, starych kościołach i kapliczkach. Chłopców zainteresowały informacje o działaniach wojennych z czasów I wojny światowej na terenie dzisiejszego Parku Krajobrazowego i ślady tych wydarzeń: pola bitwy z fragmentami umocnień i leśne mogiły. Zachęceni ciekawą prezentacją, uczniowie zapewniali, że wybiorą się na wycieczkę po Puszczy Bolimowskiej.

Nie pal przy mnie, proszę - 2 kwietnia uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Łowiczu odwiedzili bibliotekę. Drugoklasiści wysłuchali pogadanki "ZDROWY STYL ŻYCIA-WYBIERZ ŻYCIE BEZ TYTONIU", obejrzeli prezentację na temat zgubnych skutków palenia tytoniu, którą przygotowała pani Bożena Papierowska z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łowiczu. Zajęcia w bibliotece zorganizowano w ramach programu "Nie pal przy mnie, proszę", którego celem jest wykształcenie postawy obrony przed biernym paleniem oraz zdobycie przez dzieci umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, gdy inni ludzie palą przy nich papierosy. Na zakończenie zajęć warsztatowych uczniowie wykonywali znaczki zakazujące palenia. Rysunki lasu, wykonane przez uczniów zawieszono na planszy, tworząc wystawę "Zielone płuca".

21 i 28 marca 2014 r. nauczyciele przedszkoli, oddziałów przedszkolnych i klas 1-3 uczestniczyli w warsztatach metodycznych "Drama - techniki i strategie w pracy pedagogicznej z dziećmi/uczniami", zorganizowanych przez WODN w Skierniewicach. W trakcie zajęć, prowadzonych przez panią Kamilę Witerską - specjalistę z zakresu dramy, członka Polskiego Stowarzyszenia Kreatywności, autorkę badań i publikacji z zakresu dramy, nauczyciela akademickiego i doświadczonego edukatora - nauczyciele poznawali strategie dramy oraz sposoby myślenia i działania twórczego przez dramę. W trakcie zajęć warsztatowych, w praktyce ćwiczyli techniki dramowe.

Kolejna lekcja historii i patriotyzmu w bibliotece - 26 marca 2014 r. po raz kolejny w bibliotece odbyło się spotkanie z panem Zbigniewem Zagajewskim - historykiem, członkiem Stowarzyszenia Historycznego im. 10. Pułku Piechoty, wielkim pasjonatem historii. Uczniowie Gimnazjum nr 1 w Łowiczu wysłuchali ciekawej opowieści związanej z wykorzystaniem gazów bojowych w czasie działań I Wojny Światowej na ziemi łowickiej - "Mgła śmierci - I Wojna światowa na ziemi łowickiej - działania pod Bolimowem".

24 marca 2014 r. w czasie seminarium "O pomyślną karierę dziecka rozpoczynajacego naukę w szkole", prezentowałyśmy ofertę edukacyjną biblioteki, skierowaną do nauczycieli i uczniów edukacji wczesnoszkolnej. Seminarium zorganizowała Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Łowiczu przy współpracy z WODN w Skierniewicach i Biblioteką Pedagogiczną w Łowiczu. Nauczycielom, uczestniczącym w seminarium, zaprezentowałyśmy publikacje dotyczące diagnozy i wspomagania rozwoju dziecka w związku z obniżeniem wieku realizacji obowiązku szkolnego. W prezentacji "Biblioteka Pedagogiczna dla edukacji wczesnoszkolnej" przedstawiłyśmy ofertę placówki - szkolenia dla nauczycieli, zajęcia dla najmłodszych uczniów, imprezy cykliczne - skierowaną do nauczycieli i uczniów I etapu nauczania.

21 marca 2014 r. w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym "Szkiełka" w Łowiczu odbyły się "XIV Targi Edukacyjne" organizowane przez Starostwo Powiatowe w Łowiczu oraz Powiatowy Urząd Pracy w Łowiczu. Przybyłym na Targi Edukacyjne uczniom klas trzecich gimnazjów zaprezentowano ofertę edukacyjną szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu łowickiego. Biblioteka Pedagogiczna zaprezentowała uczestnikom Targów Edukacyjnych wystawę publikacji - podręczniki, lektury, literaturę popularnonaukową z różnych dziedzin - przeznaczonych dla uczniów szkół ponadgimnazjanych.

"Spacerkiem wśród słowników" - 12 marca 2014 r. uczniowie dwóch klas V Szkoły Podstawowej nr 1 w Łowiczu odwiedzili Bibliotekę Pedagogiczną. W trakcie zajęć poznali rodzaje słowników oraz ćwiczyli umiejętności posługiwania się aparatem pomocniczym tych wydawnictw. Bibliotekarze zaprezentowli piątoklasistom inne wspomaganie szkół i placówek bezpośredniej, ktore dostępne są w bibliotece i omówili zasady korzystania z nich. Chętnie umówili się na kolejny "spacer" wśród słowników.

"Edukacja europejska Program Erasmus+ - wytyczne na lata 2014-2020" - 12 marca 2014 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Łowiczu odbyła się konferencja metodyczna adresowana do nauczycieli, dyrektorów szkół i placówek oświatowych zainteresowanych współpracą międzynarodową. O wytycznych Komisji Europejskiej w kwestii nowego programu "Erasmus+", który zastąpił dotychczasowy program "Uczenie sie przez całe życie" mówiła, zgromadzonym nauczycielom, Pani Agnieszka Dąbrowska - konsultant WODN w Skierniewicach ds. przedmiotów przyrodniczych, edukacji regionalnej i europejskiej. Pracownicy Biblioteki Pedagogicznej przygotowali dla uczestników konferencji wystawkę publikacji "Edukacja Europejska w zbiorach Biblioteki Pedagogicznej w Łowiczu" oraz zestawienie bibliograficzne publikacji na ten temat.

Warsztaty metodyczne "Piłka w grze…" - 11 marca 2014 r. w Gimnazjum nr 1 w Łowiczu odbyły się warsztaty metodyczne "Piłka w grze czyli koordynacja ruchowa w siatkówce", w których uczestniczyła liczna grupa nauczycieli wychowania fizycznego z łowickich szkół. Warsztaty, których celem głównym było poprawienie efektywności pracy nad koordynacją ruchową w piłce siatkowej, prowadził Piotr Makowski - trener Reprezentacji Polski w siatkówce kobiet. Organizatorem szkolenia był WODN w Skierniewicach. Pracownicy Biblioteki Pedagogicznej w Łowiczu przygotowali wystawkę publikacji dot. metodyki nauczania wychowania fizycznego oraz zestawienia tematyczne materiałów bibliotecznych, które przekazali uczestnikom warsztatów.

KONKURS PLASTYCZNY - "ŁOWICKIE TRADYCJĄ MALOWANE" - rozstrzygnięcie »

Podłaźniczki, światy, gwiazdki - tradycyjne bożonarodzeniowe ozdoby »

"Zdrowe bicie serca" - konferencja »

Obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia »

Konferencja metodyczna - Nowoczesne tendencje w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej »

Seminarium "Motywowanie uczniów do aktywnego czytelnictwa" »

"Biblioteka w Sieci - Sieć w Bibliotece" - konferencja dla nauczycieli bibliotekarzy... »

"Piątoklasiści poznawali Bibliotekę" »

Julian Tuwim patronem roku 2013 - Kolejne grupy przedszkolaków bawiły się w ... »

Łowicki Tydzień Kariery - wspólnie z Powiatowym Urzędem Pracy i Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną brałyśmy udział ... »

 • "Ocenianie na lekcjach wychowania fizycznego" - warsztaty metodyczne z wystawką zbiorów bibliotecznych i zestawieniem tematycznym biblioteki »
 • Konferencja metodyczna pt.:"Biblioteka w sieci - sieć w bibliotece" »
 • Zajęcia "Drugie życie elektrośmieci" »
 • Narodowe czytanie Aleksandra Fredry »
 • Rajd rowerowy - "Odjazdowy Bibliotekarz"»
 • Konferencja "Uczeń z cukrzycą w szkole"
 • Mol w bibliotece szkolnej
 • Pszczółki, Biedronki, Motylki, Świerszcze i Żuczki odwiedziły Bibliotekę Pedagogiczną w Łowiczu
 • Lekcja historii i patriotyzmu w bibliotece
 • Konferencja metodyczna "Szkoła Promująca Zdrowie - efektywny kierunek pracy wspólczesnej szkoły"
 • Wielkanocne tradycje
 • Promowałyśmy Bibliotekę na kiermaszach i targach edukacyjnych...
 • ...Inni niech będą, jak kwiaty..." - Julian Tuwim patronem roku 2013
 • Konferencja prozdrowotna na temat "Szkoła promująca zdrowie"
 • Wykład dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku
 • Światowy Dzień Pluszowego Misia
 • Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych w Bibliotece Pedagogicznej w Łowiczu
 • Ogólnopolski Tydzień Kariery 2012 "Praca: zawód czy kompetencje?"
 • Wyniki konkursu "Słońce, wiatr, woda – źródłem energii płynącej z natury"
 • Międzynarodowy Rok Zrównoważonej Energii dla Wszystkich Ludzi
 • Rajd rowerowy "Odjazdowy Bibliotekarz" - 12 maja »
 • Spotkanie z nauczycielami bibliotekarzami »
 • Rozstrzygnięcie konkursu literackiego »
 • Spotkanie z leśnikiem »
 • Nowości z pedagogiki i psychologii »
 • Rok Janusza Korczaka w Bibliotece Pedagogicznej w Łowiczu»
 • 29 kwietnia - "Dzień Ziemi"»
 • Rok Czesława Miłosza»
 • ŻYJEMY W HARMONII Z PRZYRODĄ, CHRONIĄC JEJ RÓŻNORODNOŚĆ BIOLOGICZNĄ - rozstrzygnięcie konkursu»