menu: Skierniewice | Łowicz | Brzeziny | Rawa Maz.

Biblioteka Pedagogiczna w Skierniewicach
Filia w Łowiczu

ul. Ułańska 2, 99-400 Łowicz,
tel. 046 837-00-11
e-mail: bibliotekalowicz@o2.pl
kierownik filii: Jolanta Pokorska

Godziny otwarcia biblioteki:

poniedziałek-piątek - 9.00 - 17.00,

WAŻNY KOMUNIKAT!

W związku z podejmowanymi działaniami w sprawie przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19 informujemy, że Biblioteka Pedagogiczna w Skierniewicach Filia w Łowiczu będzie
ZAMKNIĘTA DLA CZYTELNIKÓW
OD DNIA 12 MARCA 2020 r. DO ODWOŁANIA
.
 • Prosimy nie składać zamówień na zbiory biblioteczne,
 • Zwroty zbiorów bibliotecznych nie będą przyjmowane,
 • Kary za niezwrócone w terminie zbiory biblioteczne od dnia 12 marca br. do odwołania nie będą naliczane,
 • Wszelkie zaplanowane zajęcia zostają odwołane.
 • W dalszym ciągu możliwe jest korzystanie z usług informacyjnych w godzinach 9.00-15.00. drogą telefoniczną lub przez internet Całą dobę dostępna jest internetowa czytelnia IBUK Libra.

  W razie pytań prosimy o kontakt telefoniczny: 46 837 00 11 oraz e-mailowy: bibliotekalowicz@o2.pl

  O wszelkich zmianach będziemy informować na bieżąco.
  Przepraszamy za wszelkie utrudnienia.


Zapraszamy nauczycieli i uczniów na bezpłatne zajęcia biblioteczne. W II semestrze roku szkolnego 2019/2020 proponujemy » »

Oferta szkoleniowa
dla nauczycieli/nauczycieli bibliotekarzy na rok szkolny 2019/2020

Sieci współpracy i samokształcenia prowadzone w Bibliotece Pedagogicznej w Łowiczu w roku szkolnym 2019/2020

Akcje promujące czytelnictwo prowadzone w Bibliotece Pedagogicznej w Łowiczu

KLAUZULA INFORMACYJNA

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE zwanego dalej Rozporządzeniem o ochronie danych osobowych, informujemy że:
czytaj więcej » »

Dzień Bezpiecznego Internetu

11 lutego obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. Nasza biblioteka od kilku lat prowadzi zajęcia poświęcone bezpiecznemu korzystaniu z sieci. Tym razem gościłyśmy uczniów klasy IV ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Łowiczu, dzieci ze świetlicy przy Szkole Podstawowej nr 2 w Łowiczu i uczniów Szkoły Podstawowej w Bielawach. Prowadząca zajęcia, pani Beata Sawicka, przestrzegała przed niebezpieczeństwami czyhającymi na zawierających internetowe znajomości. Opowiadała o zjawisku cyberprzemocy i możliwości uzależnienia od komputera. Nasza biblioteka włączyła się również do akcji przeciwko hejtowi w sieci - #jestnaswiecej . Młodzież otrzymała pomarańczowe sznurówki - symbol tej akcji.

Podsumowanie (pdf) » »

Konkurs plastyczny rozstrzygnięty!

12 grudnia w siedzibie Biblioteki odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego "100 lat istnienia Województwa Łódzkiego - różnorodność przyrodnicza i kulturowa mojej okolicy". Spośród 87 prac komisja konkursowa wyłoniła 6 laureatów:
I miejsce - Maciej Kruk ze Szkoły Podstawowej w Niedźwiadzie;
II miejsce - Agata Okraska ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Łowiczu;
III miejsce - Natalia Białek ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Łowiczu.

Komisja konkursowa wyróżniła prace:
Weroniki Kurczak ze Szkoły Podstawowej w Domaniewicach;
Aleksandry Skowrońskiej ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Łowiczu;
Adriana Gładkiego ze SOSW w Łowiczu.

Konkurs zorganizowano w ramach projektu "Różnorodność przyrodnicza i kulturowa mojej małej ojczyzny", realizowanego przez Bibliotekę Pedagogiczną w Skierniewicach i jej Filie w Łowiczu, Brzezinach i Rawie Mazowieckiej. Nagrody rzeczowe sfinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Gratulujemy zwycięzcom. Wszystkie prace można obejrzeć w naszej placówce. Naprawdę warto, bo wszystkie są pomysłowe i piękne.

Galeria » »

Mikołajkowe Czytanie Bajek

Mikołajkowe czytanie bajek to sympatyczna impreza, która na stałe wpisała się do naszego kalendarza. Dzieci z Przedszkola nr 1 w Łowiczu wysłuchały przepięknego opowiadania "Skąd Święty Mikołaj bierze prezenty", śpiewały świąteczne piosenki i wesoło bawiły się z uśmiechniętymi elfami, w które wcieliła się młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego w Łowiczu. Oczywiście nie mogło zabraknąć odwiedzin Świętego Mikołaja i słodkich prezentów. Dzieci kochają Boże Narodzenie!

Podsumowanie (pdf) » »

Urodziny Pluszowego Misia

25 listopada obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Dzieci z grupy "Motylki" z Przedszkola nr 1 w Łowiczu przybyły razem ze swoimi pluszowymi ulubieńcami, aby świętować ten wyjątkowy dzień. Przedszkolaki obejrzały prezentację o najpopularniejszych misiach świata, bajkę "Miś Uszatek" i wysłuchały wielu ciekawych opowieści o prawdziwych misiach. Wiele radości wywołało wspólne rysowanie portretu solenizanta. Na zakończenie urodzinowego przyjęcia, zaproszeni goście, otrzymali słodki poczęstunek - misiowe żelki i miodowe biszkopty.

Podsumowanie (pdf) » »

Łowickie obchody Święta Niepodległości

101 lat temu Polska po 123 latach zaborów odzyskała niepodległość. Z tej okazji władze miasta i powiatu przygotowały uroczystość w Muzeum w Łowiczu. Włączyłyśmy się w obchody Święta Niepodległości, prezentując księgozbiór tematycznie związany z naszą Małą Ojczyzną.

Podsumowanie (pdf) » »

Łowickie Legendy

"Nie przystoi bowiem żyć we własnej ojczyźnie, jak w nieznanym kraju" pisał w Rocznikach Miasta Łowicza Andrzej Kazimierz Cebrowski. My również uważamy, że znajomość historii naszej "Małej Ojczyzny" to rzecz ważna i warto ją przypominać. Ciekawie o starych dziejach Ziemi Łowickiej i legendach z nią związanych opowiadał pan Zdzisław Kryściak - przewodnik Oddziału PTTK w Łowiczu. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 z zainteresowaniem słuchali o diabłach, czarownicach i innych bohaterach łowickich legend. Zajęcia te zrealizowane były w ramach projektu "100- lecie Województwa łódzkiego: różnorodność przyrodnicza i kulturowa mojej małej ojczyzny".

Podsumowanie (pdf) » »

Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Październik to miesiąc, w którym biblioteki szkolne obchodzą swoje święto. Przyłączyłyśmy się do bibliotekarzy szkolnych, organizując szereg spotkań z uczniami i nauczycielami. 2 października nauczyciele z bibliotek szkolnych uczestniczyli w konferencji "Modelowe wspomaganie szkoły przez nauczyciela bibliotekarza". Spotkanie prowadziła pani Mariola Szymczak z Wydziału wspomagania Biblioteki Pedagogicznej w Skierniewicach. Dla uczestników spotkania przygotowano wystawkę książek związanych z tematyką tegorocznej BiblioSieci - Łowicz - "Biblioterapia w profilaktyce uzależnień".

Podsumowanie (pdf) » »

Konkurs plastyczny

Biblioteka Pedagogiczna w Skierniewicach Filia w Łowiczu zaprasza uczniów klas I-III szkoły podstawowej do udziału w konkursie plastycznym pt. "100 lat istnienia Województwa Łódzkiego - różnorodność przyrodnicza i kulturowa mojej okolicy."

Przedmiotem konkursu jest wykonanie pracy w formie plastycznej nawiązującej do hasła konkursowego, ukazującej różnorodność przyrodniczą i kulturową mojej okolicy.

Plakat (pdf) » »
Regulamin (pdf) » »

Ogólnopolski Tydzień Kariery

Tradycyjnie - jak co roku - angażujemy się w obchody Łowickiego Tygodnia Kariery, którego głównym organizatorem jest Powiatowy Urząd Pracy w Łowiczu.
W tym roku Biblioteka prezentowała swoje zbiory w siedzibie łowickiego PUP. Z ofertą Biblioteki Pedagogicznej zapoznali się uczniowie biorący udział w grupowych spotkaniach informacyjnych na temat: "Pasja, profesja, powołanie." oraz osoby bezrobotne i poszukujące pracy, które korzystały z indywidualnych porad zawodowych.

Podsumowanie (pdf) » »

Łowicki Tydzień Kariery

Harmonogram spotkań (pdf) » »

Europejski Dzień Ptaków

2. października obchodzimy Europejski Dzień Ptaków. W ramach obchodów tego ekologicznego święta zaprosiłyśmy uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 w Łowiczu na zajęcia biblioteczne. Panie, Kinga Nowak i Beata Łukasik, z Bolimowskiego Parku Krajobrazowego zaprezentowały uczniom zagrożone gatunki ptaków, zamieszkujących lasy Puszczy Bolimowskiej. Dużo miejsca poświęciły na zapoznanie uczniów ze szczególnymi mieszkańcami lasów bolimowskich - sowami. Pani Kinga ciekawie opowiadała o różnorodności przyrodniczej Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, którego obszar należy do Europejskiej Sieci Ekologicznej pod nazwą NATURA 2000. Zajęcia zrealizowane były w ramach projektu z edukacji ekologicznej "Różnorodność przyrodnicza i kulturowa mojej małej ojczyzny".

Fotorelacja » »

NARODOWE CZYTANIE 2019

Na zaproszenie Szkoły Podstawowej w Niedźwiadzie, nasza koleżanka, pani Monika Sibielak - nauczyciel bibliotekarz BP w Łowiczu - zainaugurowała ósmą edycję Narodowego Czytania. Pani Sibielak przeczytała uczniom klas II - VIII jedną z wybranych przez Parę Prezydencką nowel - "Katarynkę" Bolesława Prusa. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Niedźwiadzie począwszy od 25 września, dwa razy w miesiącu będą spotykać się z zaproszonymi gośćmi, aby wysłuchać kolejnych nowel w ich interpretacji.

Fotorelacja » »

TYDZIEŃ ZAKAZANYCH KSIĄŻEK

Na świecie Tydzień Zakazanych Książek organizowany jest od 1982 roku przez Amerykańskie Stowarzyszenie Bibliotekarzy. Według wyliczeń Stowarzyszenia, w ciągu ostatnich czterech dekad na celowniku cenzorów znalazło się ponad 11 tysięcy tytułów. Próby cenzury najczęściej motywowane są chęcią ochrony dzieci przed "niewłaściwymi" treściami. O tym, że problem zakazanych książek jest jak najbardziej realny świadczy lista autorów i tytułów dotkniętych represjami.

Fotorelacja » »

Narodowe Czytanie 2019

Już po raz ósmy, w ramach akcji Narodowe Czytanie, wspólnie czytaliśmy utwory należące do kanonu literatury polskiej. W tym roku odwiedzający Bibliotekę czytelnicy przypominali sobie zaproponowane do Narodowego Czytania nowele Marii Konopnickiej, Elizy Orzeszkowej, Bolesława Prusa, Władysława Stanisława Reymonta, Henryka Rzewuskiego, Brunona Schulza, Henryka Sienkiewicza i Stefana Żeromskiego. Zbiór zatytułowany Nowele polskie, to jak w swoim liście nazwał je pan Prezydent - "dzieła niepowtarzalne i - mimo niewielkich rozmiarów - doniosłe.

Fotorelacja » »