menu: Skierniewice | Łowicz | Brzeziny | Rawa Maz.

Nowości biblioteczneZestawienie nowości bibliotecznych - czerwiec 2021Zestawienie nowości bibliotecznych - maj 2021

Między innymi


Autor: Aleksandra Zagórska-Chabros
Tytuł: Bałkany na czterech kółkach : w drodze jak w domu
Wydawca: Pascal, 2021
Sygnatura: 78591

Bałkany są idealnym celem do samodzielnego podróżowania własnym środkiem transportu. By tam dotrzeć wystarczy jeden lub dwa dni jazdy samochodem. To bardzo atrakcyjna część Europy. Obfituje w niesamowite górskie krajobrazy, cudowne plaże, imponujące zabytki, doskonałą kuchnię. "Bałkany na czterech kółkach" pomogą trafić do miejsc, do których nie dociera masowa turystyka.


Autor: Liz Fosslien, Mollie West Duffy
Tytuł: Jak ogarniać emocje w pracy : dla ambitnych i wrażliwych
Wydawca: Muza, 2021
Sygnatura: 78650

Książka o emocjach w pracy i o tym, jak pomagają nam odnieść sukces zawodowy. Pokazuje jak inteligentnie pogodzić emocjie z profesjonalizmem. Obala mit, że w pracy nie ma miejsca na emocje. Ta książka pomoże zbudować emocjonalną dyscyplinę, która jest niezbędna, by odnieść sukces.


Autor: Marcin Margielewski
Tytuł: Modelki z Dubaju
Wydawca: Prószyński S-ka, 2021
Sygnatura: 78675

Szokująca opowieść o dziewczynie, która marzy o pracy w modelingu i o ślubie z arabskim księciem. By ziścić marzenie leci do Dubaju i zostaje. prostytutką. Marcin Margielewski zagląda za kulisy bliskowschodniego seksbiznesu, pokazuje, co dzieje się poza przyjęciami na luksusowych jachtach i w wystawnych pałacach. Jakie koszmary przeżywają "modelki", gdy nikt nie widzi.Książki finansowane ze środków pozyskanych w ramach budżetu obywatelskiego "ŁÓDZKIE NA PLUS" na 2021 r.:


Zestawienie nowości bibliotecznych - marzec 2021

Między innymi


Autor: Alicja Baluch i 22 innych
Tytuł: 365 bajek na dobranoc : księżyc opowiada... historyjki na dobry sen
Wydawca: Papilon - Publicat, 2020
Sygnatura: 78401

Znajdziecie tu bajki o zaspanym budziku, o Kajtku, o czekoladowym kremie, o pracowitym słoniku, o uprzejmym niedźwiadku, o zazdrosnym krasnoludku i wiele innych bajek znanych polskich autorów. Opowieści niosą pozytywne emocje, ilustracje pobudzają dziecięcą wyobraźnię.


Autor: Wierzbicki Łukasz
Tytuł: Drzewo : mity słowiańskie i inne opowieści
Wydawca: Pogotowie Kazikowe, 2019
Sygnatura: 78418

Niezwykle barwna podróż przez świat mitów słowiańskich. Świat zapomniany, tajemniczy, ale intrygujący. Nasi przodkowie, posiadali własną mitologię. Przekazywane z pokolenia na pokolenie mity pomagały zrozumieć zjawiska przyrodnicze i miejsce człowieka w otaczającym go świecie.


Autor: Wilkinson Phil
Tytuł: Niezbędnik każdego chłopaka : jak ogarnąć dojrzewanie
Wydawca: Wydawnictwo Debit, 2020
Sygnatura: 78406

Dorastanie i dojrzewanie jest fajne, ale czasem trudne do ogarnięcia. Lepiej wcześniej dowiedzieć się, jak zmienią się twoje ciało i nastroje. Książka w prosty sposób i pełen wyczucia opisuje, co będzie się działo, a także podpowiada, jak możesz o siebie zadbać, odżywiając się zdrowo, pamiętając o ruchu i o higienie osobistej.Zestawienie nowości bibliotecznych - luty 2021

Między innymi


Autor: Gargaś Gabriela
Tytuł: Lato utkane z marzeń
Wydawca: Czwarta Strona - Grupa Wydawnictwa Poznańskiego, 2018
Sygnatura: 78310

"Lato utkane z marzeń" przenosi nas do małego urokliwego bieszczadzkiego miasteczka. Główną bohaterką jest Michalina, która prowadzi "Różany pensjonat". Kobieta tęskni za ukochanym, który odwiedza ją zbyt rzadko. Ich miłość wystawiona jest na próbę, zwłaszcza, że na horyzoncie pojawia się ktoś jeszcze. W książce Gabrieli Gargaś poznajemy dalsze losy bohaterów, których mogliśmy poznać we wcześniejszej części zatytułowanej "Wieczór taki jak ten".


Autor: Mróz Remigiusz
Tytuł: Zerwa
Wydawca: Wydawnictwo Filia, 2018
Sygnatura: 78362

Książka to piąta część cyklu kryminalnego z komisarzem Forstem. Akcja rozgrywa się w górach w środku sezonu turystycznego. Na Rysach odnalezione zostają zwłoki starszego mężczyzny, a wszystko wskazuje na to, że powrócił upiór z przeszłości. Śledztwo komplikuje to, że ofiarę umieszczono środku słupka granicznego. Sprawę zamierzają badać zarówno Polacy, jak i Słowacy.


Autor: Janicki Kamil
Tytuł: Epoka milczenia: Przedwojenna Polska, o której wstydzimy się mówić
Wydawca: Znak Horyzont - Spoleczny Instytut Wydawniczy Znak, 2018
Sygnatura: 78359

Autor "Pierwszych Dam II Rzeczpospolitej" i "Epoki hipokryzji", odpowiada o sprawach niełatwych i drastycznych. Zabiera czytelników do przedwojennej Polski i bez owijania w bawełnę, podejmuje tematykę przestępczości seksualnej, dewiacji i bezkarności sprawców. Ukazuje między innymi trudną sytuację kobiet, które rzadko mogły liczyć na obronę i sprawiedliwość.Zestawienie nowości bibliotecznych - styczeń 2021

Między innymi


Autor: Wolińska-Riedi Magdalena
Tytuł: Kobieta w Watykanie: jak żyje się w najmniejszym państwie świata
Wydawca: Wydawnictwo Znak, 2019
Sygnatura: 78310

Magdalena Wolińska-Riedi (znana dziennikarka), opowiada czytelnikom o tym, jak wygląda codzienne życie w najmniejszym państwie świata. Jako jedna z nielicznych kobiet, mieszkała za Spiżową Bramą przez prawie dwadzieścia lat. Autorka zdradza zaskakujące fakty i ciekawostki z życia w Watykanie.


Autor: King Simon, Nasir Clare
Tytuł: Jak pachnie deszcz? : 100 pytań na temat zadziwiających zjawisk pogodowych
Wydawca: Dom Wydawniczy Rebis, 2020
Sygnatura: 78306

Autor w urzekający i przystępny sposób wyjaśniają nie tylko zależności między nasłonecznieniem, wiatrem, chmurami i opadami, ale i opisują tak fascynujące zjawiska, jak strefa Charlie Bravo, cyklony czy zorze polarne. Podkreśla także znaczenie klimatu w dziejach Ziemi i zastanawia się nad jego przyszłością. Po przeczytaniu tej książki opowieści o pogodzie nie będą nudne.


Autor: Jarosz-Bilińska Anna
Tytuł: Komiks społeczny 2: nowe historyjki w formie ćwiczeń rozwijających umiejętności społeczne
Wydawca: Wydawnictwo Harmonia, 2020
Sygnatura: 78308

Część druga "Komiksu Społecznego" to 20 nowych historyjek wzbogaconych o dodatkowe zadania, a także o karty, na których dziecko tworzy własne komiksy. Tematy poruszone w książce dotyczą: relacji rówieśniczych, skutecznej komunikacji, rozwiązywania konfliktów, przestrzegania norm społecznych. Komiks społeczny 2 to książka skierowana do dzieci w wieku 7-13 lat, terapeutów, nauczycieli oraz rodziców.Zestawienie nowości bibliotecznych - grudzień 2020

Między innymi


Autor: Sobczyk-Pająk Joanna, Nęcek Robert
Tytuł: Człowiek o wielkim sercu: o Janie Pawle II dla dzieci
Wydawca: Zielona Sowa, 2020
Sygnatura: 78218

Książka przybliża młodym czytelnikom postać świętego Jana Pawła II. Czytelnik poznaje fakty z jego życia, cechy charakteru i osobowości, które sprawiły, że stał się on autorytetem dla wielu ludzi na całym świecie. Autorzy, wskazują drogę do właściwego postępowania, dokonywania dobrych życiowych wyborów, dążenia do bycia mądrym człowiekiem i dobrym chrześcijaninem. Czytelnik znajdzie w środku odpowiedzi na ciekawe pytania dzieci: "Czy papież może chodzić na siłownię?", "Czy papież może żartować, tańczyć, grać w gry komputerowe?", "Czy papież może odwiedzać rodzinę?", "Kto może zwracać się do papieża po imieniu?". Książka zawiera wiele zdjęć i dużych ilustracji.


Autor: Tarasiewicz Bogumiła
Tytuł: Mówię i śpiewam świadomie: podręcznik do nauki emisji głosu
Wydawca: Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych Universitas, 2020
Sygnatura: 78232

Problem zdrowego głosu dotyczy wszystkich, dla których ten delikatny instrument jest narzędziem pracy lub środkiem wyrazu: nauczycieli i piosenkarzy, śpiewaków i polityków, sprzedawców i prawników. Książka zawiera autorską metodę pracy nad głosem wykorzystywanym zarówno w mowie, jak i w śpiewie. Narzędziem profilaktyki bądź rehabilitacji jest bowiem świadome kształcenie głosu pozwalające zdobyć umiejętność poprawnego mówienia i śpiewania wolnego od niedociągnięć i manieryzmów, a zarazem umożliwiające pełne rozwinięcie i swobodne wykorzystanie naturalnych możliwości tego instrumentu.


Autor: Łubkowska Agnieszka, Szewczyk Michał
Tytuł: Nauka czytania
Wydawca: Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2020
Sygnatura: 78240

"Nauka czytania" jest przeznaczona dla dzieci, które zaczynają naukę czytania oraz dla tych, które już ją zaczęły, ale mają trudności w opanowaniu tej umiejętności. Wyraźna czcionka i duże odstępy między linijkami ułatwiają czytanie, a atrakcyjne teksty, pełne ciekawostek o naturze, zwierzętach i zjawiskach na Ziemi, podtrzymują zainteresowanie dziecka. Całość jest podzielona na 3 części: naukę liter, naukę sylab i czytanie całych słów, od najprostszych po bardziej złożone. Książka zarówno dla rodziców, jak i nauczycieli i terapeutów.


Autor: Pietroń Katarzyna
Tytuł: Siła głosu: jak mówić, by ludzie chcieli słuchać
Wydawca: Wydawnictwo "Helion", 2020
Sygnatura: 78233

Jeśli jesteś: wykładowcą, nauczycielem, mówcą, prelegentem, aktorem lub prezenterem, to dobrze wiesz, że aby Twój przekaz dotarł do odbiorców - studentów, uczniów, widzów, słuchaczy - nie wystarczy do nich mówić. Jedni i drudzy nie osiągną sukcesu, jeśli nie będzie ich dobrze słychać. Nawet najbardziej fascynująca opowieść, wyszeptana albo wymamrotana pod nosem, głosem drżącym i niepewnym swojej mocy, mową niewyraźną czy wręcz niezrozumiałą, nie dotrze do odbiorcy! Na szczęście właściwej emisji głosu także można się nauczyć. Dzięki zasadom i ćwiczeniom zawartym w tej książce poprawisz dykcję i modulację głosu. Nauczysz się radzić sobie z tremą i zaprzęgniesz towarzyszące wystąpieniom emocje do pracy na Twoją rzecz. Dowiesz się, jak przygotować się do przemawiania i jak wzbudzić w sobie charyzmę, za którą chętnie podążą Twoi słuchacze.Zestawienie nowości bibliotecznych - listopad 2020

Między innymi


Autor: Sowińska-Gogacz Jolanta, Torański Błażej
Tytuł: Mały Oświęcim: dziecięcy obóz w Łodzi
Wydawca: Prószyński Media, 2020
Sygnatura: 78208

Przemilczana opowieść o jedynym niemieckim dziecięcym obozie koncentracyjnym na terenach Polski. Obóz przy ulicy Przemysłowej - obóz koncentracyjny dla polskich dzieci, utworzony na terenie łódzkiego getta. Opowieść o miejscu, które skazano na zapomnienie. Opowieść, która oddaje głos ostatnim świadkom. Opowieść o dziecięcym piekle.


Autor: Rak Radek
Tytuł: Baśń o wężowym sercu albo Wtóre słowo o Jakóbie Szeli
Wydawca: Wydawnictwo Powergraph, 2020
Sygnatura: 78197

Baśń jest próbą stworzenia na nowo mitologii Galicji. Nie jest powieścią historyczną, i choć napisana z dużym szacunkiem dla ówczesnych realiów społecznych, obyczajowych i politycznych, to zawieszona pozostaje między historią a mitem. Radek Rak napisał powieść o dobru i złu, które czają się w każdym z nas, o nierównych szansach, o Galicji i o Polsce. Nagroda Literacka NIKE 2020


Autor: Krzyżanowska Agnieszka
Tytuł: Kierunek offline: jak znaleźć cyfrową równowagę i zrozumieć e-dzieciństwo swojego dziecka?
Wydawca: One Press, 2020
Sygnatura: 78181

Zastanówmy się, kim byliśmy i jak spędzaliśmy czas, zanim nasze ręce i umysł zajął smartfon? Czy jesteś wśród tych z pochyloną głową: w pociągu, samochodzie, pracy i domu, podczas seksu i jedzenia? Czy zawładnął Tobą mały świecący prostokąt? Czy przeczuwasz, że przestałeś być dzięki temu smart? Czy martwisz się, że Twoje dzieci spędzają zbyt dużo czasu online? Czy potrafisz określić granice swojej intymności w cyfrowym świecie?Zestawienie nowości bibliotecznych - październik 2020

Między innymi


Autor: Podleśna Małgorzata
Tytuł: Zostanę programistą: pierwsze zadania z kodowania dla uczniów edukacji wczesnoszkolnej
Wydawca: Wydawnictwo Harmonia, 2019
Sygnatura: 78175

To publikacja przeznaczona dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym i nieco starszych. Zamieszczone w niej zadania mają na celu rozbudzenie u najmłodszych uczniów zainteresowania nauką programowania. Ćwiczenia i umieszczone na końcu książki odpowiedzi pozwalają na samodzielne ocenianie swojej wiedzy.


Autor: Nowotniak Justyna
Tytuł: Edukacja ewaluacyjna: społeczne światy ewaluatorów
Wydawca: Oficyna Wydawnicza Impuls, 2019
Sygnatura: 78170

Prezentowana publikacja skupia się na zagadnieniu ewaluacji (w szczególności ewaluacji edukacyjnej), które na świecie systematycznie zyskuje na znaczeniu, zwiększając wpływ na działania podejmowane w polityce publicznej.


Autor: Pogorzelska Aleksandra, Wójcik Patryk, Wójcik Barbara
Tytuł: Jak pracować zdalnie i nie zwariować
Wydawca: One Press, 2020
Sygnatura: 78163

Ta książka powstała w marcu 2020 roku, gdy w związku z epidemią koronawirusa nastąpił lockdown i po raz pierwszy w nowoczesnej historii zostaliśmy masowo zamknięci w domach. Choć cenimy swobodę home office, nie do końca potrafimy z niej skorzystać. Bo rodzina za plecami, bo rozpraszacze dookoła, bo lista zadań zawodowych miesza się z listą zadań prywatnych, bo własna psychika nie godzi się na pracę w domu...Zestawienie nowości bibliotecznych - wrzesień 2020

Między innymi


Tytuł: Wykształcenie zawodowe
Wydawca: Wydawnictwo Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, 2019
Sygnatura: 78155

Warto systematycznie diagnozować stan kształcenia zawodowego, a wnioski z tego płynące implementować do praktyki edukacyjnej. Książka i zawarte w niej diagnozy mogą przyczynić się do rozwoju wiedzy o szkolnictwie zawodowym i funkcjonowaniu jego absolwentów na rynku pracy.


Tytuł: Ewaluacja w działaniach edukacyjnych
Wydawca: Wydawnictwo Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, 2020
Sygnatura: 78153

Autorzy publikacji mają nadzieję, że będzie ona stanowiła inspirację do rozwoju warsztatu zawodowego ewaluatora, poszerzy spektrum możliwych do zastosowania metod badawczych w ewaluacji programów lub działań ewaluacyjnych oraz przyczyni się do dalszego rozwoju kultury ewaluacyjnej.


Tytuł: O terrorystach w Polsce: Jan Dziewulski w rozmowie z Krzysztofem Pyzią
Wydawca: Prószyński Media, 2018
Sygnatura: 78157

Najsłynniejszy polski antyterrorysta w szczerej rozmowie. Najgroźniejsi zamachowcy goszczący w Polsce. Biznesy polityków z siatką terrorystyczną. Ukrywanie się w Polsce Abu Nidala, nazywanego poprzednikiem Bin Ladenem. Porwania samolotów i pertraktacje z porywaczami. Przemilczana prawda o spotkaniu najgroźniejszych terrorystów w Polsce w 2002 roku.Zestawienie nowości bibliotecznych - sierpień 2020

Między innymi


Autor: Aleksandrowicz Renata
Tytuł: Książka w życiu seniorów
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe i Edukacyjne Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich; [Wrocław]: Instytut Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego, 2020.
Sygnatura: 78150

Publikacja jest wprowadzeniem w problematykę trzeciego wieku opisującym psychospołeczne determinanty starości, konsekwencje starzenia się społeczeństw oraz teorie dotyczące sposobów starzenia się i stylów życia w tym okresie. Oparta na badaniach empirycznych przeprowadzonych przez Autorkę wśród słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Ich lekturowe przeżycia, emocje i refleksje tworzą jedyną w swoim rodzaju panoramę czytelniczych doświadczeń, której część Autorka starała się zatrzymać w kadrze upływającego czasu.


Tytuł: Bezpieczeństwo informacyjne i medialne w czasach nadprodukcji informacji
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe i Edukacyjne SBP, 2020
Sygnatura: 78149

Monografia adresowana jest do osób zainteresowanych problematyką szeroko pojętego bezpieczeństwa informacyjnego m.in. bibliotekarzy, informatologów oraz studentów kierunków związanych z zarządzaniem informacją, wykorzystujących osiągnięcia nauki o informacji. Tytuł monografii ma odniesienie do wszelkich sfer życia jednostkowego i społecznego a jej zawartość winna wzbudzać szereg refleksji oraz wywoływać wiele pytań dotyczących naszej egzystencji.


Tytuł: 101 ciekawostek : samoloty
Wydawca: Wydawnictwo Olesiejuk, cop. 2015
Sygnatura: 78130

Poznaj pasjonującą historię lotnictwa: pierwsze próby lotów, spektakularne porażki, odważnych pionierów awiacji. Przed tobą zbiór faktów i ciekawostek o najważniejszych, najszybszych i najnowocześniejszych samolotach. Ciekawie opracowane informacje uzupełniają kolorowe ilustracje.Zestawienie nowości bibliotecznych - lipiec 2020

Między innymi


Autor: Michniewicz Tomasz
Tytuł: Świat równoległy
Wydawca: Wydawnictwo Otwarte, 2015
Sygnatura: 78111

Pakistan. Mówi się, że muzułmanie to terroryści. Jednocześnie 80% ofiar wszystkich zamachów terrorystycznych to wyznawcy islamu. Polska. Żołnierze polskich sił specjalnych to światowa elita, ale gdy kończą czterdzieści lat, nasze społeczeństwo wyrzuca ich na śmietnik. USA. Czujemy się bezpiecznie, gdy więzienia są pełne przestępców, bo żyjemy w nieświadomości, że najgroźniejsze gangi są kontrolowane zza krat. Każda kolejna podróż utwierdza autora w przekonaniu, że istnieją równoległe światy. Jeden - który wszyscy mamy w głowach, wdrukowany nam przez media. Drugi - ten rzeczywisty. Z ich zderzeń powstała niniejsza książka.


Autor: Wnętrzak Iwona
Tytuł: Sławni pacjenci w kardiologii
Wydawca: Media Poland, 2014
Sygnatura: 78126

Książka przedstawia słynne postacie z historii polityki i sztuki, które zmagały się z chorobą serca. Niejednokrotnie sama choroba, a także jej przebieg i metody leczenia miały nieoczekiwany wpływ zarówno na życie zawodowe pacjenta, jak i często na bieg historii.


Tytuł: 101 ciekawostek: statki
Wydawca: Wydawnictwo Olesiejuk, 2915
Sygnatura: 78129

Poznaj pasjonujące morskie opowieści o tym, jak wyglądały pierwsze łodzie, o katastrofach na morzu, o dzielnych marynarzach... Przed tobą zbiór faktów i ciekawostek o największych, najdroższych, najbardziej luksusowych oraz ekologicznych jednostkach pływających. Ciekawie opracowane informacje uzupełniają kolorowe ilustracje.Zestawienie nowości bibliotecznych - czerwiec 2020

Między innymi


Autor: Gąsiorowska Dorota
Tytuł: Obietnica Łucji
Wydawca: Między słowami, 2016
Sygnatura: 78094

Opowieść o miłości wbrew wszystkiemu i wszystkim. Życie jest pełne zbiegów okoliczności. Uciekając przed swoją przeszłością, Łucja przypadkowo trafia do Różanego Gaju - uroczego miasteczka ze starym, zniszczonym pałacem. Tam zaprzyjaźnia się z młodą ciężko chorą kobietą i składa jej niezwykłą obietnicę : ma odnaleźć ojca jej córeczki. "Obietnica Łucji" to wzruszająca opowieść o nadziei i prawdzie... Historia o przeznaczeniu, które zawsze chodzi swoimi ścieżkami.


Autor: Żelazowska Magdalena
Tytuł: Rzuć to i jedź czyli Polki na końcu świata
Wydawca: Burda Publishing Polska, 2018
Sygnatura: 78090

Dziesięć niesamowitych historii, które wydarzyły się naprawdę. "Rzucić wszystko i wyjechać" - te słowa działają na wyobraźnię. Każdemu przynajmniej raz w życiu przeszły przez myśl. Bo kto z nas nie ma czasem ochoty uciec i znaleźć się gdzieś bardzo daleko? Gdzieś, gdzie częściej świeci słońce, czas płynie spokojniej, a pracuje się po to, by żyć, a nie na odwrót. Nierealna wizja z kart kobiecych powieści? Bohaterki tej książki wcieliły ją w życie. Oto prawdziwe historie Polek, które odważyły się żyć inaczej.


Autor: Bednarz Karolina
Tytuł: Kwiaty w pudełku: Japonia oczami kobiet
Wydawca: Wydawnictwo Czarne, 2018
Sygnatura: 78089

Japonia - dla większości Europejczyków kraj, w którym kobiety w kimonach kryją twarze za wachlarzami, a zapracowani mężczyźni produkują niezawodne samochody i najlepszy sprzęt elektroniczny na świecie. Ale zupełnie inaczej widzą Japonię tamtejsze kobiety: ich świat to miejsce nieoczywiste, pełne napięć i sprzeczności, gdzie tradycja i nowoczesność splotły się w ciasny węzeł - ról społecznych, ograniczeń i konwenansów, z których tylko niektórym udaje się wyzwolić.Zestawienie nowości bibliotecznych - maj 2020

Między innymi


Autor: Miner Julianna
Tytuł: Smartfonowe dzieciaki: dla rodziców, których dzieci wychowują się w świecie smartfonów
Wydawca: Wydawnictwo Bez Fikcji, 2020
Sygnatura: 78052

Do świata smartfonów wkraczają coraz młodsze dzieci i to w okresie największych zmian rozwojowych. Autorka, bazując na wnikliwych wywiadach z nauczycielami, psychologami oraz samymi dziećmi, oferuje praktyczne porady nie tylko na temat sposobów, jak rodzice mogą pomóc, by dzieci uniknęły pułapek współczesnej wirtualnej rzeczywistości, ale również rzetelnie przedstawia, jak dostrzec zalety tego, że dzieci wychowują się z telefonami w rękach.


Autor: Parkinson Monika, Reynolds Shirley
Tytuł: Depresja u nastolatka: poradnik dla rodziców
Wydawca: Dom Wydawniczy Rebis, 2018
Sygnatura: 78054

Rodzice nastolatka często słyszą takie słowa od swojego dziecka. Czasem jednak mogą one wskazywać na to, że dziecko zmaga się z depresją, która jest u nastolatków problemem częstszym, niż mogłoby się wydawać. Jakiejś formy depresji lub długotrwałego obniżenia nastroju doświadcza około 10% nastolatków. Jeśli martwisz się, że tak jest w przypadku twojego syna lub córki, ta książka może się okazać pomocna. Dowiesz się z niej, na co zwracać uwagę i jak wspierać swoje dziecko w walce o poprawę dobrego samopoczucia.


Autor: Wilczyński Przemysław
Tytuł: Jan Kaczkowski: życie pod prąd
Wydawca: Wydawnictwo WAM, 2018
Sygnatura: 78070

Co sprawiło, że wikary z niewielkiej miejscowości na Kaszubach stał się najbardziej rozpoznawalnym duchownym w kraju? Kochała go cała Polska. Chętnie opowiadał o swoim życiu, walce z rakiem i założonym przez siebie hospicjum. Ale czy znaliśmy go naprawdę? Lata pracy i podróży jego śladami, ponad stu rozmówców, zdobyte zaufanie rodziny, niepublikowane fotografie. Przemysław Wilczyński stworzył pełny obraz człowieka, który według księdza Adama Bonieckiego "uratował honor polskiego kapłaństwa".Zestawienie nowości bibliotecznych - kwiecień 2020

Między innymi


Autor: Roth Gerard, Michał Kurtyka
Tytuł: Zarządzanie zmianą: od strategii do działania
Wydawca: CeDeWu Wydawnictwa Fachowe, 2019
Sygnatura: 78029

Kompetencja zarządzania zmianą staje się kluczowa dla sukcesu firm XXI w. Opierając się na doświadczeniach praktyków zarządzania autorzy pokazują kolejne obszary zagadnień, jakie należy wziąć pod uwagę, aby nie zejść z przyjętego kursu. Bardzo pragmatycznie podchodzą do zawodu menedżera. Gorąco zachęcam do tej lektury, aby polskie firmy nauczyły się trudnej sztuki strategicznej transformacji i z powodzeniem stawiły czoła globalnej konkurencji.


Autor: Świercz Joanna
Tytuł: Matma inaczej: kodowanie czyli pomysł na przełamanie lekcyjnej rutyny
Wydawca: Wydawnictwo Nowak, 2020
Sygnatura: 78042

Książka jest podsumowaniem trzyletniej przygody autorki z kodowaniem. Jako nauczyciel matematyki pracuje z przedszkolakami, uczniami klas I-III oraz klasami IV-VIII szkoły podstawowej. Kodowanie podczas zajęć matematyki łączy w sobie nabywanie wiedzy matematycznej z umiejętnością programowania.


Autor: Michalak Katarzyna
Tytuł: Drań
Wydawca: Wydawnictwo Mazowieckie Katarzyna Lesiecka, 2020
Sygnatura: 78047

Agent sił specjalnych ściga mężczyznę podejrzanego o zabójstwo prezydenta i kobietę, która go ukrywa. Hubert Karling i jego żona Danka, próbują nie tylko przeżyć, ale też oczyścić swoje imię.Zestawienie nowości bibliotecznych - marzec 2020

Między innymi


Autor: Pawlikowska Beata
Tytuł: W dżungli podświadomości
Wydawca: G+J Gruner + Jahr Polska, cop. 2013
Sygnatura: 78012

Przez trzydzieści lat obserwowałam mój umysł. Czym jest podświadomość? Jak działa? Jaki ma na mnie wpływ? Skąd się bierze samotność, kłamstwa i zdrady? Dlaczego zakochiwałam się w niewłaściwych facetach? Skąd brały się uczucia i myśli, których nie chciałam mieć? I czy to można zmienić? Robiłam eksperymenty, uczyłam się na własnych błędach i naprawiałam swoją duszę. Teraz już wiem. To co myślisz i to co robisz, czy jesteś zdrowy czy chory, czy jesteś szczęśliwy czy nie - to wszystko zależy od twojej podświadomości. A ja ci wyjaśnię jak to działa i jak to można zmienić. [Beata Pawlikowska]


Autor: Mark Willenbrik, Mary Willenbrik
Tytuł: Rysowanie dla początkujących
Wydawca: Wydawnictwo K. E. Liber, 2008
Sygnatura: 78015

Lekcje zawarte w tej książce nauczą Was jak szkicować, posługiwać się szkicem walorowym, światłocieniowym i konturowym, posługiwać się proporcjami i perspektywą, stosować kontrast, walor, światło i cień. Ćwiczenia technik rysunku uczą jak rysować konkretne obiekty, takie jak chmury i trawę, drzewa i liście, cegły kamienie, pojazdy i łodzie, a także ludzi, ich sylwetki i twarze oraz zwierzęta. Poznacie również kompozycję, rozmieszczanie elementów rysunku, kadrowanie i dobieranie kształtu. Na koniec przyjdzie czas na prawdziwe rysowanie martwej natury, scen w perspektywie, krajobrazu, pejzażu morskiego.


Autor: Paweł Beręsewicz [et al.]
Tytuł: Gorzka czekolada: i inne opowiadania o ważnych sprawach
Wydawca: Prószyński Media : Fundacja ABCXXI, 2016
Sygnatura: 77994

15 znakomitych opowiadań o tym, co w życiu najważniejsze. Zbiór opowiadań dla dzieci w wieku 11-15 lat - o tym, co w życiu najważniejsze: o przyjaźni, szacunku, sprawiedliwości, odwadze, wolności, ale też optymizmie, życzliwości, pokojowym nastawieniu do świata. Niewiele jest książek tak poważnie traktujących młodego czytelnika. Znakomicie napisana, świetnie zilustrowana - śmieszy i wzrusza, rozczula i skłania do refleksji, prowokuje do sporów i dyskusji.Zestawienie nowości bibliotecznych - luty 2020

Między innymi


Autor: Adrianna Staniszewska, Urszula Staniszewska
Tytuł: Szachy: nauka gry dla dzieci
Wydawca: Publicat, 2017
Sygnatura: 77945

Szachy to niezwykła gra, która w fantastyczny sposób uczy logicznego myślenia, przewidywania, trenuje pamięć, spostrzegawczość i cierpliwość. Trudno zliczyć pozytywne aspekty tej królewskiej gry. Książka, poprzez konwencję pełnej przygód opowieści, w rewelacyjny i atrakcyjny sposób uczy dzieci poruszać się po szachownicy. Koniecznie zajrzyjcie do Szachogrodu!


Autor: Ałbena Grabowska
Tytuł: Matki i córki
Wydawca: Marginesy, 2019
Sygnatura: 77957

Prababka, babka, matka i córka zmagają się z przeszłością. Każda z nich mierzy się z macierzyństwem w innych okolicznościach i dla każdej jest to doświadczenie przełomowe. W domu bez mężczyzn kłębią się sekrety, niewyjaśnione historie opowiadane przez żywych i martwych. Pod wpływem tych opowieści najmłodsza z bohaterek zastanawia się, jakie dziedzictwo przekaże swoim dzieciom. Czy wystarczy oswoić własną historię, żeby przezwyciężyć strach przed bliskością?


Autor: John Eldar Robinson
Tytuł: Jestem inni: moje wskazówki dla aspich, ich rodzin i terapeutów
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2019
Sygnatura: 77962

Dopiero jako czterdziestolatek John Elder Robison usłyszał diagnozę: zespół Aspergera. Od tamtej pory działa na rzecz utrwalenia pozytywnego wizerunku osób ze spektrum autyzmu. Jego najnowsza książka Jestem inny to swoisty przewodnik po dorosłości osoby z zespołem Aspergera. Książka jest pełna praktycznych porad skierowanych do wszystkich, którzy czują, że zespół Aspergera stoi na przeszkodzie wykorzystania ich niezwykłych talentów.Zestawienie nowości bibliotecznych - styczeń 2020

Między innymi


Autor: Barańska Małgorzata
Tytuł: Paluszkami tak i siak: zabawy paluszkowe z wierszykami
Wydawca: Wydawnictwo Harmonia, 2014
Sygnatura: 77880

Zaprezentowane w tej książeczce zabawy paluszkowe pomagają dzieciom doskonalić motorykę małą, czyli sprawność dłoni i palców. Są także świetnym sposobem spędzania czasu z rówieśnikami lub rodzcami. Rymowanki, które są punktem wyjścia każdej zabawy, rozwijają uwagę i pamięć słuchową, służą poznawaniu nowych słów i pojęcia rymu.


Autor: Bird Jenny, Gomall Sarah
Tytuł: Sztuka coaching: zbiór narzędzi i wskazówek
Wydawca: 2017
Sygnatura: 77891

Sztuka coachingu ma na celu zmianę twojego sposobu myślenia, otwarcie przed tobą nowych możliwości oraz pokazanie świeżych rozwiązań. Jest idealnie dostosowana do potrzeb coacha lub menedżera i może być kreatywnie wykorzystywana w praktyce. Jej autorki - specjalistki od coachingu i superwizorki światowej sławy - przedstawiają wiele twórczych pomysłów, które można wykorzystać w różnych sytuacjach związanych z coachingiem, takich jak przywództwo, podejmowanie decyzji, wspomaganie zmian i superwizja.


Autor: Svidercoschi Gian Franco
Tytuł: Historia Karola Wojtyły
Wydawca: Wydawnictwo M, 2015
Sygnatura: 77905

Książka ta to niezwykła biografia Karola Wojtyły, obejmująca najważniejsze okresy w jego życiu: sytuacje rodzinna, przyjaźnie, studia, prace naukową i artystyczną, fascynacje, posługę kapłańską i biskupią. Fabularny charakter powieści sprawia, że czyta się ją jednym tchem.Zestawienie nowości bibliotecznych - grudzień 2019

Między innymi


Autor: Tokarczuk Olga
Tytuł: Ostatnie historie
Wydawca: Wydawnictwo Literackie, 2019
Sygnatura: 77837

Drogi babki, córki i wnuczki rozeszły się przed laty. Teraz Paraskewia, Ida oraz Maja stają w obliczu śmierci. Każda z nich musi zmierzyć się z tym doświadczeniem samotnie, każda radzi sobie inaczej. Ich historie tworzą powieściową kronikę przemijania i utraty. "Grając światłem i cieniem, autorka z wyjątkowym kunsztem kreśli wzruszające portrety trzech kobiet - portrety, których tłem jest krajobraz bezkresnego smutku".


Autor: Wawrzyniak Michał
Tytuł: Hejtoholik: czyli jak zaszczepić się na hejt, nie wpaść w pułapkę obgadywania oraz nauczyć się zarabiać na tych, którzy cię oczerniają
Wydawca: Wydawnictwo CeDeWu, 2018
Sygnatura: 77842

Hejt do niedawna stanowił wyłącznie czarną stronę sieci. Przyzwyczailiśmy się do niego, a nawet niesłusznie go zaakceptowaliśmy. Efekt? Hejt wyszedł z monitorów na ulice, a my musimy żyć w świecie, w którym każdy może obrobić nam tyłek i zrobić krzywdę - nie tylko słowem, ale i czynem. Kiedyś cierpiały na tym dzieci w gimnazjach, później prezenterzy telewizyjni. Dziś problem ten niebezpiecznie zbliża się do Ciebie. Gwałtownie topnieją szanse na to, abyś nigdy nie poczuł jego niszczycielskiego wpływu.


Autor: Klimek-Michno Krystyna
Tytuł: Zabawy z książką w przedszkolu, w domu i szkole
Wydawca: Centrum Edukacyjne Bliżej Przedszkola, 2018
Sygnatura: 77867

Zabawy z książką w przedszkolu, w domu i w szkole to skarbnica pomysłów na zabawy związane z literaturą dziecięcą. Skierowana jest do nauczycieli i rodziców dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Przydatna będzie również osobom prowadzącym warsztaty czytelnicze dla dzieci w bibliotekach.Zestawienie nowości bibliotecznych - listopad 2019

Między innymi


Tytuł: Opieka nad osobami przewlekle chorymi w wieku podeszłym i niesamodzielnymi
Wydawca: Wydawnictwo lekarskie PWZL, 2014
Sygnatura: 77819

W książce szczegółowo omówiono sposoby rozwiązywania problemów zdrowotnych i pielęgnacyjnych u pacjentów z różnymi schorzeniami przewlekłymi, niesamodzielnymi w wieku dojrzałym oraz w podeszłym wieku. Książka adresowana jest przede wszystkim do osób kształcących się w zawodzie opiekun medyczny. Może być również przydatna dla pracowników socjalnych, asystentów osób przewlekle chorych oraz rodzinie.


Autor: Kożuch Barbara
Tytuł: Nauka o organizacji
Wydawca: Wydawnictwo CeDeWu, 2018
Sygnatura: 77823

Przestudiowanie podręcznika pozwoli na: zrozumienie istoty organizacji biznesowych, publicznych i społecznych, uzyskanie wiedzy i praktycznych wskazówek dotyczących sprawnego funkcjonowania organizacji, przyswojenie zasad i form współdziałania organizacyjnego, zaznajomienie z problematyką zmian organizacyjnych, poznanie współczesnych podsystemów organizacji, jak jej architektura, nadzór korporacyjny oraz społeczna odpowiedzialność biznesu, a także cech organizacji przyszłości.


Autor: Winczewska Aneta, Winczewski Piotr
Tytuł: Całkiem nowe zabawy paluszkowe
Wydawca: Wydawnictwo Harmonia, 2018
Sygnatura: 77828

Niniejsza książka zawiera sto dwadzieścia fabularyzowanych zabaw, dzięki którym można wielorako zaktywizować mięśnie rąk kilkulatków. Zabawy można wykorzystać, prowadząc zajęcia dla sześciolatków i dzieci młodszych. Nietrudno będzie zainteresować nimi także uczniów pierwszej klasy szkoły podstawowej. Po zaprezentowane ćwiczenia można sięgnąć również w trakcie usprawniania dzieci z deficytami rozwojowymi.Zestawienie nowości bibliotecznych - październik 2019

Między innymi


Autor: Stawicki Roman
Tytuł: Współczesne bezpieczeństwo człowieka
Wydawca: Wydawnictwo Difin, 2019
Sygnatura: 77769

Publikacja poruszająca aktualną problematykę osobistego bezpieczeństwa człowieka przez pryzmat wolności od zagrożeń. Autor przedstawia również problem migracji, która stała się palącym problemem społecznym już od drugiej połowy XX wieku.


Autor: Dominik-Stawicka Donata
Tytuł: Język polski: matura 2020: zakres podstawowy i rozszerzony
Wydawca: Wydawnictwo Pedagogiczne Operon, 2019
Sygnatura: 77779

Nowe wydanie vademecum maturalnego z języka polskiego opracowane zgodnie z wymogami CKE dla matury od 2015 roku to przede wszystkim: analiza tematów i przykładowe pytania, które mogą się pojawić na egzaminie ustnym, opracowanie nowych zagadnień zgodnie z podstawą programową, m.in. z historii literatury i kształcenia językowego, wskazanie różnych wariantów wykorzystania danej lektury na egzaminie maturalnym, praktyczne wskazówki dotyczące pisania rozprawki, eseju, analizy tekstu literackiego, analizy porównawczej itp.


Autor: Olszanowska Agnieszka
Tytuł: Miłość na dziesiątej wsi
Wydawca: Wydawnictwo Prószyński Media, 2018
Sygnatura: 77782

Opowieść o różnych obliczach miłości i namiętności. A w tle zmieniające się realia życia na polskiej wsi. Janek Cichy, zakochany w młodziutkiej Żydówce, wbrew woli rodziców porzuca naukę w mieście i wraca do rodzinnej wsi, gdzie czeka na niego ukochana Sara. Jednak głęboko zraniona w swych ambicjach matka postanawia w okrutny sposób ukarać nieposłuszeństwo syna. Jej decyzja kładzie się cieniem na dalsze życie chłopaka. Wiele lat później w Zwierzyńcu pojawia się Róża, australijska prawnuczka Sary.Zestawienie nowości bibliotecznych - wrzesień 2019

Między innymi


Autor: Szwejkowska Elżbieta, Szwejkowski Witold
Tytuł: Rymowane ćwiczenia wyrazistości mowy
Wydawca: Wydawnictwo Harmonia, 2018
Sygnatura: 77728

Książka przeznaczona jest dla wszystkich, którzy są zainteresowani doskonaleniem wyrazistości mowy. A kto powinien być tym zainteresowany? Każdy, kto często lub nawet tylko okazjonalnie wypowiada się publicznie. Oprócz aktorów i lektorów, dla których prawidłowa wymowa jest powinnością zawodową, są to nauczyciele, wykładowcy, dziennikarze, duchowni, politycy, prawnicy, przewodnicy wycieczek. Ćwiczenia mają postać wierszyków, od bardzo króciutkich dwuwersowych po nieco dłuższe kilkunastowersowe formy.


Autor: Minge Natalia, Minge Krzysztof
Tytuł: Jak się uczyć szybciej i skuteczniej
Wydawca: Wydawnictwo Edgar, 2017
Sygnatura: 77740

Czy wiesz, że wyniki nauki i pracy tylko w pewnym stopniu zależą od inteligencji? Osoba, która ma ogromne zdolności, ale nie wie, jak z nich korzystać, będzie uzyskiwała znacznie gorsze rezultaty niż ktoś przeciętny. Dzięki książce opracowanej przez doświadczonych psychologów dowiesz się, w jaki sposób lepiej koncentrować się na zadaniu i dzięki temu oszczędzać czas. Poznasz metody szybkiego czytania ze zrozumieniem. Odkryjesz 16 skutecznych technik uczenia się, przydatnych w życiu codziennym.


Autor: Borecka-Biernat Danuta, Kurtek Paweł, Woźniak-Krakowian Agata
Tytuł: Radzenie sobie młodzieży w sytuacjach trudnych
Wydawca: Wydawnictwo Difin, 2018
Sygnatura: 77732

Książka stanowi istotny głos w dyskusji nad uwarunkowaniami, specyfiką, sposobami przezwyciężania i skutkami sytuacji trudnych, które są udziałem młodzieży. Umożliwi ona pogłębienie refleksji nad znaczeniem sytuacji trudnych, ich istotą, poszukiwaniem sposobów konstruktywnego rozwiązywania tych sytuacji przez młodzież.Zestawienie nowości bibliotecznych - sierpień 2019

Między innymi


Autor: Jakub B. Bączek, Tomasz Misztal
Tytuł: Od amatora do animatora
Wydawca: Stageman, 2015
Sygnatura: 77700

Książka omawiająca naturalne predyspozycje pomagające przy wykonywaniu zawodu animatora, wymaganą wiedze i umiejętności i wiedze teoretyczną, oczekiwania pracodawców, stanowi dobre połączenie teorii z praktyką. Publikacja adresowana do studentów hotelarstwa i turystyki.


Autor: Mariusz Z. Jedrzejko, Tomasz Białas
Tytuł: Narkotyki i nowe substancje psychoaktywne
Wydawca: Oficyna Aspra, 2019
Sygnatura: 77715

Książkę można ją polecić każdemu, kto zajmuje się (albo chce się zajmować) procesami socjalizacyjnymi i wychowawczymi nadchodzących pokoleń. Należy mieć nadzieje, że publikacja znajdzie poczesne miejsce w polskiej literaturze naukowej i praktycznej, ze względu na jej rzetelność naukową i świetną formę opracowania. Na uwagę zasługuje także wypracowana przez zespół prof. M. Jędrzejko nowa metoda badań, którą określa się jako socjologiczną metodę operacyjną.


Autor: Dariusz Pietrzyk, Robert Rychlicki, Anna Marzec
Tytuł: Opracowania lektur i wierszy
Wydawca: Wydawnictwo Greg, 2018
Sygnatura: 77703

Seria została napisana dla uczniów, którzy oprócz przeczytania lektury lub jej streszczenia potrzebują jeszcze wyjaśnienia problematyki utworu, charakterystyki występujących w niej postaci, przypomnienia faktów, słowem: interpretacji. Autorzy serii znacznie rozszerzyli omówienia poszczególnych tekstów literackich, po to, by nawet wymagający nauczyciel otrzymał od swego ucznia satysfakcjonującą odpowiedź. Doboru lektur dokonano na podstawie prowadzonych przez ostatnie lata ankiet oraz listów od czytelników.Zestawienie nowości bibliotecznych - lipiec 2019

Między innymi


Autor: Aleksandra Świstak, Mateusz Świstak
Tytuł: Zabawy z ryżem
Wydawca: Wydawnictwo Harmonia, 2015
Sygnatura: 77609

W książce "Zabawy z ryżem" pokazano, jak wykorzystać ryż do tworzenia zabaw edukacyjnych, których głównym celem jest rozwój zmysłów dziecka. Właściwości ryżu, jego sypkość, ciężar, kształt i łatwa dostępność sprawiają, że jest to materiał, którego wykorzystanie podczas zabaw przynosi dziecku wiele korzyści, a proponowane aktywności są możliwe do przeprowadzenia przy niewielkim nakładzie sił i funduszy.


Autor: Stuart Shanker
Tytuł: Self-Reg: jak pomóc dziecku (i sobie) nie dać się stresowi i żyć pełnią możliwości
Wydawca: Grupa Wydawnicza Relacja - Mamonia, 2016
Sygnatura: 77599

Self-reg to przełomowa książka dla rodziców, w której Stuart Shanker proponuje naukę samoregulacji, mającej pomóc dzieciom samodzielnie zmienić ich zachowanie. Identyfikacja i zarządzanie emocjami pozwalają dzieciom powrócić do stanu zrównoważenia, który jest niezbędny do rozwoju. Opanowanie umiejętności samoregulacji wesprze dziecko w radzeniu sobie z trudnymi doświadczeniami, nauczy przezwyciężać frustracje, lepiej się koncentrować, kontrolować impulsywność.


Autor: Joanna Mielewczyk
Tytuł: Matka Polka Feministka
Wydawca: Czwarta Strona, 2017
Sygnatura: 77636

A gdybyście pewnego dnia dowiedzieli się, że nie macie szans na naturalne poczęcie? A gdybyście musieli zawalczyć o życie własnego dziecka? A gdybyście musieli nagle sami wychować trójkę dzieci. To naprawdę się zdarzyło. Bohaterom Trójkowej audycji Joanny Mielewczyk - "Matka Polka Feministka". Kiedyś opowiadali o tym na antenie, dziś mówią, co zmieniło się w ich życiu od radiowego spotkania. 18 bohaterów, 18 rozmów o rodzicielstwie. O samotności, o trudnych decyzjach, radości, nadziei.Zestawienie nowości bibliotecznych - czerwiec 2019

Między innymi


Autor: Agnieszka Kozdroń
Tytuł: Nowe scenariusze zajęć dla nauczycieli pedagogów i rodziców
Wydawca: Difin, 2019
Sygnatura: 77593

Publikacja jest skierowana do wszystkich osób i instytucji sprawujących opiekę oraz odpowiedzialnych za edukację dzieci. Autorka, opierając się na swoim długoletnim doświadczeniu terapeutycznym, proponuje scenariusze zabaw z dziećmi, zogniskowane wokół zasadniczych obszarów rozwojowych. Omawia i prezentuje zabawy, które rozwijają i kształtują różnego rodzaju kompetencje u dzieci, stymulują sprawność fizyczną, rozwijają kompetencje społeczne, kreatywność i samoświadomość.


Autor: Isabelle Filliozat
Tytuł: Już się nie rozumiemy!: jak przeżyć czas trzaskających drzwi
Wydawca: Wydawnictwo Esprit, 2018
Sygnatura: 77589

Dowiedz się, jak porozumieć się ze swoim nastoletnim dzieckiem. Stereotyp zbuntowanego nastolatka nie pozwala nam uwierzyć, że nasze dziecko może z nami współpracować - i to bez problemu! Kiedy człowiek uprze się, aby wyważyć drzwi, odkrycie, że wystarczy nacisnąć klamkę, aby je otworzyć, może okazać się szokujące. W tym zdaniu zawiera się niejako myśl przewodnia książki: "nim zaczniemy się siłować, zastanówmy się, jak otworzyć." ze wstępu autorki.


Autor: Jarosław Gibas
Tytuł: Święty spokój: instrukcja obsługi emocji
Wydawca: Wydawnictwo Helion, 2018
Sygnatura: 77588

W pierwszej części książki opisano mechanizmy powstawania i działania emocji z perspektywy badań naukowych, dzisiejszej wiedzy o emocjach oraz wielowiekowych tradycji mistycznych czy kulturowych. Druga część została poświęcona kilkunastu kluczowym emocjom najczęściej zgłaszanym jako sprawiające problemy przez pacjentów terapii, a także klientów indywidualnych procesów wsparcia. Narzędzia zawarte w drugiej części książki zostały sprawdzone we własnej praktyce pracy.Zestawienie nowości bibliotecznych - maj 2019

Między innymi


Autor: Aleksandra Piotrowska
Tytuł: Nastolatki pod lupą
Wydawca: Zielona Sowa, 2017
Sygnatura: 77571

Musimy pamiętać, że w okresie dojrzewania, gdy dziecko zmienia się w nastolatka, zmieniają się jego relacje z rówieśnikami, a przede wszystkim z rodzicami i rodzeństwem. Pojawiają się problemy, z którymi rodzicom, a także samym nastolatkom, trudno sobie radzić. Czytelnicy znajdą w tej książce odpowiedzi na pojawiające się w ich głowach pytania.


Tytuł: Poradnictwo psychologiczne
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2015
Sygnatura: 77566

Kryzysy rozwojowe są naturalnymi zdarzeniami w życiu człowieka. Często radzimy sobie z nimi sami lub "z niewielką pomocą przyjaciół". Bywają jednak i takie kryzysy, z których łatwiej jest wyjść, korzystając z pomocy psychologa. Publikacja pod redakcją Czesława Czabały i Sylwii Kluczyńskiej to kompendium wiedzy dotyczącej teorii i praktyki poradnictwa psychologicznego dla osób na wszystkich etapach rozwoju.


Autor: Alfie Kohn
Tytuł: Mit pracy domowej
Wydawca: Wydawnictwo MiND
Sygnatura: 77567

Powszechnie uważa się, że praca domowa to konieczna część edukacji. Panuje tendencja do zadawania coraz więcej i coraz młodszym dzieciom. Jednak badania naukowe dowodzą, że potencjalne korzyści tych praktyk są minimalne i ograniczają się tylko do starszych uczniów. Książka przynosi skrupulatną analizę badań naukowych oraz mitów narosłych wokół edukacji. Autor zachęca nauczycieli i rodziców do odważnego i krytycznego stanowiska wobec tradycji, która odbiera radość z nauki i czas potrzebny na życie rodzinne.Zestawienie nowości bibliotecznych - kwiecień 2019

Między innymi


Tytuł: Technika pisania prac magisterskich
Wydawca: CeDeWu, 2018
Sygnatura: 77555

Niniejsza publikacja ma charakter praktycznego poradnika dla osób piszących prace dyplomowe, ze szczególnym uwzględnieniem prac magister­skich. Jest ona adresowana w zasadzie do wszystkich studentów, zarówno tych, którzy są w trakcie przygotowywania pracy magisterskiej, jak i do tych, którzy chcieliby zawczasu poznać prawidła rządzące pisarstwem naukowym.


Tytuł: Diagnoza w socjoterapii
Wydawca: Difin, 2017
Sygnatura: 77554

Praca ma na celu wzbogacenie warsztatu diagnostycznego wszystkich osób, które zawodowo zajmują się socjoterapią, a także nauczycieli i wychowawców na co dzień pracujących z dziećmi i młodzieżą oraz studentów, którzy wiążą swoją zawodową przyszłość z pracą o charakterze wychowawczo-terapeutycznym. Książka zawiera propozycje konkretnych narzędzi diagnostycznych, które można wykorzystać w trakcie procesu diagnostycznego dzieci i młodzieży.


Autor: Petlak E.
Tytuł: Innowacje w nauczaniu szkolnym
Wydawca: Wydawnictwo Petrus, 2017
Sygnatura: 77546

Ta książka może stanowić doskonały materiał do samokształcenia, jak również do prowadzenia szkoleń nauczycieli w większych grupach w zakresie innowacyjnego podejścia do edukacji. W interesie uczących się jest, aby w szkole otrzymali szansę do wykazania się aktywnością, a nie tylko biernego słuchania i pamięciowego utrwalania treści edukacyjnych.Zestawienie nowości bibliotecznych - marzec 2019

Między innymi


Autor: Tomkiewicz-Bętkowska Aleksandra
Tytuł: ABC pedagoga specjalnego
Wydawca: Oficyna Wydawnicza Impuls, 2016
Sygnatura: 77533

Pisząc o klasach integracyjnych, nie sposób podzielić się wszystkimi spostrzeżeniami związanymi z pracą w tego typu oddziałach, dlatego też wybrano te aspekty, na które - zdaniem Autorki - każdy pedagog specjalny w swojej pracy powinien zwrócić uwagę (jak kwestia doboru dzieci do klas integracyjnych, ocenianie uczniów niepełnosprawnych czy też rola pracy w grupach).


Autor: Mirek Krystyna
Tytuł: Tylko jeden wieczór
Wydawca: Edipresse, 2018
Sygnatura: 77526

Znana aktorka Amelia Błysk zbudowała życie doskonałe. Podziwiają ją tysiące kobiet. Ma wszystko. Urodę, sławę, przepiękne złote włosy, kochającego męża, dom i wspaniałe dzieci. W Internecie cieszy się ogromną popularnością. Zbudowała takie życie od zera. Wyszła z dna, by wspiąć się na sam szczyt. Święta to dla niej piękny i ważny rodzinny czas, opowiada o tym w każdym wywiadzie. W tym roku wyjątkowo będzie mieć na kolacji wigilijnej nieplanowanych gości. Poruszająca, ciepła opowieść o świątecznej magii, najważniejszych pytaniach i nadziei. O tym, że nigdy nie jest za późno na nowy początek.


Autor: Deptuła Maria, Potorska Alicja, Borsich Szymon
Tytuł: Wczesna profilaktyka
Wydawca: PWN, 2018
Sygnatura: 77531

Praca zawiera propozycję wczesnej profilaktyki, która zaczyna się od chwili narodzin dziecka i trwa nieprzerwanie przez okres całego dzieciństwa. Jej skutki są dalekosiężne. Dotyczą całego życia. Pozwalają na dobre przystosowanie się do wymagań przedszkola i szkoły, łagodnie przejść przez kryzysy dorastania, uniknąć nałogowych zachowań, radzić sobie ze stresem i zachować zdrowie psychiczne.Zestawienie nowości bibliotecznych - luty 2019

Między innymi


Autor: Apanel Danuta
Tytuł: Teoria i praktyka kształcenia integracyjnego osób z niepełnosprawnością w Polsce w latach 1989-2014
Wydawca: Oficyna Wydawnicza "Impuls", 2017
Sygnatura: 77520

Monografia jest wynikiem wieloletnich badań Autorki nad dynamiką rozwoju systemu kształcenia integracyjnego w Polsce z uwzględnieniem przemian w zakresie dostosowań architektonicznych, bazy dydaktycznej, charakterystyki ilościowej i jakościowej środowiska uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych oraz [...] nauczycieli i innych specjalistów zatrudnionych w placówkach kształcenia integracyjnego, a także instytucji wspierających oświatowe działania integracyjne w naszym kraju.


Tytuł: Wychowanie i wspieranie rozwoju małych dzieci w domu
Wydawca: Diffin SA, 2017
Sygnatura: 77509

Książka jest przeznaczona dla rodziców, nauczycieli i opiekunów małych dzieci. Mogą oni zapoznać się z normami rozwojowymi dotyczącymi dzieci w wieku poniemowlęcym i przedszkolnym, a także poznać metody i formy wspierania rozwoju. Autorzy przybliżają kwestie związane ze wspomaganiem rozwoju umysłowego, zdobywaniem umiejętności społeczno-emocjonalnych, kompetencji w zakresie motoryki małej i dużej, porozumiewania się, samodzielnego rozwiązywania problemów, nabywania umiejętności samoobsługowych.


Autor: Bednarek Justyna
Tytuł: W to mi graj: bajki muzyczne
Wydawca: Poradnia K, 2016
Sygnatura: 77505

Justyna Bednarek dzieli się z nami opowieściami z życia najsłynniejszych twórców muzyki klasycznej, tak, jakby byli to nasi dobrzy znajomi. Dzięki niej stają się bardziej ludzcy i znacznie nam bliżsi. Ale "W to mi graj" to nie tylko biografie najwspanialszych światowych kompozytorów - to opowieść o fascynacji muzyką, jej drobnych przejawach w naszym życiu i marzeniu, by zawsze nam towarzyszyła.Zestawienie nowości bibliotecznych - styczeń 2019

Między innymi


Autor: Jull Jesper
Tytuł: Twoje kompetentne dziecko
Wydawca: MiND, 2012
Sygnatura: 77492

Współcześni rodzice często czują się bezradni wobec swoich dzieci. Jesper Juul, europejski autorytet w dziedzinie wychowania, twierdzi, że dzieci wcale nie muszą być grzeczne. Powinny natomiast mieć zdrowe poczucie własnej wartości, wierzyć w swoje siły i nawiązywać dobre relacje z innymi. Stopniowo powinny także uczyć się odpowiedzialności za siebie, a w razie potrzeby także za innych.


Autor: Buscaglia Leo F.
Tytuł: Jesień liścia Jasia
Wydawca: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2017
Sygnatura: 77498

Jesień liścia Jasia to ciepła, cudownie mądra i uderzająco prosta opowieść o życiu i śmierci splatających się w jedną całość. W tej książce liść Jaś i jego przyjaciele zmieniają się wraz z następującymi po sobie porami roku i zbliżającą się zimą, aby w końcu ze śniegiem spokojnie opaść na ziemię. Sposób przedstawienia tego niezwykle delikatnego tematu, który jest przecież elementem prawdziwego życia, skłania do przemyśleń i porusza zarówno dzieci, jak i dorosłych.


Autor: Grzybowski Przemysław Paweł
Tytuł: Śmiech w edukacji
Wydawca: Oficyna Wydawnicza Impuls, 2015
Sygnatura: 77503

Książka przeznaczona jest dla osób zainteresowanych śmiechem w różnych kontekstach oraz wykorzystujących śmiech w praktyce edukacyjnej i codziennych relacjach w szkole, rodzinie, pracy zawodowej itp. Z pewnością zainteresuje badaczy zjawisk społecznych; nauczycieli; rodziców; studentów pedagogiki, psychologii, medycyny i nauk o zdrowiu; animatorów świetlic i kół zainteresowań; a także pracowników socjalnych; członków organizacji pozarządowych; wolontariuszy; lekarzy; pielęgniarki; terapeutów.Zestawienie nowości bibliotecznych - grudzień 2018

Między innymi


Autor: Aldous Huxley
Tytuł: Nowy wspaniały świat
Wydawca: Muza SA, 2018
Sygnatura: 77453

Nowy wspaniały świat to jedna z najsłynniejszych antyutopii w literaturze XX wieku. Przedstawiona w powieści Huxleya wizja przyszłego społeczeństwa, które osiągnęło stan całkowitego zorganizowania i zrealizowało ideał powszechnej szczęśliwości, jest wizją przerażającą...W roku 2541 (czyli w 632 roku nowej "ery Forda") obywatele Republiki świata powstają w rezultacie sztucznego zapłodnienia i klonowania. Od niemowlęcia poddawani są wszechstronnemu psychologicznemu i biologicznemu warunkowaniu - po to, by w wieku dojrzałym stać się cząstkami kastowej społeczności, złożonej z pozbawionych wyższych uczuć ludzkich automatów.


Tytuł: 100 na 100: antologia komiksu na stulecie odzyskania niepodległości
Wydawca: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 2018
Sygnatura: 77485

Wybitni rysownicy, scenarzyści, historycy, językoznawcy oraz badacze komiksu stworzyli niepowtarzalne dzieło, aby uczcić stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Na 232 stronach za pomocą siedemnastu komiksów historycznych przedstawiono kluczowe wydarzenia dla odzyskania i utrzymania przez Polskę niepodległości. Publikacja wzbogacona została o osiem wyjątkowych i nigdzie niepublikowanych artykułów.


Tytuł: Wielka księga patrioty
Wydawca: Wydawnictwo Świętego Filipa Apostoła, 2016
Sygnatura: 77488

Książka jest antologią najpiękniejszych i najpopularniejszych pieśni patriotycznych: wojskowych, harcerskich, szkolnych i religijnych. Wśród nich znajdują się lubiane i często śpiewane przez pokolenia Polaków piosenki, takie jak: "Błękitne rozwińmy sztandary", "Góralu, czy ci nie żal" czy "Idzie żołnierz borem, lasem". Do każdego tekstu dołączone są linie melodyczne. Dzięki temu każdy czytelnik będzie miał możliwość poczuć się jak profesjonalny muzyk i samodzielnie wykonać popularne piosenki. Ponadto każda pieśń została opatrzona unikatowym opisem wyjaśniającym genezę utworu lub nawiązującym do historii naszego kraju.Zestawienie nowości bibliotecznych - listopad 2018

Między innymi


Autor: Davide Cali, Benjamin Chaud
Tytuł: Spóźniłem się do szkoły, bo.
Wydawca: Dwie Siostry, 2015
Sygnatura: 77385

Lektura obowiązkowa dla wszystkich, którym zdarza się spóźnić do szkoły (i nie tylko). Kontynuacja zwariowanego "Nie odrobiłem lekcji, bo...". Inwazja gigantycznych mrówek, atak wojowników ninja, spotkanie z wielką żarłoczną małpą, ucieczka przed kretoludźmi... Gdy trzeba wytłumaczyć spóźnienie, wszystko jest możliwe! Davide Cali i Benjamin Chaud znów bawią i zaskakują czytelników, składając hołd nieokiełznanej uczniowskiej wyobraźni. Każda strona tej książki to kolejna, jeszcze bardziej niesamowita wymówka, a wszystkie razem układają się w najbardziej niewiarygodną opowieść o drodze do szkoły, jaka kiedykolwiek powstała. Ale kto powiedział, że to, co niewiarygodne, nie może być prawdziwe?


Autor: Beata Verheyden
Tytuł: Wredny rzeczownik
Wydawca: Dygresje, 2018
Sygnatura: 77379

Książka, która w zabawny sposób przybliża dzieciom gramatykę języka polskiego. Pewnego dnia, do bardzo miłej klasy przychodzi. wredny Rzeczownik. Jest naprawdę nieuprzejmy, obraża uczniów, ale jednocześnie przekazuje w dość oryginalny sposób wiadomości o rzeczowniku. Czytelnik śledząc opowieść, bez wysiłku uczy się najważniejszych cech tej części mowy, a co najciekawsze - odkrywa, że gramatyka może być pasjonująca! Nie lubisz gramatyki? Uważasz, że robienie ćwiczeń na odmianę części mowy to po prostu strata czasu? Nie masz ochoty na naukę rzeczy, które nie przydadzą się w Twoim życiu? Przeczytaj te książkę! A wtedy: pokochasz gramatykę, ćwiczenia na odmianę części mowy staną się Twoją nową pasją, zrozumiesz jak bardzo gramatyka przydaje się w codziennym życiu!


Autor: Joanna Kulmowa
Tytuł: Kulmowa dzieciom
Wydawca: Oficyna Wydawnicza G&P, 2018
Sygnatura: 77391

"Kumowa dzieciom" zbiór wyjątkowych utworów znanej i lubianej poetki. Prezentowane wiersze są odzwierciedleniem świata dziecięcej wyobraźni. Zabawne i pouczające kompozycje zostały opatrzone barwnymi, korespondującymi z tekstem ilustracjami autorstwa m.in. A. Kamińskiej, K. Sadowskiej, M. Piwowarskiego... Tomik zawiera wiersze: Wieszajak, Wołanie pociągów, Święto wiosny, Zasypianie nogi, Bibi i wiosna, Gdyby ciocia miała wąsy, Czerwone motylki, Co piszczy w trawie, Po to jest las, Niebo nad miastem, Zagapiony ogródek, Grajmruczenie, Muzyka muszą, Kwiecień szpitalny, Ptasi cień, Pan Przekorneliusz, Skowronki i słonce.Zestawienie nowości bibliotecznych - październik 2018

Między innymi


Autor: Melchior Wańkowicz
Tytuł: Ziele na kraterze
Wydawca: Wydawnictwo Greg, 2018
Sygnatura: 77306

Utwór ten jest literackim zapisem historii rodziny autora na tle czasów, w jakich przyszło jej żyć. Pisarz prezentuje barwne, ciekawe, pełne niespodzianek dwudziestolecie międzywojenne, będące swoistym zderzeniem polskiej tradycji z nowoczesnością i postępem, ale też trudne i niebezpieczne czasy drugiej wojny światowej i powstania warszawskiego, które odcisnęło tragiczne piętno na rodzinie Wańkowiczów. Bohaterowie to postaci żywe, wielowymiarowe, nakreślone bez prób idealizacji.


Autor: Peter Camavas
Tytuł: O dzieciach, które kochają książki
Wydawca: Wydawnictwo Adamada, 2016
Sygnatura: 77347

Nie mieli telewizora, samochodu ani nawet domu. Mieli za to mnóstwo książek i byli szczęśliwi. Pewnego dnia książki musiały zniknąć, a bez nich nic już nie było takie samo... Wzruszająca opowieść o dobroczynnej mocy książek.


Autor: Maria Gudro-Homicka
Tytuł: Jak rozwijać aktywność twórczą dzieci i młodzieży
Wydawca: Difin, 2015
Sygnatura: 77346

Książka stanowi zbiór scenariuszy do pracy z dziećmi w klasach I-VI szkoły podstawowej. Pokazany w niej sposób dramowej pracy z tekstem literackim został wzbogacony o obszerne uwagi dotyczące ich realizacji i wskazówki wieloletniego praktyka. Szczególną wartością scenariuszy jest perspektywa humanistyczna, oparta na priorytecie rozwijania osobowości jako całości, pracy z emocjami i rozmowie o wartościach.Zestawienie nowości bibliotecznych - wrzesień 2018

Między innymi


Autor: Aleksandra Łojewska, Katarzyna Sadowska
Tytuł: Antoś na zielonej łące: czytanie uczestniczące
Wydawca: Wydawnictwo HARMONIA, 2018
Sygnatura: 77247

Pomoc do nauki aktywnego czytania dla dzieci z trudnościami w porozumiewaniu się i nie tylko. Zawiera prostą historię z powtarzającym się refrenem, który budzi ciekawość dziecka i mobilizuje je do odkrywania kolejnej strony.


Autor: Joanna Bogudał-Borkowska
Tytuł: Opowieści o Czujątkach: ćwiczenia z empatii dla dzieci i dorosłych
Wydawca: Wydawnictwo Impuls, 2017
Sygnatura: 77242

Często unikamy i boimy się emocji, ponieważ bywają bolesne. Z drugiej strony są one istotnym źródłem informacji o tym, co dzieje się w naszym otoczeniu i może mieć na nas istotny wpływ. Emocje świadomie przeżyte i przyjęte, zrozumiane dają siłę, wyparte przyczyniają się do rozwoju cierpienia i chorób.


Autor: Jenifer Cook O'Toole
Tytuł: (Sekretna) księga asperdzieciaka
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2018
Sygnatura: 77231

Ta książka to zbiór odpowiedzi na wiele ważnych kwestii, na którymi zastanawia się każdy nastolatek z zespołem Aspergera. Zawarte w niej wskazówki, napisane zgodnie z logiką aspich, pomagają budować i utrzymywać relacje z przyjaciółmi, opanować przesadną szczerość i uniknąć wpadek towarzyskich.Zestawienie nowości bibliotecznych - czerwiec 2018

Między innymi


Autor: Wheeler Sara
Tytuł: Za blisko słońca
Wydawca: Świat Książki, 2010
Sygnatura: 77203

Denys Finch Hatton był arystokratą traktującym życie z lwią nonszalancją. Autorka ujawnia prawdę, kryjąca się za jego romansem z Karen Blixsen, która unieśmiertelniła ich związek w słynnej powieści "Pożegnanie z Afryką".


Autor: Perez-Reverte Arturo
Tytuł: Szachownica flamandzka
Wydawca: Warszawskie Wydawnictwo Literackie MUZA SA, 2013
Sygnatura: 77192

Julia, młoda konserwatorka dzieł sztuki, ma odrestaurować obraz "Partia szachów" Pietera van Huysa - flamandzkiego artysty z XV wieku. W trakcie pracy dokonuje niespodziewanego odkrycia - obraz kryje historię zbrodni dokonanej 500 lat wcześniej.


Autor: Moran Michael
Tytuł: Kraj z Księżyca
Wydawca: Wydawnictwo Czarne, 2010
Sygnatura: 77202

Dawno temu Michael Morgan obiecał umierającemu wujowi, pianiście oczarowanemu muzyką Chopina, że pojedzie do Polski i rozsypie jego prochy nad Żelazową Wolą. Gdy nadarzyła się okazja podjęcia pracy w ojczyźnie polskiego kompozytora, nie wahał się długo.Zestawienie nowości bibliotecznych - maj 2018

Między innymi


Autor: Jan Hartman
Tytuł: Głupie pytania
Wydawca: AGORA, 2013
Sygnatura: 77169

Książka dla tych, którzy pytają samych siebie: Po co to wszystko? Jak mam żyć? I co będzie ze mną, kiedy mnie tu zabraknie? Fascynująca wyprawa w Krainę Największych Pytań. Autor przygląda się uważnie, jak z tymi rozterkami radzili sobie najwięksi filozofowie począwszy od Arystotelesa.


Autor: Maria Konnikova
Tytuł: Myśl jak Sherlock Holmes
Wydawca: Agora, 2015
Sygnatura: 77183

Łącząc najnowszą wiedzę na temat psychologii człowieka i działania układu nerwowego autorka pokazuje, w jaki sposób każdy z nas może wyostrzyć swoją percepcję, pogłębić świadomość i wyćwiczyć szare komórki. Nie po to, byśmy rozwiązywali kryminalne zagadki, ale by nasz mózg lepiej służył nam na co dzień.


Autor: Mariusz Zielke
Tytuł: Twardzielka
Wydawca: Wydawnictwo Akurat-Muza, 2015
Sygnatura: 77173

Twardzielka to bezkompromisowy thriller, którego akcja ukazuje prawdziwe oblicze cynicznego świata wielkich pieniędzy, gwiazd, mediów i salonów. Mocna lektura, pełna napięcia i dramatycznych wydarzeń.Zestawienie nowości bibliotecznych - kwiecień 2018

Między innymi


Autor: Jan Paweł II
Tytuł: Myśli na każdy dzień
Wydawca: Wydawnictwo Święty Wojciech, 2017
Sygnatura: 77157

"Myśli na każdy dzień" są zaproszeniem do odkrywania prawdziwej wielkości św. Jana Pawła II, który był i jest przewodnikiem drodze do Chrystusa, był i jest nauczycielem życia ufnego i zawierzonego.


Tytuł: Nauczyciel w bibliotece pedagogicznej - klient wyróżniony
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, 2016
Sygnatura: 77165

Kolejny tom tekstów traktujący o teorii i praktyce w bibliotece pedagogicznej, placówce od blisko stu lat wspierającą nauczycieli, nieustannie bogacącej swą ofertę dla czytelników, a także doskonalącej formy kształtowania nie tylko przyszłych pedagogów.


Tytuł: Nastolatkiem być.
Wydawca: Wydawnictwo PROMO, 2016
Sygnatura: 77164

Opowiadania terapeutyczne wraz ze scenariuszami zajęć biblioterapeutycznych adresowane do młodzieży gimnazjalnej to doskonałe narzędzie pracy wychowawczej i terapeutycznej. Okres adolescencji to czas różnych przemian w życiu nastolatka, dlatego tak ważne pozostaje to, by być z nimi i służyć radą, pomocą i wsparciem.Zestawienie nowości bibliotecznych - marzec 2018

Między innymi


Autor: Jerzy Zięba
Tytuł: Ukryte terapie: czego ci lekarz nie powie. Cz. 1-2
Wydawca: Sowa, 2014
Sygnatura: 77154

Autor od ponad 20 lat zajmuje się naturoterapią, szczególnie w odniesieniu do naturalnych metod leczenia i zapobiegania chorobom przewlekłym i nowotworowym. Książka powstała po wielu latach analiz badań medycznych czy innych publikacji medycznych, które nawet w środowisku medycznym są zupełnie nieznane.


Autor: Andrzej Krysiak
Tytuł: Na chwałę Bożą: rys historyczny kościoła garnizonowego w Skierniewicach
Wydawca: Parafia Wojskowa pw. Wniebowzięcia NMP w Skierniewicach, 2017
Sygnatura: 77149

Publikacja ukazuje 90 lat historii duszpasterstwa wojskowego w Skierniewicach. Rzetelna wiedza autora poparta dokumentami archiwalnymi daje gwarancję prawdy historycznej, sprawia, że bierzemy do ręki pracę, którą można polecić pasjonatom lokalnej historii.


Autor: Bryan E. Robinson, J. Lyn Rhoden
Tytuł: Pomoc psychologiczna dzieciom z rodzin alkoholowych: praktyczny przewodnik
Wydawca: Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, 2017
Sygnatura: 77153

Coraz więcej osób pracujących z dziećmi i młodzieżą uświadamia sobie kompleksowość alkoholizmu i jego potężny wpływ na dzieci. Wraz z tą zmianą wzrasta także szansa na przyczynienie się profesjonalistów do samorealizacji milionów dzieci z rodzin alkoholowych na całym świecie.


Zestawienie nowości bibliotecznych - luty 2018

Między innymi


Autor: Piotr Łącki
Tytuł: Żyj pełnią życia
Wydawca: Better Future, 2015
Sygnatura: 77141

Dzięki tej książce czytelnik dowie się, jakie ćwiczenia fizyczne wskazane są w wieku 60+ oraz jak zadbać o umysł i pamięć, by przeciwdziałać procesom starzenia się i wspierać ich optymalne funkcjonowanie. Publikacja dla osób, którym zależy na podtrzymywaniu aktywnego trybu życia po zakończeniu pracy zawodowej.


Autor: Joshua Hammer
Tytuł: Hardcorowi bibliotekarze z Timbuktu
Wydawca: Wydawnictwo Agora, 2017
Sygnatura: 77133

Historia o człowieku, który postanowił ratować. słowa. Ryzykował życie, by kolejne pokolenia mogły podziwiać wspaniałe manuskrypty sprzed wieków. Nie były mu straszne piaski pustyni ani karabiny dżihadystów. Świat wciąż zbyt mało wie, jak wiele zawdzięcza Abdelowi Haidarze.


Autor: Hanna Rydlewska
Tytuł: Po prostu przyjaźń
Wydawca: Wydawnictwo Agora, 2017
Sygnatura: 77132

Pierwsza książka non fiction o relacjach przyjacielskich, które dziś stają się równie istotne jak miłość i rodzina. Czy przyjaźń może być konkurentką miłości, jak przyjaźń nas leczy, do czego są nam potrzebni wirtualni przyjaciele, czy możliwa jest przyjaźń z eks, jak przetrwać kryzys w przyjaźń. Odpowiedzi udzielają znani psycholodzy i socjolodzy.


Zestawienie nowości bibliotecznych - styczeń 2018

Między innymi


Autor: Jan Szumiał
Tytuł: Bezpieczna wycieczka
Wydawca: Image, 2014
Sygnatura: 77102

Zapewnienie wszystkim uczestnikom bezpieczeństwa, to obok opracowania dobrego planu i programu wycieczki, podstawowe zadanie opiekunów i organizatorów. Choćby z tego względu warto zawczasu przygotować się do wiosenno-letniego okresu wyjazdów i pieszych wędrówek. Po to, by wszystkiego nie załatwiać w ostatniej chwili, na dzień przed wyjazdem.


Autor: Magdalena Witkiewicz
Tytuł: Ósmy cud świata
Wydawca: Wydawnictwo Filia, 2017
Sygnatura: 77113

Kilka romantycznych chwil, przeżytych w czasie urlopu w Azji, budzi w Annie, trzydziestokilkuletniej singielce, dawno uśpione uczucia. Kobieta podejmuje decyzję, która na zawsze może zaważyć na życiu kilku osób. Jednak szczęście, będące pozornie w zasięgu jej ręki, rozsypuje się nagle niczym domek z kart. Opowieść o tym, że czasami trzeba zbłądzić w ciemnym lesie, by wreszcie znaleźć się na rozświetlonej polanie.


Autor: Rafał Kosik
Tytuł: Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi
Wydawca: Powergraph, 2016
Sygnatura: 77117

Pierwszy tom bestsellerowej serii. Fantastyczna i przezabawna powieść o polskich trzynastolatkach, nie tylko dla trzynastolatków! Przeczytajcie o przyjaźni, zwariowanych wynalazkach, sztucznej inteligencji, skarbach, duchach, robotach, latającym talerzu i... nastoletnich uczuciach.


Zestawienie nowości bibliotecznych - grudzień 2017

Między innymi


Autor: Beata Wiśniewska Michalik
Tytuł: Nasze języczki opowiadają dzieciom dzieciach: historyjki logopedyczne dla najmłodszych.
Wydawca: Wydawnictwo Harmonia, 2013
Sygnatura: 77080

Książka zawiera dwanaście pogodnych opowiastek o tematyce dziecięcej, których bohaterowie są ukazani swoim najbliższym środowisku: w rodzinie, na podwórku, w przedszkolu. Historyjki są nie tylko przyjazną lekturą dla dzieci, ale przede wszystkim stanowią pomoc dla logopedy. Opisy ćwiczeń usprawniających język, wargi i żuchwę zostały wplecione w teksty opowieści.


Autor: Raphaëlle Giordano
Tytuł: Twoje drugie życie zaczyna się, kiedy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Wydawca: Muza, 2017
Sygnatura: 77073

Wydaje się, że Camille ma wszystko, czego potrzeba do szczęścia: mężą, dziecko, dobrą pracę. Dlaczego więc ciągle ma wrażenie, że szczęście wymyka jej się z rąk? Poradnik w nowatorskiej formie. Autor pokazuje jak przez rutynę i przewidywalność traci się sens istnienia, i jak temu zapobiec. Udowadnia, że zdolność cieszenia się życiem daje się rozwijać i ćwiczyć.


Autor: Maria Deptuła
Tytuł: Odrzucenie rówieśnicze: profilaktyka i terapia
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2013
Sygnatura: 77089

Odrzucenie dziecka przez rówieśników powinno być dla rodziców i wychowawców sygnałem ostrzegawczym. Książka pozwala zrozumieć przyczyny odrzucenia rówieśniczego i jego przejawy. Czytelnik znajdzie w niej analizę działań, jakie można podjąć, by skutecznie temu zjawisku zapobiegać.


Zestawienie nowości bibliotecznych - listopad 2017

Między innymi


Autor: Pałkiewicz Jacek
Tytuł: Sztuka podróżowania
Wydawca: Wydawnictwo Zysk i S-ka, cop.2008
Sygnatura: 77048

Autor zebrał w jednym tomie doświadczenia z najdalszych szlaków, a ponieważ był wszędzie, każdy z Państwa znajdzie tu coś, co pasuje do Waszego następnego wyjazdu - obojętne czy to wyjazd na urlop, czy wyprawa w nieznane.


Autor: Małgorzata Kalicińska,Vlad Miller
Tytuł: Dom w Ulsan: czyli nasze rozlewisko: Korea Południowa oczami eksperta
Wydawca: Burd NG Polska,cop. 2016
Sygnatura: 77049

Niezwykle ciepła i osobista opowieść dwojga dojrzałych ludzi, którzy udowodnili, że swoje miejsce na Ziemi można znaleźć wszędzie. Książka dla tych, którzy lubią historie o zetknięciu z odległą kulturą, o pierwszych próbach odnalezienia się w obcym kraju, o zabawnych niespodziankach jakie spotykają.


Autor: Małgorzata Kalicińska,Vlad Miller
Tytuł: Kwiatki Jana Pawła II
Wydawca: Znak, 2005
Sygnatura: 77052

Książka o Papieżu, jakiej jeszcze nie było. Jej redaktorzy zebrali około setki "kwiatków" - opowieści i anegdot pokazujących znane i nieznane, czasem zabawne, a niekiedy budzące zadumę i wzruszenie wydarzenia z życia Jana Pawła II. Lektura tej książki pokazuje, że charyzmat Papieża, biskupa, księdza Wojtyły... przejawia się nie tylko w jego oficjalnych wystąpieniach, ale także w codziennych, nieformalnych sytuacjach, w których na odsiecz autorytetowi przychodzi niejednokrotnie... poczucie humoru.

Zestawienie nowości bibliotecznych - październik 2017

Między innymi


Autor: Mateusz Gola, Bogusław Habrat, Paweł Izdebski i in.
Tytuł: Zaburzenia uprawiania hazardu i inne tak zwane nałogi behawioralne
Wydawca: Instytut Psychiatrii i Neurologii, 2016
Sygnatura: 77039

Książka ta zaadresowana została do szerokiego kręgu Czytelników, a jej celem jest przybliżenie problematyki złożoności i niejednoznaczności tak zwanych nałogów behawioralnych oraz stanu wiedzy na ich temat, a także wynikających stąd implikacji praktycznych.


Autor: Małgorzata Andrzejczak-Świątek
Tytuł: Ochrona praw dziecka w sytuacjach nadzwyczajnych
Wydawca: Biuro Rzecznika Praw Dziecka, 2016
Sygnatura: 77036

Pozycja rozszerza krąg publikacji dotyczących ochrony praw dziecka o studium przypadku z perspektywy derogacji zobowiązań w dziedzinie praw człowieka. Autorka przeanalizowała ustawodawstwo światowe i europejskie w tym zakresie i dokonała uszczegółowionych analiz sytuacji w pespektywie określonych struktur krajowych i międzynarodowych.


Autor: Haim G. Ginott
Tytuł: Między rodzicami a dziećmi
Wydawca: Wydawnictwo HELION, cop. 2009
Sygnatura: 77037

Międzynarodowy bestseller, który pomógł milionom rodzin na całym świecie umocnić swoje relacje. Autor zrewolucjonizował metody komunikacyjne i wychowawcze. Uczył rodziców nawiązywania przyjaznych i skutecznych kontaktów z dzieckiem, uświadomienia sobie własnych emocji oraz zrozumienia dla uczuć dziecka.

Zestawienie nowości bibliotecznych - wrzesień 2017

Między innymi


Tytuł: Nowoczesne technologie czy tradycyjne metody? O tendencjach w krzewieniu kultury czytelniczej młodego pokolenia
Wydawca: Wydawnictwo SBP, 2017
Sygnatura: 77032

Tom z serii "Nauka - Dydaktyka - Praktyka" jest poświęcony prezentacji tradycyjnych i nowoczesnych metod krzewienia kultury czytelniczej wśród dzieci i młodzieży. Refleksja naukowa nad tą tematyką została podjęta w związku ze zmieniającymi się technologiami i metodami pracy z czytelnikiem/odbiorcą usług bibliotecznych.


Tytuł: Inspiracje czytelnicze w życiu młodego pokolenia
Wydawca: Wydawnictwo SBP, 2017
Sygnatura: 77031

Tom z serii "Nauka - Dydaktyka - Praktyka" jest poświęcony przedsięwzięciom popularyzującym czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży, które są podejmowane przez różne instytucje, przede wszystkim biblioteki, a także analizie wybranych segmentów współczesnego rynku wydawnictw dziecięco-młodzieżowych.


Autor: Ahern Cecylia
Tytuł: Kiedy cię poznałam
Wydawca: Wydawnictwo Akurat, 2015
Sygnatura: 77015

Jasmine kocha swoją pracę i dotkniętą zespołem Dawna siostrę. Zmuszona do odejścia z firmy, stwierdza, że miłość do siostry to za mało, by nadać sens jej życiu. Rozpaczliwie próbuje znaleźć coś, co wypełniłoby bolesną pustkę. Mądra, wzruszająca i podnosząca na duchu książka. Polecamy.

Nowości dla nauczycieli na rok szkolny 2016/2017

Zestawienie nowości bibliotecznych - kwiecień 2017

Między innymi


Autor: Wacław Jędrzejewicz
Tytuł: Józef Piłsudski 1867-1935: życiorys
Wydawca: Wydawnictwo LTW, 2014
Sygnatura: 76997

Wydana w 1982 roku w Londynie książka cieszyła się wielką popularnością na emigracji, gdzie miała osiem wydań, a także w kraju, gdzie wydawnictwa podziemne (w latach osiemdziesiątych XX wieku) przedrukowywały ją co najmniej pięć razy.


Tytuł: Nauka o informacji
Wydawca: Wydawnictwo Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, 2016
Sygnatura: 77006

Monografia jest adresowana do wszystkich osób zainteresowanych problematyką szeroko pojętej informacji i działalności informacyjnej, w tym zwłaszcza do studentów bibliologii i informatologii oraz bibliotekarzy praktyków. Opracowanie przedstawia panoramę obecnego stanu nauki o informacji (informacji naukowej, informatologii) w Polsce i jej prospektywny potencjał.


Autor: Vincent V. Severski
Tytuł: Niepokorni
Wydawca: Czarna Owca, 2016
Sygnatura: 77003

To jedna z najmroczniejszych i najbardziej wciągających powieści tego autora. Nad Europą wisi widmo politycznego kataklizmu - ktoś planuje na nowo zbudować hierarchię wpływów na świecie. Konrad i Sara z Wydziału "Q" rozpoczynają grę o najwyższą stawkę. Ta potyczka rozegra się poza prawem i będzie wyjątkowo brutalna.


Zestawienie nowości bibliotecznych - marzec 2017

Między innymi


Tytuł: Pielęgniarstwo: podręcznik dla studiów medycznych
Wydawca: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2006
Sygnatura: 76995

Nowoczesny podręcznik dla studiów pielęgniarskich, którego treść jest zgodna z obowiązującymi obecnie standardami kształcenia. Autorzy kładą szczególny nacisk na uświadomienie przyszłej pielęgniarce jej roli i miejsca w systemie opieki zdrowotnej. Podkreślają znaczenie promowania zdrowia.


Autor: Daniel J. Siegel
Tytuł: Burza w mózgu nastolatka
Wydawca: Mind, 2016
Sygnatura: 77000

W książce autor rozprawia się z wieloma mitami na temat dorastania i nastolatków. Twierdzi, że zmiany, jakie zachodzą w tym wieku mają niewiele wspólnego z szalejącymi hormonami, lecz wynikają przede wszystkim z procesów przebudowy mózgu i tworzenia się nowych połączeń.


Autor: Janusz Bieszk
Tytuł: Słowiańscy królowie Lechii
Wydawca: Bellona, 2015
Sygnatura: 76998

Jest to pierwsza publikacja na temat organizacji władzy i funkcjonowania Lechii, czyli starożytnej Polski, zwanej inaczej Imperium Lechitów, Scytią Europejską lub Sarmacją Europejską. Autor opisał terytorium Lechii, jej gospodarkę, handel, transport, bite monety, a także wojny i bitwy, pominięte w innych opracowaniach.


Zestawienie nowości bibliotecznych - luty 2017

Między innymi


Autor: Joseph Conrad Korzeniowski
Tytuł: Wybór prozy
Wydawnictwo: : Wrocław, 2015
Sygnatura : 76990

W parze z niezwykłością życia Conrada idzie bogactwo problematyki i złożona kompozycja jego utworów. Jest szeroko czytany, a zarazem niełatwy. Czasem urzeka wizją wzniosłych ideałów - kiedy indziej bywa wieloznaczny, sceptyczny, zgryźliwy. Fascynuje opowieściami o przygodach, niebezpieczeństwie i heroizmie, zmuszając przy tym do zastanowienia się nad podstawami etyki tak jednostkowej, jak i społecznej.Autor: Artur Tabor
Tytuł: Wisłą - królowa rzek
Wydawnictwo: Gondwana, 2009
Sygnatura : 76994

Autor przez wiele lat fotografował Wisłę w różnych porach roku, starając się uchwycić jej duszę. Zachwyciła go przestrzenią, piaszczystymi łachami, tajemniczymi wyspami, łęgowymi lasami oraz bogactwem ptasiego świata. Tę krainę koniecznie trzeba poznać i zrozumieć, a wtedy na pewno pokochamy naszą największą i najpiękniejszą rzekę - Wisłę - Królową polskich rzek.


Autor: Erich Segal
Tytuł: Love story opowieść Oliviera
Wydawnictwo: Firma Księgarska Olesiejuk, 2016
Sygnatura : 76991

Olivier Barrett IV jest studentem prawa na Harvardzie. Jenny Cavilleri uczy się w konserwatorium w Radcliffe College. On ma bogatych rodziców. Ona pochodzi z ubogiej rodziny robotniczej. On lubi sport, ona kocha muzykę. Dzieli ich wszystko, a łączy miłość, dla której nie ma barier. Ale szczęście nie trwa wiecznie. Jenny umiera. Kontynuacja Love story, która odpowiada na ponadczasowe pytanie: Czy los może dać drugą szansę?

Zestawienie nowości bibliotecznych - styczeń 2017

Między innymi


Autor: Artur Śliwiński
Tytuł: Powstanie kościuszkowskie
Wydawnictwo: : Oficyna Wydawnicza Rytm, 2014
Sygnatura : 76967

Powstanie kościuszkowskie, poświęcone klęsce polskiego narodu, próbuje dać odpowiedź, dlaczego potężna niegdyś Rzeczypospolita Obojga Narodów straciła nie tylko swoją moc, terytoria, ale i swoją tożsamość narodową. Nie pomogłą charyzma i determinacja wielkiego Naczelnika powstania i waleczność jego żołnierzy.Autor: Peter Wohlleben
Tytuł: Sekretne życie drzew
Wydawnictwo: Otwarte, 2016
Sygnatura : 76972

W lesie dzieją się zdumiewające rzeczy. Są tam drzewa, które porozumiewają się ze sobą, drzewa, które doświadczają wrażeń, mają uczucia i pamięć. Niewiarygodne? Ale prawdziwe! Autor snuje fascynujące historie o zdumiewających zdolnościach drzew. Otwiera przed nami sekretny świat, jakiego nie znamy.


Autor: Filip Springer
Tytuł: Miasto Archipelag: Polska mniejszych miast
Wydawnictwo: Wydawnictwo Karakter, 2016
Sygnatura : 76973

Reporterska podróż po stolicach dawnych województw: trzydzieści jeden ośrodków tworzy archipelag możliwości, rozczarowań i szans. Autor przejechał cały kraj, żeby zobaczyć jak żyje się dziś w miastach, które w 1999 utraciły status stolicy województwa. Poznał ich historię, rozmawiał z mieszkańcami. Pytał ludzi o to, z czego są w swoim mieście dumni, co ich cieszy, a co chcieliby zmienić.

Zestawienie nowości bibliotecznych - grudzień 2016

Między innymi


Autor: Katarzyna Piętka
Tytuł: Gry i zabawy z dawnych lat
Wydawnictwo: : Nasza Księgarnia, 2016
Sygnatura : 76934

Przypominamy zabawy z czasów bez komputera, kablówki, a nawet i telewizora w wielu domach. Kiedy dzieci spędzały dużo czasu na dworze i po prostu dobrze bawiły się ze sobą. Chcemy tą książką nie tylko zachęcić do podróży sentymentalnej w przeszłość, ale przede wszystkim dać współczesnym dzieciom skarbnicę pomysłów na dobrą zabawę.Autor: Aleksandra Mizielińska, Daniel Mizieliński
Tytuł: Mapownik
Wydawnictwo: Dwie Siostry, 2013
Sygnatura : 76944

Blok pełen twórczych zadań rysunkowych dla najmłodszych odkrywców. Wyrusz we własną rysunkową podróż po lądach, morzach i kulturach świata. Odwiedź wodny targ w Tajlandii, pokonaj labirynt Minotaura, przygotuj wyprawę na Mount Everest lub zaprojektuj wzór na japońskie kimono. Rysuj i czytaj ciekawostki. Baw się i poznawaj świat.


Autor: Michael F. Patton, Kevin Cannon
Tytuł: Komiksowe wprowadzenie do filozofii
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Pax, 2016
Sygnatura : 76935

Twórcy prezentują nam wielką tradycję życia poddanego refleksji. Razem z dowcipnym Heraklitem pełniącym funkcję przewodnika, wypływamy na krętą rzekę filozofii, aby poznać najważniejszych współtwórców zachodniej myśli liczącej sobie blisko trzy tysiące lat, oraz przysłuchiwać się wielkim dyskusją na każdy temat.

Zestawienie nowości bibliotecznych - listopad 2016

Między innymi


Autor: Katarzyna Kędzierska
Tytuł: Chcieć mniej: minimalizm w praktyce
Wydawnictwo: : Znak Litera Nova - Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, 2016
Sygnatura : 76925

Gromadzenie rzeczy, kupowanie "w nagrodę za ciężki dzień" wcale nie uszczęśliwia i nie czyni nas lepszymi. Korzystaj z życia świadomie. Poznaj zaskakująco prosty i konkretny plan pozbycia się przytłaczającego nadmiaru. Zacznij od drobnych zmian, od małych bastionów chaosu. Segreguj, wystawiaj, porządkuj!Autor: Marion Deuchars
Tytuł: Zróbmy sobie arcydziełko
Wydawnictwo: Dwie Siostry, 2013
Sygnatura : 76932

Rysuj, maluj, wycinaj, naklejaj, odbijaj! Dorysuj uśmiech Monie Lizie, złap tęczę za pomocą kartki a potem zabierz linię na spacer. Uruchom wyobraźnię i przekonaj się, że sztuka jest świetną przygodą. Interaktywna książka-szkicownik inspirująca do działań plastycznych i twórczego myślenia.


Autor: Michał Głowiński
Tytuł: Carska filiżanka
Wydawnictwo: Wielka Litera, 2016
Sygnatura : 76904

Zbiór opowiadań, w których pobrzmiewają echa niezwykłego życia autora. Ich bohaterem jest alter ego pisarza - żydowski chłopiec naznaczony piętnem wojennej przeszłości. Tytułowa filiżanka, znaleziona w zakurzonym kącie pełnym szpargałów, ożywa w zetknięciu z ludzką pamięcią i staje się pretekstem do podróży w odległe wspomnienia.

Zestawienie nowości bibliotecznych - październik 2016

Między innymi


Tytuł: Bibliografi@ : historia, teoria, praktyka
Wydawnictwo: : Wydawnictwo SBP, 2016
Sygnatura : 76901

Autorom zebranych w tomie tekstów przyświecał cel przypomnienia wartości, znaczenia i roli bibliografii jako specyficznej formy zachowania dziedzictwa kulturowego oraz komunikacji, zwłaszcza naukowej. Mamy nadzieję, że każdy z zamieszczonych artykułów znajdzie swoich czytelników, że staną się inspiracją do dyskusji.Autor: Katarzyna Michalak
Tytuł: Zemsta
Wydawnictwo: Wydawnictwo Znak, 2016
Sygnatura : 76900

Marie Solay znalazła się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Jej najbliżsi zostali zamordowani, a ją samą ścigają bezwzględni zabójcy. Jeśli wpadnie w ich ręce, czeka ją los gorszy od śmierci. Polecamy na długie jesienne wieczory.


Autor: Danuta Saniewska
Tytuł: Vademecum współczesnego nauczyciela bibliotekarza
Wydawnictwo: Agencja Sukurs, 2011
Sygnatura : 76896

Vademecum bibliotekarza to książka, która od 20 lat wytycza cele dla rozwoju bibliotek szkolnych. Była obecna i pomocna przy wdrażaniu kolejnych wyzwań stawianych środowisku nauczycieli bibliotekarzy. Jednocześnie pomaga w realizacji codziennych zadań oraz usprawnianiu i ułatwianiu pracy. Słowem, stanowi kompendium wiedzy niezbędne każdemu nauczycielowi bibliotekarzowi.

Zestawienie nowości bibliotecznych - wrzesień 2016

Między innymi


Autor: Nalaskowski Aleksander
Tytuł: Pedagogiczne zwierzątko
Wydawnictwo: : Oficyna Wydawnicza Impuls, 2015
Sygnatura : 76874

Autor zaprasza czytelnika do przyglądania się różnym pokładom niewiedzy – od niewiedzy zawinionej przez zwykłe lenistwo aż do niewiedzy utytułowanej. Treść książki wciąga, zaprasza do refleksji, bo są to obserwacje ważne dla jakości naszej egzystencji, dla przyszłego kształtu nie tylko edukacji, ale także życia społeczeństwa.Autor: Karolina Oponowicz
Tytuł: Bozie, czyli jak wygląda bóg
Wydawnictwo: Agora, 2015
Sygnatura : 76868

Jest to pierwszy polski ilustrowany przewodnik opisujący szlaki turystyczne w najpiękniejszych parkach narodowych i rezerwatach przyrody Skandynawii. W książce są także cenne informacje, jak minimalnym kosztem zorganizować wycieczkę i jak należy przygotować się na wyprawę na odludne tereny, gdzie w czasie kilkudniowej wędrówki nie spotkamy żadnego człowieka.


Tytuł: Edukacja a nowe media
Wydawnictwo: Wydawnictwo UMCS, 2015
Sygnatura : 76870

Zapowiedziany w tytule książki problem jest wielostronnie rozpatrywany przez autorów. Zakresem swoich zainteresowań obejmują przede wszystkim edukację polonistyczną, a ponadto – wczesnoszkolną i regionalną, a także nauczanie języków obcych i kształcenie akademickie w kontekście wykorzystania mediów.

Zestawienie nowości bibliotecznych - sierpień 2016

Między innymi


Tytuł: Wytwórnik ekologiczny
Wydawnictwo: : Wytwórnia Magdalena Kłos-Podsiadło
Sygnatura : 76839

To zaproszenie do wspólnego poznawania natury i zasad bycia Eko. Razem z autorkami, zostaniesz architektem zieleni, strażnikiem ekopatrolu, organizatorem wyprzedaży i twórcą zbilansowanej diety. Dowiesz się, co robi pszczoła, skąd się bierze woda w kranie i co to jest upcykling.Autor: Andrzej Garski
Tytuł: Skandynawia. Parki narodowe i rezerwaty przyrody
Wydawnictwo: Poznaj Świat, 2007
Sygnatura : 76825

Jest to pierwszy polski ilustrowany przewodnik opisujący szlaki turystyczne w najpiękniejszych parkach narodowych i rezerwatach przyrody Skandynawii. W książce są także cenne informacje, jak minimalnym kosztem zorganizować wycieczkę i jak należy przygotować się na wyprawę na odludne tereny, gdzie w czasie kilkudniowej wędrówki nie spotkamy żadnego człowieka.


Autor : Ada Joanna Wróblewska
Tytuł: Kierunki geograficzne na wesoło
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza "Impuls", 2016
Sygnatura : 76803

Zeszyt ćwiczeń można wykorzystać zarówno na lekcjach przyrody, jak i na zajęciach pozalekcyjnych - wyrównawczych i rozwijających. Tematyka kierunków geograficznych, a głównie zastosowanie tej wiedzy w praktyce, często stanowi dla uczniów problem i wymaga wielokrotnego ćwiczenia.

Zestawienie nowości bibliotecznych - lipiec 2016

Między innymi


Autor: Almuth Bartl
Tytuł: 1001 pomysłów na nudę
Wydawnictwo: : Rea, 2014
Sygnatura : 76761

Ta książka to prawdziwa skarbnica rozrywki. Znajdziesz tu zabawę na każdą okazję. Deszczowe dni lub długie podróże samochodem nie muszą być nudne. Bawić się można zawsze i wszędzie, zarówno na dworze, jak i w domu. Znajdź odpowiednią zabawę dla siebie i swoich przyjaciół.Tytuł: Polska z dzieckiem
Wydawnictwo: Pascal, 2016
Sygnatura : 76776

Jak zaplanować udany urlop z dzieckiem i przeżyć? Przewodnik przedstawia najciekawsze miejsca dla całej rodziny, w których nikt nie będzie się nudził - rodzinne parki rozrywki, wioski wikingów, Indian i hobbistów, kowbojskie miasteczka, nowoczesne multimedialne muzea, parki linowe, aquaparki, ogrody zoologiczne i rezerwaty zwierząt, planetaria, podziemne trasy turystyczne i setki innych atrakcji.


Autor : Justyna Sobolewska
Tytuł: Książka o czytaniu
Wydawnictwo: Iskry, 2016
Sygnatura : 76751

Wszyscy jesteśmy czytelnikami. Mamy swoje ulubione książki, miejsca do czytania, sposoby układania na półkach i wspomnienia związane z czytaniem. Ta książka jest zachętą do tego, by czytelnicy zrobili sobie własny katalog przyjemności związanych z czytaniem.

Zestawienie nowości bibliotecznych - czerwiec 2016

Między innymi


Autor: Marta Galewska-Kustra, Elżbieta Szwajkowska, Witold Szwajkowski
Tytuł: Wierszyki ćwiczące języki
Wydawnictwo: : Nasza Księgarnia, 2015
Sygnatura : 76732

Ten zbiór zabawnych wierszyków, to doskonała pomoc w pracy z dziećmi mającymi problemy logopedyczne. Nie straszy trudnymi do wymówienia łamańcami językowymi, bo rymowanki dostosowane są do wieku dziecka. To również świetna propozycja dla dzieci, które mają problemy z mową, ale są w wieku, kiedy wymowa się rozwija.Autor : Elżbieta Zubrzycka
Tytuł: Alkohol i jego tajemnice
Wydawnictwo: GWP, 2016
Sygnatura : 76723

Książka adresowana jest do dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 14 lat. Dostarcza rzetelnej wiedzy na temat działania alkoholu i mechanizmu choroby alkoholowej. Wyjaśnia niezrozumiałe zachowania osób dotkniętych tym problemem i przygotowuje do zmian zachodzących po podjęciu leczenia. Dzięki tej książce dzieci nauczą się rozpoznawać i i akceptować uczucia - swoje i innych osób.


Autor : Kate Wilde
Tytuł: Logistyka autyzmu
Wydawnictwo: Harmonia Universalis, 2016
Sygnatura : 76706

Książka stanowi zbiór praktycznych, prostych i precyzyjnych porad, których potrzebuje rodzic każdego dziecka z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Autorka czerpiąc z wieloletniego doświadczenia, omawia codzienne problemy i przedstawia sprawdzone rozwiązania, które pozwolą sprostać domowym wyzwaniom i uzyskać harmonię.

Zestawienie nowości bibliotecznych - maj 2016

Między innymi


Autor: Agnieszka Gomuła
Tytuł: Tato, opowiedz mi bajkę
Wydawnictwo: : OSDW Azymut, 2015
Sygnatura : 76667

Dzięki temu zbiorowi bajki opowiadane z pokolenia na pokolenie wracają wreszcie do naszych domów. Niezbyt rozgarnięta Śmierć, pracowity i wytrwały Diabołek, biedne sierotki czy kapelusz, który miał za wszystko płacić… To tylko nieliczni bohaterowie tych opowieści. Czytanie o nich to świetna zabawa dla całej rodziny niezależnie od wieku i zainteresowań.Tytuł: Homo legens czy homo consumens? : czytelnik i książka w XXI wieku
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, 2014
Sygnatura : 76672

Niniejsza książka jest głosem w dyskusji nad tożsamością czytelnika i książki w społeczeństwie konsumpcyjnym oraz kondycją czytelnictwa w kontekście kultury wyrastającej z transformacji mechanizmów generujących nowe formy konsumpcji.


Tytuł: Problemy współczesnego dziecka
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe UAM, 2016
Sygnatura : 76663

Publikacja stanowi wartościowy przyczynek do wzbogacenia aktualnej wiedzy o przemianach edukacyjnych w Polsce w relacji ze zmianami warunków społecznych. Treści zawarte w niej uwzględniają i nawiązują do teorii i przesłanek teoretycznych wynikających z najnowszych podstaw filozoficzno-psychologicznych koncepcji człowieka dorosłego i dziecka.

Zestawienie nowości bibliotecznych - kwiecień 2016

Między innymi


Tytuł:Zarządzanie zasobami niematerialnymi bibliotek w społeczeństwie wiedzy
Wydawnictwo: : Wydawnictwo Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, 2016
Sygnatura : 76639

Zasoby niematerialne bibliotek to: kapitał ludzki oraz umiejętności zarządzania wiedzą, zdolność do budowania strategii, pozwalających na przetrwanie w trudnym dla bibliotek czasie. W książce przedstawiono referaty prezentujące tę tematykę, jakże ważną dla współcześnie działających bibliotek.Autor: Katarzyna Michalak
Tytuł: Amelia
Wydawnictwo: Filia, 2015
Sygnatura : 76641

Pełna emocji i wzruszeń opowieść o małym miasteczku, zagubionym wśród sosnowych lasów, uroczej cukierence, gdzie czas płynie inaczej, i o ludziach, którzy jeszcze, co to jest miłość i przyjaźń. Opowieść o pamięci, która nas czyni tym, kim jesteśmy. O nadziei, która pozwala wierzyć, że nawet jeśli utracimy przeszłość, to przyszłość wciąż należy do nas.


Autor: Małgorzata Skura, Michał Lisiecki
Tytuł: Matematyka od przedszkola
Wydawnictwo: Ośrodek Rozwoju Edukacji, 2015
Sygnatura : 76628-76629

Książka jest prezentacją pomysłu i opartej na nim koncepcji organizowania małym dzieciom edukacji matematycznej na przykładzie jednego z najbardziej podstawowych i zarazem abstrakcyjnych pojęć matematycznych jakim jest liczba. Publikacja dla nauczycieli przedszkolnych i nauczycieli klas I-III.

Zestawienie nowości bibliotecznych - marzec 2016

Między innymi


Autor: Jan Twardowskia
Tytuł: Kilka myśli o aniołach
Wydawnictwo: : Księgarnia Świętego Wojciecha, 2016
Sygnatura : 76613

Teksty rozważań - przeplatanych wierszami pełnymi poetyckiej finezji - przypominają, jak często aniołowie pojawiają się na kartach Pisma Świętego, skłaniają do przemyślenia ich znaczenia w naszym życiu - aż po starość. "Do aniołów nie wypada tylko modlić się, prosząc o pomoc - aniołów trzeba czcić jako wysłanników Boga" - poucza Ksiądz Jan. Sięgnijcie po nie, bo warto!Autor: Emily Giffin
Tytuł: Siedem lat później
Wydawnictwo: Wydawnictwo Otwarte, 2012
Sygnatura : 76606

Tessa i Nick Russo zakochali się od pierwszego wejrzenia. Teraz są już siedem lat i dwoje dzieci później. Kiedy w rocznicę ich ślubu romantyczną kolację przerywa telefon ze szpitala, żadne z nich nawet nie domyśla się, ile może się zmienić. Tego wieczoru doktor Russo spotyka Valerie... . Wszystkie powieści tej autorki zostały przetłumaczone na kilkadziesiąt języków i sprzedały się w wielu milionach egzemplarzy.


Autor: Karin Slaughter
Tytuł: Niewierny
Wydawnictwo: Fabryka Sensacji, 2013
Sygnatura : 76608

Stan Georgia, hrabstwo Grant. Sara Linton, lekarka i koronerka, i Jeffrey Tolliver, policjant i jej były mąż, znajdują w lesie skrzynię, a w niej zwłoki pięknej dziewczyny. Ofiarę zakopano żywcem i w okrutny sposób zamordowano. Niewierny to thriller o wierze, zwątpieniu i zbrodni, który przykuwa uwagę czytelnika od pierwszej do ostatniej strony.

Zestawienie nowości bibliotecznych - luty 2016

Między innymi


Autor: Bogumiła Toczyska
Tytuł: Ruch w głosie
Wydawnictwo: : Wydawnictwo Podkowa, 2005
Sygnatura : 76590

Dziennikarze medialni, czyli prezenterzy i reporterzy telewizyjni, to grupa zawodowa wyspecjalizowana w tworzeniu i emisji komunikatów ikonograficzno-werbalnych. Książka jest zbiorem ćwiczeń dotyczących prawidłowej, zrozumiałej i estetycznej formy fonicznej wypowiedzi. Lektura dla wszystkich zainteresowanych emisją głosu.Autor: Anna Jaskulska
Tytuł: Pomaganie z pasją
Wydawnictwo: Krajowy Ośrodek Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej, 2015
Sygnatura : 76599

Książka jest praktycznym przewodnikiem w pracy doradcy edukacyjno-zawodowego. Powstała na gruncie prowadzonej wieloletniej praktyki poradniczej. Dostarcza narzędzi i metod, które wykorzystać mogą w swojej pracy początkujący psycholodzy, pedagodzy, doradcy zawodowi lub osoby z dłuższym stażem, które chcą wzbogacić swój warsztat pracy.


Tytuł: Jak budować dobrą szkołę?
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2015
Sygnatura : 76601

Publikacja jest podsumowaniem trzyetapowego projektu trwającego od 2008 do 2015 roku Programu Wzmacniania Efektywności Systemu Nadzoru Pedagogicznego i Oceny Jakości Pracy Szkoły skoncentrowanego na zmianie nadzoru pedagogicznego, tak aby dzięki ewaluacji szkół i placówek wesprzeć ich jakościowy rozwój.

Zestawienie nowości bibliotecznych - styczeń 2016

Między innymi


Autor: Wiesław Mądrzejewski
Tytuł: Przestępczość zorganizowana: system zwalczania
Wydawnictwo: : Wydawnictwo Akademickie i Literackie, 2014
Sygnatura : 76586

Publikacja przeznaczona jest dla studentów prawa i kierunków związanych z bezpieczeństwem wewnętrznym oraz osób i instytucji zaangażowanych w zwalczanie przestępczości zorganizowanej. W opracowaniu szeroko omawiana jest problematyka związana z przestępczością zorganizowaną, począwszy od jej genezy po charakterystykę w poszczególnych krajach.Autor: Benjamin Hall
Tytuł: ISIS: Państwo Islamskie
Wydawnictwo: Warszawskie Wydawnictwo Literackie MUZA SA, 2015
Sygnatura : 76581

Autor, brytyjski niezależny dziennikarz, od 2006 roku zajmuje się problematyką Bliskiego Wschodu. Wielokrotnie relacjonował wydarzenia bezpośrednio z linii frontu. Książka pozwala lepiej zrozumieć, jakie nieodwracalne szkody może wyrządzić światu Państwo Islamskie i co musimy zrobić, by do tego nie dopuścić.


Tytuł: Pilecki: śladami mojego taty
Wydawnictwo: Znak Horyzont, 2015
Sygnatura : 76587

Książka twórców filmu Pilecki. Z Andrzejem Pileckim - synem rotmistrza Witolda Pileckiego rozmawiają Mirosław Krzyszkowski i Bogdan Wasztyl. Syn rotmistrza rusza śladami ojca. Trafia do miejsc, które pamiętają Witolda. Daje świadectwo o życiu jednego z największych polskich patriotów.

Zestawienie nowości bibliotecznych - grudzień 2015

Między innymi


Autor: Damian Szlachter
Tytuł: Walka z terroryzmem w Unii Europejskiej - nowy impuls
Wydawnictwo: : Wydawnictwo Adam Marszałek, 2007
Sygnatura : 76556

Celem niniejszej publikacji jest przedstawienie panoramy i ewolucji metod walki Unii Europejskiej ze wszystkimi formami terroryzmu, jakiego doświadczały przez dekady poszczególne kraje członkowskie tej instytucji, oraz pokazanie, jak na tym polu prezentuje się "nowy kraj" Unii Europejskiej - Polska.Autor: Leszek Kępa
Tytuł: Ochrona danych osobowych w praktyce
Wydawnictwo: Difin, 2015
Sygnatura : 76555

Jedyna na polskim rynku wydawniczym publikacja, która od strony praktycznej i w przystępny sposób prezentuje zasady ochrony danych osobowych. To bez wątpienia lektura obowiązkowa dla każdego przedsiębiorcy i administratora bezpieczeństwa informacji.


Autor: Przemysław Paweł Grzybowski
Tytuł: Doktor klaun! : terapia śmiechem, wolontariat, edukacja międzykulturowa
Wydawnictwo: Impuls, 2012
Sygnatura : 76551

Wyjątkowe opracowanie popularnonaukowe, które spełnia warunki pracy naukowej oraz przewodnika praktycznego zawierającego prócz instrukcji także wiele interesujących, dla przeciętnego czytelnika informacji. Autor sprawnie ukazuje teoretyczne podstawy terapii śmiechem, które uzupełnia zbiorem konkretnych wskazówek i przykładów.

Zestawienie nowości bibliotecznych - listopad 2015

Między innymi


Autor: Marzena Kędra, Monika Zatorska
Tytuł: Razem z dzieckiem
Wydawnictwo: : Ośrodek Rozwoju Edukacji, 2015
Sygnatura : 76419

Skuteczna, kreatywna, przyjazna dziecku szkoła powinna bazować na konkretnej filozofii czy też koncepcji pedagogicznej, która uwzględnia odkrycia naukowe w zakresie psychologii i pedagogiki, wykorzystuje nowoczesne metody pracy, opiera się na znajomości prawidłowości rozwojowych dziecka i jest tworzona przez kreatywnych nauczycieli. Książka nie tylko dla nauczycieli.Autor: Danuta Świerczyńska-Jelonek, Grażyna Walczewska-Klimczak
Tytuł: Dziecko w dialogu z tekstem literackim
Wydawnictwo: Ośrodek Rozwoju Edukacji, 2015
Sygnatura : 76439

Autorki publikacji polecają 50 książek dla dzieci wartych edukacyjnego dialogu, podpowiadają jak ożywić zajęcia z książką. Proponują dwa rodzaje działań: krótkie formy urozmaicające codzienne kontakty uczniów z tekstem literackim oraz dłuższe spotkania z książką zaplanowane w formie scenariuszy i projektów.


Autor: Marta Tyszkowska
Tytuł: Jak korzystać z Web 2.0 w każdej bibliotece?
Wydawnictwo: Wydawnictwo SBP, 2015
Sygnatura : 76479

Celem książki jest ukazanie znaczenia koncepcji Internetu Drugiej Generacji dla współczesnych bibliotek oraz ich użytkowników, co w dobie rosnącego zainteresowania narzędziami Web 2.0 i szerokiego ich wykorzystania staje się niezwykle istotne. Na przestrzeni ostatnich kilku lat zauważa się rosnącą uwagę środowiska bibliotekarskiego kierowaną ku tematyce Web 2.0 i możliwościom zastosowania założeń tej koncepcji w bibliotekach polskich.

Zestawienie nowości bibliotecznych - październik 2015

Między innymi


Autor: Agata Krzywka, Robert Karaszewski
Tytuł: Projektowanie wnętrz a wyzwania zrównoważonego rozwoju
Wydawnictwo: : Wydawnictwo Naukowe PWN, 2013
Sygnatura : 76379

Pierwsza na polskim rynku wydawniczym pozycja, która ukazuje poszczególne aspekty projektowania wnętrz zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju. Książka przeznaczona jest zarówno dla projektantów wnętrz, jak również dla osób, które przymierzają się do kształtowania własnej przestrzeni życiowej. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że przewlekłe zmęczenie, bóle głowy, zły nastrój może być syndromem "chorego" budynku lub pomieszczenia.Autor: red. Mariola Antczak, Agata Walczak-Niewiadomska
Tytuł: Książki w życiu najmłodszych
Wydawnictwo: Wydawnictwo SBP, 2015
Sygnatura : 76393

Książka dla wszystkich zainteresowanych kulturą czytelniczą dzieci i literaturą dziecięcą. Artykuły w niej zamieszczone zostały napisane przez polskich i tureckich przedstawicieli świata nauki, pracujących w różnych placówkach kultury i nauki czerpiąc inspirację z pracy do działalności naukowej.


Autor: Jerzy Woźniak
Tytuł: Ekologiczny ogród
Wydawnictwo: Grupa Wydawnicza Foksal sp. o. o., cop. 2013
Sygnatura : 76377

Świat roślin i zwierząt w naszym ogrodzie i na otaczającym go terenie jest siecią wzajemnych zależności, których pozostawienie w stanie nienaruszalnym jest właściwym postępowaniem proekologicznym. Książka – poradnik jest o tym, jak założyć i utrzymać ogród, rozwijający się zgodnie z prawami nauki, taki, w którym choroby i szkodniki będą rzadkim i niezbyt groźnym przeciwnikiem.

Zestawienie nowości bibliotecznych - wrzesień 2015

Między innymi


Tytuł: Oceniam, ucząc : poradnik dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej
Wydawnictwo: : Centrum Edukacji Obywatelskiej, 2015
Sygnatura : 76314-76315

Ocenianie kształtujące wspomaga proces uczenia się. Poradnik stanowi pomoc dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej w formułowaniu i przekazywaniu uczniom i ich rodzicom oceny rozwojowej w formie opisowej. Publikacja zawiera autentyczne przykłady ocen rozwojowych nadesłane przez nauczycieli.Autor: Arkadiusz Iwaniuk, Elżbieta Kowalik
Tytuł: Polski ogród wiejski
Wydawnictwo: Wydawnictwo Bellona, 2014
Sygnatura : 76357

Książka jest odpowiedzią na pytania tych właścicieli ogrodów, którzy chcieliby urządzić przestrzeń wokół domu, nadając jej nowoczesną i oryginalną formę, jednocześnie harmonizującą z miejscowym krajobrazem. Mnóstwo informacji o kształtowaniu przestrzennym ogrodu, pielęgnowaniu roślin, sposobach ochrony i podobnych kwestiach.


Autor: Simon Langey-Evans
Tytuł: Żywienie: wpływ na zdrowie człowieka
Wydawnictwo: Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, 2014
Sygnatura : 76329

Interdyscyplinarne ujęcie aktualnej wiedzy o odżywianiu w kolejnych etapach życia człowieka: w okresie płodowym, niemowlęcym, dzieciństwie, okresie dojrzewania, dorosłości i wieku starszym. Podręcznik adresowany jest do studentów dietetyki, zdrowia publicznego oraz wszystkich kierunków, zawierających elementy nauk żywieniowych.

Zestawienie nowości bibliotecznych - czerwiec 2015

Między innymi


Autor: Teresa Janicka-Panek
Tytuł: Wprowadzenie do dydaktyki bezpieczeństwa i higieny pracy
Wydawnictwo: : Instytut Technologii Eksploatacji, 2015
Sygnatura : 76293-76294

Pozycja dla szerokiego kręgu odbiorców. Adresatami publikacji mogą być nauczyciele akademiccy, studenci kierunku Bezpieczeństwo wewnętrznego, edukatorzy, trenerzy bhp, osoby prowadzące szkolenia bhp, specjaliści, uczestnicy szkoleń, a także studenci pierwszego roku studiów różnych specjalności w ramach obowiązkowego szkolenia bhp oraz uczniowie i nauczyciele szkół ponadgimnazjalnych.Tytuł: Nauczyciel, trener, coach
Wydawnictwo: ABC a Wolters Kluwer business, 2013
Sygnatura : 76299

Książka przeznaczona jest przede wszystkim dla nauczycieli, którzy poszukują nowych ról, zamierzają rozwijać swoje dotychczasowe kompetencje i poszerzać możliwości zawodowe o obszar pracy z dorosłymi w ramach prowadzenia szkoleń bądź coachingu.


Autor: Katarzyna Michalak
Tytuł: W imię miłości
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie, 2013
Sygnatura : 76303

Wydana w Owocowej serii powieść Katarzyny Michalak to nasza propozycja na wakacje. Dziesięcioletnia dziewczynka - Ania Kraska musi dorosnąć w ekspresowym tempie i poradzić sobie z problemami trudnymi i dla osób dorosłych. Dlaczego? U mamy Ani zdiagnozowano poważną, śmiertelną chorobę. By nie trafić do domu dziecka Ania pojechała do... Polecamy.

Zestawienie nowości bibliotecznych - maj 2015

Między innymi


Autor: Grzegorz Całek
Tytuł: Rada rodziców – 61 ważnych pytań
Wydawnictwo: Instytut Inicjatyw Pozarządowych, 2014
Sygnatura : 76280

Czytelnikom polecamy darmowy podręcznik przygotowany przez dyrektora Instytutu Inicjatyw Pozarządowych. Książka jest efektem realizowanego od 2008 roku programu "Rodzice w szkole", w którym wzięło udział kilka tysięcy osób z ponad 1000 placówek. Niniejsza publikacja stanowi zbiór pytań na najczęściej zadawane przez nie pytania.Autor: Grzegorz Całek, Halina Łuszczak, Halina Jankowska
Tytuł: Mam dziecko z zespołem Aspergera: poradnik dla rodziców
Wydawnictwo: Polskie Towarzystwo Zespołu Aspergera, 2014
Sygnatura : 76279

Dla rodziców narodziny dziecka wiążą się z wyobrażeniami jakie to dziecko będzie, przewidują ile radości przyniesie im jego wychowanie, snują plany na temat jego przyszłości. Narodziny dziecka niepełnosprawnego niweczą wszystkie te plany, radosne oczekiwania i stawiają rodzinę przed niezwykle trudnym wyzwaniem.


Tytuł: Wspieranie dziecka z nadwagą i otyłością w społeczności szkolnej: praca zbiorowa
Wydawnictwo: Ośrodek Rozwoju Edukacji, 2014
Sygnatura : 76265

Otyłość zaburza wszystkie aspekty funkcjonowania młodego człowieka - fizyczne, psychiczne, emocjonalne i społeczne. Publikacja omawia zagadnienia funkcjonowania dziecka z nadwagą i otyłego terenie szkoły, współpracę z rodzicami oraz problematykę nowoczesnej edukacji zdrowotnej, polegającej na stosowaniu aktywizujących metod na zajęciach warsztatowych.

Zestawienie nowości bibliotecznych - kwiecień 2015

Między innymi


Autor: Wilk Anna
Tytuł: Konkurs wiedzy o Janie Pawle II: komplet materiałów dla uczestników i organizatorów
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rafael, 2014
Sygnatura: 76216

Komplet materiałów dla uczestników i organizatorów konkursu wiedzy o Ojcu Świętym. Publikacja szczególnie polecana instytucjom organizującym obchody Roku Jana Pawła II. W 2015 mija 10 rocznica śmierci wielkiego rodaka, rośnie więc pokolenie, które nie znało osobiście Jana Pawła II. Jego dzieła, świętość życia nie powinny pójść w zapomnienie.Autor: Woźniak Jacek
Tytuł: Współczesne systemy motywacyjne
Wydawnictwo: PWN, 2012
Sygnatura : 76210

Książka Jacka Woźniaka - profesora w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Warszawie przedstawia zarówno teorie motywacji, jak i praktyki stosowane w przedsiębiorstwach. Dobrze przemyślane i wdrożone systemy motywacyjne pozwalają na zdobycie i utrzymanie najlepszych pracowników, a w dłuższej perspektywie przewagi konkurencyjnej.


Autor: Krakowiak-Kondracka Agnieszka
Tytuł: Jajko z niespodzianką
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie, 2014
Sygnatura : 76206

Pierwsza powieść scenarzystki serialu "Na dobre i na złe". Pełna humoru i ciekawych spostrzeżeń historia trzydziestoletniej Ady wychowującej samotnie 3-letnią córkę. Julka ma nie w pełni sprawną rączkę, dlatego aby ukryć jej inność zastaje zapisana do elitarnego przedszkola. To początek pasma niespodzianek. Stłuczka, niemiłe spotkanie z ojcem jednego z przedszkolaków, nowy szef... idealna lektura na gorszy dzień, zły humor, na poprawę nastroju.

Zestawienie nowości bibliotecznych - marzec 2015

Między innymi


Autor: Agata Rzędowska, Jerzy Rzędowski
Tytuł: MÓWCA doskonały: wystąpienia publiczne w praktyce
Wydawnictwo: HELION, 2009
Sygnatura: 76141

Cenna pozycja dla menedżerów, aktorów, trenerów, polityków i mówców biznesowych. Autorzy pokazują techniki wystąpień publicznych, zasady przygotowywania konspektów i pracy głosem, triki potrzebne do stworzenia indywidualnego stylu przemawiania oraz radzenia sobie ze stresem.Autor: Danuta Urbaniak-Zając, Ewa Kos
Tytuł: BADANIA jakościowe w pedagogice: wywiad narracyjny i obiektywna hermeneutyka
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2013
Sygnatura : 76135

Książka autorstwa polskich badaczek poświęcona jest badaniom jakościowym w pedagogice. Szczegółowo opisuje dwie metody: wywiad narracyjny i obiektywną hermeneutykę, prezentuje ich założenia, zasady interpretacji materiału empirycznego, na przykładach wyjaśnia ich praktyczne zastosowanie. Cenna pomoc dydaktyczna dla wykładowców na kierunkach pedagogicznych, socjologów i psychologów.


Autor: Sławomir Koper
Tytuł: KOBIETY władzy PRL
Wydawnictwo: Czerwone i Czarne sp. z o.o., 2012
Sygnatura : 76139

Książka, jak zapowiada autor, otwiera cykl poświęcony elitom PRL-u. W tej części między innymi: Wanda Wasilewska, Julia Brystygierowa, Zofia Gomułkowa, Stanisława Gierek oraz Nina Andrycz. Polecamy zainteresowanym życiem prywatnym partyjnych dygnitarzy okresu PRL-u.

Zestawienie nowości bibliotecznych - styczeń 2015

Między innymi


Autor: Carlos Gispert, Jose A.Vidal, Julia Millan
Tytuł: Wielki podręcznik dla nauczycieli przedszkoli i szkół podstawowych: teoria i scenariusze zabaw
Wydawnictwo: Wydawnictwo Jedność, 2014
Sygnatura: 76115-76116

Prezentowana książka jest zbiorem propozycji gier i zabaw, jakie można przeprowadzić z grupą dzieci zarówno w pomieszczeniach zamkniętych, jak i na świeżym powietrzu. Publikacja uwzględnia różne typy zabaw – ruchowe, językowe, matematyczne, ćwiczące umiejętność logicznego myślenia, rozwijające pamięć, uczące pracy w grupie itp. Pozycja nie tylko dla nauczycieli, polecamy ją również wychowawcom kolonijnym, opiekunom świetlic i rodzicom.Autor: Nicholas Carr
Tytuł: Płytki umysł: jak internet wpływa na nasz mózg
Wydawnictwo: Wydawnictwo Helion, 2013
Sygnatura : 76126

Lektura książki skłania do refleksji na temat nowych techologii. Polecamy wszystkim tym, którzy interesują się zachowaniem użytkownika w Internecie, a także tym, którzy chcą się dowiedzieć jak Internet zmienia nasz proces myślenia. Autor nie proponuje gotowych rozwiązań, nie daje odpowiedzi na wszystkie nasze pytania, ale w jakimś stopniu zaspokaja naszą ciekawość.


Autor: Artur Conan Doyle
Tytuł: Sherlock Holmes: Dolina trwogi, Przygody Sherlocka Homesa, Szpargały Sherlocka Holmesa
Wydawnictwo: Zysk i Spółka, 2014
Sygnatura : 76106

Kolejna edycja przygód najsłynniejszego detektywa wszechczasów z Baker Steet w Londynie. Klasyka kryminału, nadal chętnie czytana przez wszystkich, starych i młodych. Warto dodać, że książka zastała pięknie wydana - w twardej oprawie z obwolutą, zdobiona, na wysokiej jakości papierze, z przedrukowanymi oryginalnymi ilustracjami Sidneya Pageta. Takiego wydania nie powstydziłby się sam sir Artur Conan Doyle.

Zestawienie nowości bibliotecznych - grudzień 2014

Między innymi


Autor: Korczyński Stanisław
Tytuł: Stres w pracy zawodowej nauczyciela
Wydawnictwo: Impuls, 2014
Sygnatura: 76014

Książka dla nauczycieli i kandydatów na nauczycieli. Dotyczy niezwykle istotnych kwestii dotyczących funkcjonowania współczesnych nauczycieli w zawodzie. Zawiera wskazówki, jak radzić sobie w sytuacjach stresowych oraz jak bronić się przed wypaleniem zawodowym.Autor: Podolska Beatrix
Tytuł: Łatwe piosenki dla dzieci
Wydawnictwo: Impuls, 2014
Sygnatura : 76049

Zbiór piosenek dla dzieci, ułożonych według stopnia trudności. Teksty i melodie dostosowane są do możliwości dzieci od lat trzech do dziesięciu. Celem publikacji jest ułatwienie systematycznego rozwijania słuchu muzycznego dzieci, a przede wszystkim dostarczenie im radości śpiewania.


Autor: Kozak Stanisław
Tytuł: Patologia cyfrowego dzieciństwa i młodości
Wydawnictwo: Difin, 2014
Sygnatura : 76017

Książka dotyczy niezwykle ważnego problemu, który wymyka się społecznej kontroli- patologii w cyberprzestrzeni. Autor ukazuje przyczyny, skutki oraz informacje, jak zapobiegać tej patologii w rodzinach i szkołach. Publikacja o wysokich walorach merytorycznych, wychowawczych i edukacyjnych.

Zestawienie nowości bibliotecznych - listopad 2014

Między innymi


Autor: Anna Włodarczyk
Tytuł: Etyka interpretacji tekstu literackiego: postmodernizm, humanizm, dydaktyka
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2014
Sygnatura: 75970

Książka Anny Włodarczyk może stanowić cenną pomoc zarówno dla nauczycieli języka polskiego w szkołach ponadgimnazjalnych, jak i dla studentów polonistyki szukających oryginalnych pomysłów na lekcje z młodzieżą licealną.Autor: Anna Szczepańska
Tytuł: Detektyw słuchowy : ćwiczenia językowo-słuchowe
Wydawnictwo: Harmonia, 2013
Sygnatura : 75972

Zestaw ćwiczeń rozwijających zdolność czytania i pisania dziecka. Książka, którą można wykorzystać na zajęciach szkolnych, w gabinetach terapeutyczno-logopedycznych oraz w czasie wolnym w domu. Dziecko bawi się i jednocześnie uczy.


Autor: Karol Modzelewski
Tytuł: Zajeździmy kobyłę historii : wyznania poobijanego jeźdźca
Wydawnictwo: Iskry, 2013
Sygnatura : 75954

Autobiografia wybitnego historyka, działacza politycznego, znanego opozycjonisty z czasów Polski socjalistycznej - Nagroda Nike 2014. Autor z doskonałą znajomością rzeczy opisuje najważniejsze wydarzenia z najnowszej historii Polski. Lektura obowiązkowa na jesienne wieczory.

Zestawienie nowości bibliotecznych - październik 2014

Między innymi


Autor: Susan Maushart
Tytuł: E-migranci: pół roku bez internetu, telefonu i telewizji
Wydawnictwo: Znak, 2014
Sygnatura: 75855

Jak wyglądałoby nasze życie bez telefonu, Internetu, konsol do gier, komputerów, elektronicznych gadżetów i telewizji? Autorka wraz z trójką swoich dzieci na pół roku odcięła się od nowoczesnych technologii informacyjnych. Przebieg i skutki tego pasjonującego eksperymentu opisała w książce. Warto przeczytać.Autor: Ewa Świerżewska
Tytuł: Co czytali sobie, kiedy byli mali
Wydawnictwo: Egmont Polska, 2014
Sygnatura : 75868

Książka zawiera wywiady ze znanymi i poważanymi postaciami polskiego życia publicznego - są wśród nich aktorzy, dziennikarze, sportowcy, pisarze, ludzie biznesu, podróżnicy, dobroczyńcy, naukowcy i artyści.


Autor: Danuta Zaremba
Tytuł: Jak tłumaczyć dzieciom matematykę: poradnik nie tylko dla rodziców
Wydawnictwo: Helion, 2014
Sygnatura : 75881

Książka dla rodziców i pedagogów, którzy szukają nieszablonowych pomysłów, by pomóc uczniom oswoić świat ułamków i wielokątów. Autorka przekonuje, że matematyka jest nie tylko dla wybranych.

Zestawienie nowości bibliotecznych - wrzesień 2014

Między innymi


Autor: Anna Herbich
Tytuł: Dziewczyny z powstania: prawdziwe historie
Wydawnictwo: Znak, 2014
Sygnatura: 75818

Godzina "W" zastała kobiety w codziennych sytuacjach: na ulicy, w pracy, w domach. Walczyły wszystkie, każda na swój sposób. Odniosły największe zwycięstwo - przeżyły.Autor: Marek Borucki
Tytuł: Nasz folklor ocalony
Wydawnictwo: Sport i Turystyka – MUZA SA, 2014
Sygnatura : 75840

Kolejny tytuł z serii "Ocalić od zapomnienia" przybliża czytelnikom materialną kulturę ludową i dworską naszego kraju. Każdy z dwunastu rozdziałów prezentuje odrębny region, jego historię, kształtowanie się zwyczajów, kulturę życia codziennego, budownictwo, rzemiosło i uprawę ziemi.


Autor: Jessika Minahan, Nancy Rappaport; tł. Magdalena Kołodziejczyk
Tytuł: Kod zachowania: jak rozszyfrować i zmienić najtrudniejsze zachowania
Wydawnictwo: Fraszka Edukacyjna, 2014
Sygnatura : 75829

Praktyczny przewodnik pomagający zrozumieć i uczyć uczniów sprawiających największe kłopoty wychowawcze.

Zestawienie nowości bibliotecznych - lipiec 2014

Między innymi


Autor: Marta Guziuk-Tkacz, Alicja Joanna Siegień-Matyjewicz
Tytuł: LEKSYKON terminów metodologicznych: nauki pedagogiczne i pokrewne
Wydawnictwo: ŻAK - Wydawnictwo Akademickie, 2012
Sygnatura: 75797

Polecamy czytelnikom interesujący leksykon terminów związanych z pedagogiką i naukami pokrewnymi. Zwarta, prosta w swojej formie publikacja prezentująca bogactwo języka metodologii nauki oraz metodologii badań społecznych. 1463 ciekawe hasła ułożone w porządku alfabetycznym. Publikacja przeznaczona jest dla nauczycieli oraz studentów kierunków pedagogicznych i pokrewnych.Autor: Aleksandra Tomkiewicz-Bętkowska, Alicja Krztoń
Tytuł: ABC pedagoga specjalnego: poradnik dla nauczycieli ze specjalnym przygotowaniem pedagogicznym pracujących z dziećmi niepełnosprawnymi, dla studentów kierunków pedagogicznych oraz dla osób zainteresowanych kształceniem integracyjnym
Wydawnictwo: Impuls, 2014
Sygnatura : 75794

W proponowanej książce możemy zapoznać się z rolą pedagoga specjalnego w klasie integracyjnej, poznać cele i zadania rewalidacji indywidualnej czy prześledzić przykładowe ćwiczenia wykorzystywane na zajęciach rewalidacji. Cenna pozycja dla pedagogów i studentów przygotowujących się do tego zawodu.

Zestawienie nowości bibliotecznych - czerwiec 2014

Między innymi


Autor: Werner Fuld; tł. Bogdan Baran
Tytuł: Krótka historia książek zakazanych
Wydawnictwo: Warszawskie Wydawnictwo Literackie MUZA SA, 2014
Sygnatura: 75747

"Krótka historia książek zakazanych" to przedstawiona w skondensowany sposób historia książek, które były palone, zakazywane, cenzurowane, ale i poddawane autocenzurze od starożytności aż po czasy współczesne. Na jej łamach podróżujemy od Europy przez Amerykę, Chiny i kraje islandzkie, od Owidiusza po "Szatańskie wersety". Poznajemy między innymi losy dzieł Kafki, które autor w swym testamencie kazał zniszczyć, a które przetrwały tylko dzięki nie spełnieniu jego ostatniej woli. Książka składa się z opowieści zaskakujących, wstrząsających, smutnych i śmiesznych, a niekiedy niewiarygodnych, od których nie sposób się oderwać.Autor: Wojciech Jagielski
Tytuł: Dobre miejsce do umierania
Wydawnictwo: Wydawnictwo Znak, 2013
Sygnatura : 75743

Książka Wojciecha Jagielskiego to zapis reporterskich wypraw autora na Kaukaz i Zakaukazie, odbywanych w momencie, gdy powstawały tam nowe, niepodległe państwa, budziły się odwieczne konflikty. Kończy ją dopisany po latach epilog, który zamyka kolejny krwawy rozdział w historii tego regionu (przy okazji autor dementuje informację o własnej śmierci). Najlepszą zachętą do lektury są pierwsze zdania ze wstępu autorstwa Ryszarda Kapuścińskiego: "Znakomita książka. Dobrze, że wzięliście ją do ręki. Czyta się ją jednym tchem".


Autor: Irena Koźmińska, Elżbieta Olszewska
Tytuł: Wychowanie przez czytanie
Wydawnictwo: Świat Książki, 2014
Sygnatura : 75728

Autorami książki są Irena Koźmińska - założycielka i prezes Fundacji "ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom", inicjatorka znanej kampanii społecznej oraz Elżbieta Olszewska - dyrektor programowa Fundacji. "Wychowanie przez czytanie" to znakomite kompendium wiedzy na temat roli, jaką czytanie dzieciom odgrywa w procesie ich rozwoju i edukacji. Publikacja odpowiada na nurtujące rodziców pytanie jak czytać dzieciom by miało to jak najlepszy wpływ na ich empatię, zdolność percepcji, kształtowało charakter i rozwijało umiejętności interpersonalne.


Autor: Petra Schuhler, Monika Vogelgesang ; tł. Paweł Kaźmierczak, Elżbieta Sierosławska, Izabela Walczak
Tytuł: Wyłącz zanim będzie za późno: uzależnienie od komputera i internetu
Wydawnictwo: Wydawnictwo WAM, 2014
Sygnatura : 75721

Książka stanowi omówienie symptomów, przyczyn oraz skutków jakie niesie za sobą uzależnienie od komputera i Internetu, opracowane przez terapeutów. Znaleźć w niej można opisy autentycznych terapii i doświadczeń. Publikacja ta to znakomity poradnik dla osób, które szukają drogi wyjścia z nałogu, dla ich bliskich, jak również dla terapeutów.

Zestawienie nowości bibliotecznych - maj 2014

Między innymi


Autor: Anna Oblacińska
Tytuł: Wspieranie dziecka z nadwagą i otyłością w społeczności szkolnej
Wydawnictwo: Ośrodek Rozwoju Edukacji, 2013
Sygnatura: 75695 - 75696

Poradnik skierowany jest do dyrektorów szkół, nauczycieli, pielęgniarek szkolnych, rodziców i innych zainteresowanych osób. Pozycja ta obejmuje zagadnienia dotyczące pracy z dzieckiem otyłym na terenie szkoły, współpracy z rodzicami, podejmuje również problematykę nowoczesnej edukacji zdrowotnej. Poradnik dostępny również w formie elektronicznej.Autor: Mirosław Klemba
Tytuł: Czerwone piętno
Wydawnictwo: Starostwo Powiatowe w Skierniewicach, 2014
Sygnatura : 75715 - 75717

Kolejna książka o tematyce historycznej Mirosława Klemby, nauczyciela ze szkoły w Wysokienicach, pasjonata lokalnej historii. Tym razem dotyczy walki mieszkańców regionu skierniewickiego i rawskiego z władzą komunistyczną po zakończeniu II wojny światowej oraz skutków jakie ona przyniosła. Skutki te to, przywołane przez autora, tytułowe czerwone piętno.


Autor: Lepetit, Emmanuelle; tł. Barbara Grzegorzewska
Tytuł: Najnowsze przygody Mikołajka
Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, 2012
Sygnatura : 75707 - 75708

Opowiadania na podstawie książek Gościnny'ego i Sempégo o Mikołajku - najsłynniejszym francuskim uczniu, tym razem skierowane do najmłodszych kumpli. "Najnowsze przygody Mikołajka" pełne zwariowanych przygód małego urwisa Mikołajka i jego kumpli bawią dzieci i dorosłych. Gorąco polecamy!


Autor: Rene Goscinny, Jean-Jacques Sempe ; tł. Barbara Grzegorzewska
Tytuł: Nieznane przygody Mikołajka
Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, 2012
Sygnatura : 75711 - 75712

"Nieznane przygody Mikołajka" to wyjątkowy zbiór opowiadań przygotowany z okazji 50-tych urodzin słynnego na całym świecie bohatera. W tomie zawarte jest pierwsze opublikowane opowiadanie o Mikołajku oraz nieznane wcześniej, odnalezione w archiwach Goscinny'ego teksty. Towarzyszą im rysunki stworzone specjalnie na tę okazję przez Sempégo. To szczególna gratka dla miłośników małego urwisa.

Zestawienie nowości bibliotecznych - kwiecień 2014

Między innymi


Autor: Danuta Stenka
Tytuł: Danuta Stenka w rozmowie z Łukaszem Maciejewskim: flirtując z życiem
Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK, 2013
Sygnatura: 75694

Książka stanowi zapis wspomnień Danuty Stenki jednej z najbardziej znanych polskich aktorek. W rozmowie z Łukaszem Maciejewskim odsłania ona swoje nieznane oblicze. Opowiada o dzieciństwie spędzonym w maleńkiej kaszubskiej wsi oraz wyboistej ścieżce kariery, która zaprowadziła ją na najważniejsze warszawskie sceny. Anegdoty z życia zawodowego przeplatają się wyznaniami prywatnymi. Wszystko to tworzy wciągającą opowieść o dojrzewaniu kobiety do niezależności i spełnienia.Autor: Eric-Emmanuel Schmitt; tł. Łukasz Müller
Tytuł: Tajemnica pani Ming
Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK, 2014
Sygnatura : 75688

Kolejna pozycja w dorobku Erica-Emmanuela Schmitta, autora niezapomnianej książki "Oskar i pani Róża". Tytułowa pani Ming to mądra i ciepła kobieta, która uwielbia opowiadać o swoim licznym potomstwie, zamieszkującym różne części Chin. Główny bohater, przyjezdny z Europy, jest zafascynowany jej postacią. Zastanawia się jak to możliwe, że w kraju, w którym można mieć tylko jedno dziecko, pani Ming dochowała się aż dziesięciorga. W jaki sposób obeszła prawo? A może opowiadane przez nią historie są zmyślone? Kierowany ciekawością postanawia odkryć skrywany przez panią Ming sekret.


Autor: William Paul Young; tł. Maria Gębicka-Frąc
Tytuł: Rozdroża
Wydawnictwo: Nowa Proza, 2012
Sygnatura : 75682

"Rozdroża" to kolejna powieść Williama Paula Younga, autora bestsellerowej "Chaty". Główny bohater - Antony Spencer, to egoistyczny biznesmen, który sam do wszystkiego doszedł i zapłacił za to ogromną cenę. Guz mózgu sprawia, że zapada w śpiączkę. Kiedy odzyskuje przytomność okazuje się, że znajduje się w innej, nieznanej sobie rzeczywistości. W tym surrealistycznym świecie ponownie przeżywa wzloty i upadki. Nowa sytuacja pozwala mu krytycznie spojrzeć na swoje życie, dokonać analizy podjętych dotychczas wyborów. Czy doprowadzi to do uzdrowienia jego zranionego serca? Czy będzie miał szansę by naprawić wyrządzone innym krzywdy?

Zestawienie nowości bibliotecznych - marzec 2014

Między innymi


Autor: Isabel Allende
Tytuł: Córka fortuny
Wydawnictwo: MUZA, 2005
Sygnatura: 75674

XIX wieczną Kalifornię ogarnia gorączka złota. W tym samym czasie w mieście Valparaiso w Chile mieszka młoda dziewczyna Eliza Sommers. Gdy jej kochanek, w poszukiwaniu fortuny decyduje się wyjechać na północ, postanawia wyruszyć jego śladem. Odbyta przez nią niezwykła podróż pod pokładem żaglowca oraz wieloletnia tułaczka sprawiają, że wyrasta na nieprzeciętną kobietę. Towarzyszem jej podróży jest chiński lekarz Tao Chi'en. Mężczyzna będąc początkowo jej mentorem i przyjacielem, z czasem okazuje się miłością jej życia.Autor: Monika Szwaja
Tytuł: Dom na klifie
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, 2006
Sygnatura : 75668

Zosia postanawia założyć rodzinny dom dziecka, ale do tego celu musi mieć męża. Kandydatem staje się dziennikarz szczecińskiej telewizji. Adam jest z wykształcenia psychologiem, lecz do tej pory nie wykonywał żadnego zawodu dłużej niż trzy lata. Czy coś połączy tych dwoje? Czy takie małżeństwo ma sens? Czy rodzinny dom dziecka w ogóle powstanie i czy zdoła przetrwać?


Autor: Charlotte Link
Tytuł: Ostatni ślad
Wydawnictwo: Sonia Draga, 2009
Sygnatura : 75664

Elaine Dawson oczekuje na samolot do Gibraltaru. Okazuje się jednak, że z powodu mgły odwołano wszystkie loty. Zagubiona na ogromnym lotnisku Heathrow przyjmuje propozycję młodego, atrakcyjnego mężczyzny, by przenocować w jego domu. Wychodzi z nieznajomym i ślad po niej znika. Policja umarza śledztwo, zakładając, że kobieta wykorzystała okazję, by uwolnić się od kalekiego, despotycznego brata, którym musi się opiekować. Po pięciu latach Rosanna Hamilton dziennikarka, pisząca serię artykułów o tajemniczych zniknięciach, powraca do sprawy Elaine. Natrafia na informacje, z których wynika, że dziewczyna żyje. Próbując wyjaśnić sprawę dziennikarka sama naraża się na śmiertelne niebezpieczeństwo.


Autor: John Colapinto
Tytuł: Autor kontra autor
Wydawnictwo: MUZA, 2003
Sygnatura : 75670

Cal Cunningham zawsze chciał zostać pisarzem. Ma dwadzieścia pięć lat i jego plany nadal pozostają w sferze marzeń. Przybywszy niedawno na Manhattan, pracuje jako magazynier w księgarni, mieszka w zaniedbanej dzielnicy i zdaje się, że niczego nie pisze. Wkrótce jednak wydaje książkę "Prawie samobójstwo", rozbuchaną powieść autobiograficzną, która staje się bestsellerem i zostaje sprzedana wytwórni filmowej za miliony dolarów.


Autor: Tony Parsons
Tytuł: Kroniki rodzinne
Wydawnictwo: Wydawnictwo A. A. Kuryłowicz, 2005
Sygnatura : 75666

"Kroniki rodzinne" to historia trzech sióstr, które w dzieciństwie zostały porzucone przez matkę. Trudne doświadczenie sprawiło, że wyrosły na silne, samodzielne kobiety, które wiedzą czego pragną. Cat kocha niezależność i nie chce jej zakłócać posiadaniem dziecka. Jessica ma wspaniałego męża, ale bez dziecka czuje się niespełniona. Mimo intensywnych wysiłków, nie może zajść w ciążę. Najmłodsza z sióstr - Megan jest w ciąży z przygodnie poznanym mężczyzną. Postanawia dokonać aborcji bo uważa, że nie powinno się mieć dziecka z osobą, której się nie kocha. Los sprawia, że wszystkie trzy przekonują się jak trudno jest dotrzymać wierności własnym przekonaniom.

Zestawienie nowości bibliotecznych - luty 2014

Między innymi


Autor: Marian Marek Drozdowski
Tytuł: Jan Karski Kozielewski 1914-2000
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza ASPRA-JR, 2014
Sygnatura: 75651

W książce opisano kolejne etapy życia i działalności Karskiego, który urodził się jako Jan Kozielewski. W pierwszej części omówione zostało jego dzieciństwo, młodość i początek kariery zawodowej. Część druga dotyczy czasów II wojny światowej, działalności konspiracyjnej Karskiego, jego słynnego raportu o Holocauście, który został przekazany na Zachód. Ostatnia część prezentuje powojenne lata życia Karskiego, które spędził na emigracji w Stanach Zjednoczonych zajmując się pracą naukową.
Do książki dołączono płytę CD z zapisem niepublikowanego wywiadu autora z Janem Karskim z marca 1975 roku.Autor: Mirosław Dąbrowski
Tytuł: (Za) trudne, bo trzeba myśleć: o efektach nauczania matematyki na I etapie kształcenia
Wydawnictwo: Instytut Badań Edukacyjnych, 2013
Sygnatura : 75662

W tej książce autor zastanawia się nad tym, jak jest z tym przywoływanym przez nauczycieli myśleniem podczas zajęć z edukacji matematycznej w klasie trzeciej, pod koniec pierwszego etapu kształcenia. Czy rzeczywiście myślenie sprawia naszym uczniom taką trudność? Jak to możliwe, że dziecko, które w okresie przedszkolnym zaskakuje swoją pomysłowością i kreatywnością, nagle, po rozpoczęciu nauki szkolnej, ma kłopoty z myśleniem? Tego wszystkiego czytelnik dowie się, wypożyczając ta publikację. Polecamy szczególnie nauczycielom matematyki.


Autor: Ewa Wiatrak
Tytuł: Pozwólmy dzieciom uczyć się
Wydawnictwo: Instytut Badań Edukacyjnych, 2013
Sygnatura : 75661

W książce przedstawiono nauczycielskie poszukiwania sposobów takiego organizowania zajęć z uczniami klas początkowych, by mogli oni uczyć się bardziej samodzielnie, a dzięki temu skuteczniej. Książka powstała w nawiązaniu do badań umiejętności trzecioklasistów w ramach projektu "Badania uwarunkowań zróżnicowania wyników egzaminów zewnętrznych komponent Badanie umiejętności podstawowych uczniów trzeciej klasy szkoły podstawowej".


Autor: Agnieszka Wedeł-Domaradzka, Anita Raczyńska
Tytuł: Jak skutecznie prowadzić zajęcia na platformie edukacyjnej: poradnik
Wydawnictwo: Krajowy Ośrodek Wspierania edukacji Zawodowej i Ustawicznej, 2012
Sygnatura : 75621

Z poradnika dowiemy się między innymi, jakie kompetencje powinien posiadać e-nauczyciel, jak powinien komunikować się ze swoimi uczniami, jak motywować ich do działania. Autorki publikacji, przygotowały również szereg praktycznych wskazówek związanych ze skutecznym prowadzeniem kursu zdalnego. Polecamy nauczycielom oraz tym osobom, które prowadzą zajęcia na platformach edukacyjnych.


Redaktor: Magdalena Żywicka
Tytuł: Z biegiem Wisły: scenariusze zajęć o Polsce i polskiej tradycji: szkoła podstawowa i gimnazjum
Wydawnictwo: Harmonia, 2010
Sygnatura : 75652

Jest to pozycja przeznaczona dla nauczycieli. Zawiera program zajęć o Polsce i polskiej tradycji wraz z propozycjami ich realizacji (scenariuszami lekcji, cyklów, projektów). Każdy podrozdział prezentuje cele i metody dostosowane do wieku i umiejętności ucznia. Proponowane zajęcia mają na celu utrwalenie w dzieciach bardzo szeroko pojmowanego patriotyzmu. Uczą postawy patriotycznej w sposób łagodny, naprowadzają uczniów na właściwe wnioski przez prezentowanie wzorców ludzi takich jak Jan Paweł II oraz rozbudzanie zainteresowania historią, kulturą, sztuką ogólnopolską i lokalną, przyrodą i jej pięknem.

Zestawienie nowości bibliotecznych - styczeń 2014

Między innymi


Autor: Jesper Juul
Tytuł: Agresja - nowe tabu ? : dlaczego jest potrzebna nam i naszym dzieciom
Wydawnictwo: Mind, 2013

W książce znajdziemy informacje na temat skąd bierze się agresja u dzieci? Jak na nią reagować? Jak uczyć dziecko radzenia sobie z silnymi emocjami? Co robić, kiedy rodzeństwo ze sobą walczy? Zachowania agresywne u dzieci nie są przejawem złego charakteru, lecz ważnym sygnałem dla rodziców i nauczycieli. Czasami wskazują na chwilową frustrację, innym razem na poważny problem. Na dorosłych spoczywa obowiązek zrozumienia tego przekazu i nauczenie dzieci przekształcania agresji w konstruktywne działanie. Doskonała lektura dla nauczycieli i rodziców.Autor: Barbara Winczura
Tytuł: Dzieci o specjalnych potrzebach komunikacyjnych: diagnoza - edukacja - terapia
Wydawnictwo: Oficyna wydawnicza Impuls, 2013

Komunikacja, sprowadzona do swych fundamentów, a więc języka i towarzyszących mu kodów, nie jest tylko sposobem na wyrażenie i przekazaniem informacji. Tkwiące w języku czy komunikacji możliwości stanowią bazę, nad którą nadbudowywana jest kultura i szerzej cywilizacja. W tej książce znajdziemy informacje na temat barier komunikowania się z dziećmi, które z racji różnego rodzaju zaburzeń mają utrudniony proces przyswajania reguł komunikacji. Polecamy w szczególności pedagogom i rodzicom.


Autor: Brandy Engler, David Rensin
Tytuł: Mężczyzna na kozetce: czego pragnie, co czuje, kogo się boi ?
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy PWN, 2013

Mężczyzna na kozetce to opowieść o zaskakującej podróży dr Engler w głąb erotycznego umysłu mężczyzny. Ta pasjonująca książka pozwoli wam wziąć udział w poufnych sesjach terapeutycznych prowadzonych przez autorkę. Polecamy wszystkim zainteresowanym czytelnikom, którym nieobca jest podróż w głąb wnętrza człowieka.


Autor: Marcin Niewalda
Tytuł: Metody manipulacji XXI wieku
Wydawnictwo: Fronda, 2013

Napisany w lekkiej i przystępnej formie leksykon technik manipulacyjnych jakimi posługują się nie tylko twórcy reklam, namawiając nas do coraz to nowych zakupów, lecz także rozmaici „Mali Bracia”, czyli cyniczni politycy, dziennikarze oraz osoby kształtujące zawodowo opinią publiczną. Wynikiem takich zabiegów są też odpowiednio spreparowane zdjęcia zniekształcające rzeczywistość. Autor przedstawia rozmaite techniki manipulacji oraz udziela rad, jak im nie ulegać.


Autor: Stanisław Maria Jankowski
Tytuł: Karski : raporty tajnego Emisariusza
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis, 2013

Polecamy czytelnikom niezwykła książkę o niezwykłym człowieku. Oparta na dokumentach i relacjach świadków opowieść o wojennej działalności Jana Karskiego. Książkę tym bardziej polecamy, gdyż rok 2014 został ogłoszony przez Sejm Rokiem Jana Karskiego.


Autor: Milena Kindziuk
Tytuł: Matka papieża : poruszająca opowieść o Emilii Wojtyłowej
Wydawnictwo: Znak, 2013

Polecamy niezwykła książkę o niezwykłej kobiecie, która dała życie świętemu Papieżowi. Kim była, jakie były jej losy, w jakim domu wychowywał się Jan Paweł II ?Tego wszystkiego dowiemy się wypożyczając tę książkę. Polecamy wszystkim zafascynowanym życiem tego niezwykłego człowieka.

Zestawienie nowości bibliotecznych - listopad 2013

Między innymi


Autor: Katarzyna Bayer, Natalia Wnuk-Walasińska
Tytuł: Podaj rękę: sposoby rozwiązywania konfliktów wśród dzieci
Wydawnictwo: Małe Jeżyki, 2013

W książce "Podaj rękę..." znajdziemy dużą dawkę wyjaśnień zachowań dzieci w oparciu o psychologię, socjologię, pedagogikę. Ponadto można być zaskoczonym masą ćwiczeń, zabaw, bajek pomagających zażegnać zaistniały już konflikt, a tym samym zapobiec problemom w przyszłości. Podczas wykonywania przeróżnych wygibasów, minek itp. maluch ochłonie, spory pójdą w zapomnienie, a mądre ćwiczonka pozwolą mu zrozumieć fakt, jak powinien się zachować w stosunku do drugiej osoby. Książka skierowana jest dla nauczycieli, jednakże każdy rodzic z pewnością z niej wyciągnie wiele wniosków, które zaprocentują w przyszłości.Autor: praca zbiorowa
Tytuł: Specjalne potrzeby edukacyjne dzieci i młodzieży : praca zespołu nauczycieli, wychowawców grup wychowawczych i specjalistów prowadzących zajęcia z uczniem w przedszkolach, szkołach i placówkach.
Wydawnictwo: Ministerstwo Edukacji Narodowej, 2011

Poradnik przybliżający nauczycielom i specjalistom zadania, sposób organizacji pracy, z uwzględnieniem najważniejszych aspektów, które należy wziąć pod uwagę, by zaplanowane dla ucznia formy wsparcia były rzeczywiście najlepsze. Znajdują się tam praktyczne podpowiedzi, w jaki sposób opracować kartę indywidualnych potrzeb ucznia, plan działań wspierających oraz indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny. Polecamy wszystkim nauczycielom pracującymi z uczniami specjalnej troski.


Autor: Joanna Jędrych-Sobańska, Beata Karpeta-Peć, Marta Torenc
Tytuł: Rozwijanie zdolności językowych na lekcji języka obcego
Wydawnictwo: ORE, 2013

Polecamy najnowszą publikację metodyczną dotyczącą pracy z uczniem uzdolnionym językowo. Poradnik ma charakter teoretyczno-praktyczny i jest adresowany do nauczycieli języków obcych na wszystkich etapach nauczania z uwzględnieniem metod pracy z dziećmi sześcioletnimi. Treściom teoretycznym towarzyszą właściwie dobrane przykłady. Zadania pisemne i ustne są adresowane do uczniów wszystkich etapów edukacyjnych. Znakomity poradnik, który powinien znaleźć się w każdej bibliotece szkolnej, uniwersyteckiej a także w ośrodkach doskonalenia nauczycieli i studentów kierunków pedagogicznych.


Autor: Małgorzata Rosalska
Tytuł: Warsztat diagnostyczny doradcy zawodowego: przewodnik dla nauczyciela i doradcy
Wydawnictwo: Krajowy Ośrodek Wspierania Edukacji Zawodowej, 2013

Polecamy przewodnik dla nauczycieli i doradców wydany przez Krajowy Ośrodek Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej. W publikacji zawarte są materiały na temat roli diagnozy w procesie doradczym, rodzajach diagnoz, a także najważniejszych celach diagnostycznych w procesie projektowania karier edukacyjnych i zawodowych. Cele te dotyczą zarówno perspektywy edukacyjnej, perspektywy rynku pracy, ale także konkretnych problemów klienta oraz specyfiki procesu doradczego.

Zestawienie nowości bibliotecznych - październik 2013

Między innymi


Autor: Joanna Bator
Tytuł: Ciemno, prawie noc
Wydawnictwo: Wydawnictwo W.A.B, 2012

Polecamy książkę tegorocznej laureatki Nagrody Nike, gotycką powieść grozy. W takim klimacie utrzymana jest powieść Joanny Bator Ciemno, prawie noc. Wyposażona została we wszelkie stosowne gadżety. Zamek, podziemia sekretne przejścia, ukryte skarby, tajemnice przeszłości, duchy, demony, zbrodnie oraz dobro, które musi dać odpór przerażającemu złu. Ciągu dalszego dowie się czytelnik wypożyczając polecaną przez nas książkę.Autor: Aneta Paszkiewicz
Tytuł: Kariera szkolna uczniów o inteligencji niższej niż przeciętna
Wydawnictwo: Difin, 2012

W centrum rozważań opracowania postawiono ucznia o inteligencji niższej niż przeciętna. Jest to uczeń mieszczący się w granicach szeroko rozumianej normy intelektualnej, którego jednak możliwości i umiejętności w widoczny sposób odbiegają od możliwości i umiejętności prezentowanych przez większość uczniów, będących w tym samym wieku. Adresatami publikacji są wychowawcy, nauczyciele, rodzice i opiekunowie uczniów o inteligencji niższej niż przeciętna.


Redaktor nauk. : Izabela Pietras
Tytuł: Trudności w czytaniu i pisaniu : rozważania teoretyczne i praktyczne
Wydawnictwo: Difin, 2012

Polecana przez nas książka porusza zagadnienia ważne zarówno z perspektywy teoretycznej tak i praktycznej. Porządkuje wiedzę dotyczącą trudności w uczeniu się, ich różnicowania oraz charakterystyki a także systemu pomocy uczniom, którzy mają specyficzne problemy edukacyjne. Wskazuje na specyficzne trudności w uczeniu się pisania, jako ważny problem badawczy dydaktyczny i diagnostyczny. Oddawana do rąk czytelnika książka obejmuje zatem szerokie spektrum zagadnień, z których mogą skorzystać zarówno specjaliści: psychologowie, pedagodzy logopedzi, metodycy nauczania języków obcych, językoznawcy a także rodzice.


Redaktor: Anna Kurzeja
Tytuł: Uzależnienie od narkotyków : od teorii do praktyki terapeutycznej
Wydawnictwo: Difin, 2012

Publikacja to kompendium współczesnej wiedzy dotyczącej uzależnień. Książka ta wyróżnia się spośród innych o tej tematyce faktem, że autorzy poszczególnych rozdziałów to nie tylko doświadczeni terapeuci i lekarze, ale także uznani dydaktycy. Autorzy kierują swoją publikację nie tylko do praktyków tej dziedziny, ale także studentów resocjalizacji, pedagogiki, socjologii i psychologii. Książka powinna także znaleźć się w wykazie podręczników obowiązkowych dla studentów kierunków medycznych ze względu na fakt, że nie ma w chwili obecnej publikacji poruszającej tak szeroko problem uzależnień, który jest zaliczany do ważnych problemów zdrowia publicznego w Polsce.


Autor: Aneta Paszkiewicz
Tytuł: Kariera szkolna uczniów z ADHD
Wydawnictwo: Difin, 2012

W prezentowanej książce, znajdziemy szczegółowe informacje dotyczące problematyki ADHD czym czym jest ADHD, jakie są przyczyny jego powstania, jakie zaburzenia mogą mu współtowarzyszyć oraz z jakimi mitami na temat ADHD można się spotkać. Przedstawia w jaki sposób przebiega proces diagnozy ADHD, którzy specjaliści są odpowiedzialni za jej postawienie, jakie trudności można napotkać w procesie diagnozowania zespołu nadpobudliwości psychoruchowej. Polecamy nauczycielom i rodzicom.

Nowości bibliotekarskie w zbiorach biblioteki 2012/2013

Wydawnictwo Ośrodek Rozwoju Edukacji poleca

Między innymi


Autor: praca zbiorowa pod red. Wiesławy Limont i in.
Tytuł: Zdolni w szkole, czyli o zagrożeniach i możliwościach rozwojowych uczniów zdolnych: poradnik dla nauczycieli i wychowawców
Wydawnictwo: Ośrodek Rozwoju Edukacji, 2012

Opracowanie "Zdolni w szkole ..." jest projektem, który został zrealizowany dzięki współpracy praktyków i teoretyków zajmujących się od wielu lat problematyką edukacji uczniów zdolnych. W poradniku czytelnik znajdzie zarówno informacje związane z najnowszymi badaniami i koncepcjami dotyczącymi uczniów zdolnych, jak i przykłady praktyczne zastosowane w ich przypadku. Poradnik polecamy szczególnie nauczycielom i wychowawcom.Autor: Marcin Braun, Maria Mach
Tytuł: Jak pracować ze zdolnymi: poradnik dla nauczycieli i rodziców
Wydawnictwo: Ośrodek Rozwoju Edukacji, 2012

W poradniku zaprezentowano wyniki oparte na osobistych doświadczeniach Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. Książka stanowi interesującą propozycję wydawniczą. Zapoznanie się z jej treścią na pewno zachęci nauczyciela do osobistej refleksji oraz przyczyni się do bardziej pełnego rozwoju ucznia zdolnego.


Autor: Krzysztof Gołębiowski, Mariusz Kamiński i in.
Tytuł: Jak zainteresować uczniów astronomią w szkole podstawowej, gimnazjum i szkole ponadgimnazjalnej?
Wydawnictwo: Ośrodek Rozwoju Edukacji, 2012

Polecamy bardzo ważną i cenną pomoc dydaktyczną nie tylko dla nauczycieli, ale również dla uczniów. W poradniku znajdziemy między innymi przykłady takich form pracy z uczniami, które rozwijają ich zainteresowania astronomiczne. Począwszy od prostych obserwacji, rysunków, poprzez obserwacje za pomocą specjalistycznego sprzętu, ćwiczeń wykorzystujących programy komputerowe do zaawansowanych problemów i zadań na poziomie olimpiady astronomicznej.

Zestawienie nowości bibliotecznych - wrzesień 2013

Między innymi


Autor: Jakub B. Bączek
Tytuł: Animacja czasu wolnego: praktyczny podręcznik dla animatorów
Wydawnictwo: Stageman Polska, 2013

Jest to pierwszy podręcznik w Polsce, który jest gotowym zbiorem scenariuszy animacyjnych, gier i zabaw dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Pomysłów na show wieczorne w hotelach oraz form animacyjnych na plaży czy przy basenie. Książka opisuje teorię animacji i wprowadzenie w jej poszczególne dziedziny, ale w 80% składa się z gotowych pomysłów animacyjnych. Polecamy osobom, które rozpoczynają pracę w animacji lub dla tych, które szukają nowych inspiracji.Red. Tadeusz Lewowicki, Joanna Suchodolska
Tytuł: Dzieci i młodzież w procesie kształtowania postaw kulturowych : przewodnik po ścieżkach edukacji regionalnej, wielo- i międzykulturowej
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls, 2012

Książkę polecamy jako pomoc dla nauczycieli gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Podobnie jak poprzednia publikacja, zawiera wprowadzenie przedstawiające teoretyczne tło propozycji metodycznych, a następnie scenariusze zajęć. Motywami przewodnimi są kwestie tożsamości, wprowadzanie w świat różnych kultur, prawidłowości rozwojowe oraz działania kształcące i wychowawcze.


Autor: Kim McKay, Jenny Bonnin
Tytuł: Ekologiczne dzieciaki: 100 rzeczy, które możesz zrobić by ocalić planetę
Wydawnictwo: Wydawnictwo G+J RBA, 2011

Książka ekologiczne dzieciaki to ogromna pomoc dla rodziców ale także i dla nauczycieli. Czyste środowisko to przyszłość dla naszych dzieci, dlaczego więc nie zaczniemy o nie bardziej dbać? W książce znajduje się 100 rzeczy, które należy zrobić aby ocalić naszą planetę. Rzeczy te są pogrupowane według miejsca przebywania. Można je zrobić w swoim pokoju, w domu, na zewnątrz, z przyjaciółmi, na zakupach, w szkole, w pracy zespołowej, czy na wakacjach.


Autor: Dorota Niewola
Tytuł: Zabawy inscenizacyjne o tematyce przyrodniczej na cztery pory roku: propozycje dla przedszkolaków i dzieci w młodszym wieku szkolnym
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls, 2012

Książka zawiera zabawy, inscenizacje i propozycje działań o tematyce przyrodniczej, których celem jest z jednej strony dostarczanie i bogacenie dziecięcych doświadczeń dotyczących świata przyrody i rządzących w nim praw, z drugiej zaś zabawa. Mały odbiorca a zarazem uczestnik utrwala posiadane wiadomości i nabywa nowe, uczy się dbać o przyrodę i jest wdrażany do jej ochrony. Bawi się biorąc udział w proponowanych zajęciach, które na pewno dostarczą wielu wrażeń. Każda inscenizacja, zabawa, czy działanie opatrzone jest celem szczegółowym, aby ułatwić prowadzącemu odpowiedni dobór. Polecamy nauczycielom przedszkoli oraz tym, którzy zajmują się edukacją wczesnoszkolną.


Autor: Izabela Górnicka-Zdziech, Paweł Chrzanowski
Tytuł: Coś z niczego: ekozabawy dla dużych i małych
Wydawnictwo: Prószyński Media Sp. z.o.o., 2012

Jak razem z dziećmi spędzić czas twórczo, ciekawie i mądrze, wykorzystując to, co mamy na co dzień w domu? W ekozabawach wykorzystuje się przedmioty, które normalnie trafiłyby do kosza, takie jak butelki po napojach, słoiki po dżemach i słoiczki niemowlęce, rolki po papierze toaletowym, tekturowe opakowania, pudełka po butach czy stare gazety. Prace artystyczne oraz zabawy ruchowe zawarte w książce są proste, a zarazem nie wymagają specjalnych przygotowań i zakupów. Większość dzieł dziecko może wykonać samo, nawet bez pomocy rodzica z tego, co aktualnie ma w domu. Książka jest przeznaczona dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz szkolnym, ich rodziców, a także nauczycieli.


Autor: oprac. Paweł Luboński
Tytuł: Bieszczady: przewodnik
Wydawnictwo: BOSZ, 2013

Kolejne, zaktualizowane, dziesiąte już wydanie znanego i cenionego przewodnika krajoznawczego Wydawnictwa Bosz. Bogato ilustrowany, tym razem pojawia się dodatkowo w zmienionej szacie graficznej. Czytelnik i turysta znajdzie tu opis historii, kultury, zabytków, przyrody, geografii, szlaków turystycznych i innych atrakcji Bieszczadów, a także 33 mapy oraz aktualne informacje praktyczne. Polecamy zwolennikom górskich wypraw.

Zestawienie nowości bibliotecznych - lipiec 2013

Między innymi


Autor: Saverio Gaeta
Tytuł: Papież Franciszek: życie i wyzwania
Wydawnictwo: Święty Paweł, 2013

Polecamy najnowszą biografię obecnego papieża, który rozpoczął 266. pontyfikat w historii. Najbardziej nieoczekiwany i zaskakujący. W ciągu kilku minut za pomocą wymownych gestów i prostych słów papież Franciszek podbił cały świat. Kim jest ten papież "wzięty niemal z końca świata"? Jakie są jego korzenie, jego historia, jego myśl? Dlaczego wybrał imię Franciszek? Tego czytelnik dowie się, wypożyczając tę książkę.Red. Iwona H. Pugacewicz, Elżbieta Barbara Zybert
Tytuł: Biblioteki: Tożsamość: Kultura
Wydawnictwo: Wydawnictwo SBP, 2013

Polecamy kolejną pozycję Prac Zakładu Bibliotekoznawstwa Instytutu Informacji Naukowej Uniwersytetu Warszawskiego. Poświęcona jest kulturowej tożsamości bibliotek, a także zmianom funkcjonalnym zachodzącym w obszarze ich oddziaływania i struktury. Książka inspiruje do rozmyślań na temat zmieniającego się paradygmatu funkcjonowania współczesnej biblioteki oraz podsuwa propozycje zmierzające do uatrakcyjnienia jej działalności i wizerunku. Nie lekceważąc przy tym ważności tradycyjnie postrzeganej tożsamości kulturowej współczesnej biblioteki.


Autor: Katarzyna Grochola
Tytuł: Trochę większy poniedziałek
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie, 2012

Uwielbiana przez czytelników autorka zabiera nas w literacką podróż pełną przygód, cudownych chwil, niespodzianek i życiowych wskazówek, oraz z przymrużeniem oka i całkiem na serio, z dużą dozą ciepła i wdzięku opisuje świat i ludzi. Podpowiada jak żyć w zgodzie ze sobą, pokazuje magię codzienności, uświadamia nam czym są bliskość i prawdziwa miłość. Przede wszystkim udowadnia, że nasze dziś i jutro zależą od nas, a szczęście jest na wyciągnięcie ręki. Lekka i przyjemna lektura na wakacje.


Autor: Janusz Leon. Wiśniewski, Irena Wiśniewska
Tytuł: Na fejsie z moim synem: historia surrealistyczna
Wydawnictwo: Wielka Litera, 2012

Powieść zaczyna się od urodzin Hitlera, które właśnie odbywają się w piekle, a później jest już tylko „ciekawiej”. Znajdziemy tu oryginalne rozważania o pochodzeniu człowieka, o Bogu, sztuce, tajemniczej chemii ludzkich uczuć. Ta niezwykle osobista książka autora, jest spłaceniem długu wobec nieżyjącej matki. To zapis wzajemnej tęsknoty i próba nadrobienia straconego czasu. Polecamy wszystkim wielbicielom książek Janusza Leona Wiśniewskiego.

Zestawienie nowości bibliotecznych - czerwiec 2013 - książki na wakacje

Między innymi


Autor: Stephanie Chong
Tytuł: Zmysłowa gra
Wydawnictwo: Wydawnictwo Otwarte, 2013

Serena, główna bohaterka powieści, jest aniołem stróżem i ma misję do wykonania. Ośmiela się przekroczyć próg tajemniczego nocnego klubu, by uratować swojego podopiecznego - wschodzącą gwiazdę Hollywood - który wpadł w złe towarzystwo. Na jej drodze staje niebezpieczny i przystojny arcydemon Julian. Ciągu dalszego czytelnik dowie się wypożyczając tę książkę.Autor: Katherine Boo
Tytuł: Zawsze piękne: życie, śmierć i nadzieja w slumsach Bombaju
Wydawnictwo: Znak, 2013

Autorka tej książki jest laureatką Pulitzera, jej Książka została nagrodzona National Book Award w 2012 roku. Akcja tej książki toczy się w najbardziej rynsztokowej dzielnicy biedy Bombaju. Tutaj, na zachodnich obrzeżach finansowej stolicy Indii, obok nowoczesnego lotniska, żyje trzy tysiące osób ściśniętych w trzystu trzydziestu pięciu chatach lub na ich dachach. Od świata bogatych oddziela je tylko mur, kłujący w oczy reklamą "zawsze pięknych" włoskich kafli podłogowych. To świat małoletnich śmieciarzy, złodziei, ale i kobiet, które próbują wybić się na niezależność albo po prostu starają się wiązać koniec z końcem. Nikt nigdy wcześniej nie oddał im głosu, nikt nie pokazał z bliska ich codziennych zmagań. Prawdziwy dokument z którym warto się zapoznać.


Autor: Anna Davis
Tytuł: W blasku diamentów
Wydawnictwo: Wydawnictwo Otwarte, 2012

Akcja tej powieści toczy się w Londynie w latach trzydziestych XX wieku. Główną bohaterką tej książki jest trzydziestoletnia Grace Rutherford, felietonistka, która w swoich utworach opisuje życie West Endu. W swoich felietonach opisuje życie "kobiety nowoczesnej". Na co dzień zajmuje się swoją rodziną: matką, siostrą i jej dwójką dzieci. Całe życie rodzinę stawiała na pierwszym miejscu, jednak po pewnym czasie zrozumie, że ona też może oczekiwać czegoś od losu. "W blasku diamentów" to nie literatura najwyższych lotów, ale dobra odskocznia od cięższych lektur i od problemów życia codziennego. Lekki styl autorki sprawia, że książkę czyta się łatwo i szybko. Nawet nie wiadomo, kiedy już przewraca się ostatnie strony powieści. Książkę polecamy na pewno miłośnikom romansów, ale także tym, którzy poszukują łatwego, niezobowiązującego czytadła.


Autor: Barbara O'Neal
Tytuł: Recepta na miłość
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie, 2013

Polecamy czytelnikom powieść o życiu, ale tym prawdziwym z kłopotami, rodzinnymi niesnaskami, nietrwałymi związkami, finansowymi problemami oraz tym, w którym występują wypadki, nieszczęścia, choroby, stres. Powieść Barbary O’Neal staje się bliska zwykłemu czytelnikowi, gdyż autorka niczego nie koloryzuje, nie stara się ubarwić historii, ale przedstawia ją w taki sposób, aby była jak najbardziej wiarygodna. Lekka i przyjemna lektura na wakacje „pod gruszą”.


Autor: Michael Connelly i in.
Tytuł: Strach na wróble = Francuski ogrodnik = Strażnica Nieba = Noc w Rodanthe
Wydawnictwo: Reader's Digest, 2011

Książki Wybrane to niezwykle oryginalny pomysł wydawniczy. Każdy tom zawiera cztery specjalnie zredagowane najnowsze światowe przeboje literackie. Sławni autorzy, najlepsze powieści, solidna oprawa i gustowna szata graficzna - to wszystko znajdziesz w każdym tomie. Polecamy prawdziwym "pożeraczom" książek.

Zestawienie nowości bibliotecznych - maj 2013

Między innymi


Autor: Teresa Kosyra-Cieślak
Tytuł: Praca z uczniem zdolnym na lekcjach języka polskiego i zajęciach pozalekcyjnych
Wydawnictwo: Ośrodek Rozwoju Edukacji, 2013

Polecamy kolejna książkę wydaną nakładem Ośrodka Rozwoju Edukacji. Niniejszy poradnik ma charakter praktyczny. Jego celem jest przede wszystkim przedstawienie różnych aspektów sytuacji nauczyciela, który pracuje na lekcjach oraz na zajęciach pozalekcyjnych z cała grupą. Musi zadbać o potrzeby ucznia zdolnego. Książkę adresujemy do nauczycieli, wychowawców i rodziców, którzy pracują z uzdolnionymi dziećmi i młodzieżą.Autor: Joanna Podolska, Michał Jagiełło
Tytuł: Spacerownik rosyjskimi śladami po województwie łódzkim
Wydawnictwo: Gazeta Wyborcza, 2012

Polecamy czytelnikom kolejną książkę z serii "Spacerownik". Publikacja pokazuje rosyjskie ślady w Łodzi i w regionie łódzkim. Niestety, w przeszłości więcej było w tych relacjach trudnych chwil, niż pozytywnych kart. Zadanie niełatwe, gdyż większości mieszkańcom województwa łódzkiego Rosjanie kojarzą się z zaborcami albo okupantami. To dopiero pierwszy krok poznawania zawiłej polsko-rosyjskiej przeszłości naszego regionu. Polecamy wszystkim zainteresowanym historią naszego regionu.


Redaktor: Leszek Drozdowski, Barbara Weigl
Tytuł: Rodzinne domy dziecka - opieka, wychowanie, terapia
Wydawnictwo: Fundacja Orlen - Dar Serca, 2011

Prezentowana książka, to publikacja poświęcona rodzicom wychowującym dzieci w rodzinnych domach dziecka. Jest odpowiedzią na zapotrzebowanie społeczne tej grupy i tych wszystkich, którzy boją się wychowywać swoje dzieci , a jeszcze bardziej przyjąć na wychowanie dzieci cudze. Polecamy nie tylko rodzicom, sięgać do niej mogą także nauczyciele, pracownicy socjalni i przedstawiciele administracji oświatowej.


Autor: Carolyn Jess-Cooke
Tytuł: Zawsze przy mnie stój
Wydawnictwo: Wydawnictwo Otwarte, 2012

"Zawsze przy mnie stój" to retrospekcja wyboistej przejażdżki po życiu. Gdzie od pierwszej chwili na drodze napotyka się dziurę, której bez niebiańskiej ingerencji, za pewne nie pokonałoby się. To istna walka między przeszłością a teraźniejszością. Czytając, mamy przed oczyma obrazy pełne cierpienia, doświadczonego w dzieciństwie jak i w kwiecie wieku. Spotkamy tu też chwile pełne radości, jak narodziny dziecka czy sukces zawodowy. Ciągu dalszego czytelnik dowie się, wypożyczając polecana przez nas książkę.

Zestawienie nowości bibliotecznych - kwiecień 2013

Między innymi


Autor: Biała Alina
Tytuł: Literatura i taniec : korespondencja sztuk
Wydawnictwo: SFINKS, 2013

Książka w ujmujący sposób wychwytuje z historii literatury wzmianki, epizody, a nawet całe fragmenty dzieł traktujące o tańcu. Zaprasza czytelnika w cudowny, tajemniczy świat sztuki, przedstawiając splecione dyscypliny od starożytności po czasy współczesne. Ukazuje związek tańca z filozofią, kulturą, tradycją. Zapoznaje z rodzajami tańców i ich opisem w literaturze. Publikację, adresujemy głównie do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, z pewnością znajdzie czytelników wśród wielu miłośników literatury. Doskonała książka pod względem edytorskim powinna znaleźć miejsce w każdej domowej biblioteczce.Autor: Papuzińska Joanna
Tytuł: Derliczek czyli wędrówki literackie
Wydawnictwo: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, 2013

Autorka zabiera dorosłych czytelników w podróż do świata wyobraźni, baśni, dziecięcego folkloru oraz fascynujących autorskich wizji Bohdana Butenki i Astrid Lindgren. W serii szkiców literackich poznamy sekrety Pana Kleksa, trzy żywoty Derliczka, a nawet ogród Tomka. Teksty, pierwotnie publikowane w kwartalniku "Guliwer", ale na użytek tego zbioru zostały rozbudowane i poszerzone. Polecamy dorosłym czytelnikom najlepszy przewodnik po krainie dziecięcych lektur.


Autor: Hołownia Szymon
Tytuł: Last Minute : 24 [dwadzieścia cztery] h [godziny] chrześcijaństwa na świecie
Wydawnictwo: Znak, 2012

Szymon Hołownia o polskim Kościele napisał już chyba wszystko. Teraz postanowił sprawdzić, gdzie bije obecnie puls chrześcijaństwa, jak wygląda ono w różnych częściach świata i czego możemy się nauczyć od ludzi, którzy tam żyją. Autor zaprasza nas w podróż po świecie w ciągu 24 godzin, a każdej godzinie odpowiada inne miejsce i doświadczenie .Ta książka uświadamia nam, że Kościół nigdy nie śpi, a chrześcijaństwo naprawdę rozprzestrzeniło się na cały świat. Polecamy wszystkim wielbicielom literackiego talentu Szymona Hołowni.

Zestawienie nowości bibliotecznych - marzec 2013

Między innymi


Redaktor: Piotr Majewicz, Adam Mikruta
Tytuł: Aktywizacja ucznia z niepełnosprawnością w różnych obszarach jego edukacji
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Pedagogicznego, 2012

Głównym celem publikacji jest wsparcie działań pedagogów praktyków w ich codziennej trudnej, ale także cennej pracy z osobami o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Zarówno w szkolnictwie specjalnym, integracyjnym, jak i ogólnodostępnym. Polecamy wszystkim pedagogom specjalnym.Autor: Urszula Bartnikowska, Katarzyna Ćwirynkało
Tytuł: Rodziny adopcyjne i zastępcze dziecka z niepełnosprawnością
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza IMPULS, 2013

Książka ukazuje specyfikę przeżyć i doświadczeń rodzinnych osób, które przyjęły do rodziny adopcyjnej lub zastępczej niepełnosprawne dziecko. Autorki z zastosowaniem strategii jakościowej poddały badaniom 20 rodzin adopcyjnych i zastępczych, które wychowują dziecko z niepełnosprawnością. Analiza badań poprzedzona jest prezentacją opracowań naukowych na temat socjalizacji dziecka w rodzinie, aktualnych rozwiązań w zakresie sprawowania opieki zastępczej w Polsce i sytuacji rodzin (także adopcyjnych i zastępczych) z dzieckiem niepełnosprawnym. Książkę adresujemy do pedagogów, nauczycieli, pracowników socjalnych, osób zatrudnionych w ośrodkach adopcyjno-opiekuńczych, centrach pomocy rodzinie i innych instytucjach, którzy w swojej pracy stykają się z rodzinami adopcyjnymi i zastępczymi, jak również studentów kierunków pedagogicznych i wszystkich zainteresowanych problematyką opieki zastępczej.


Autor: Krzysztof Polak
Tytuł: Bezradność nauczyciela
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2012

Coraz częściej nauczyciel staje w sytuacji zawodowej tak trudnej, że wzbudza w nim poczucie bezradności. To rezultat czasu, w jakim przychodzi mu działać. Rosnąca fala oczekiwań społecznych względem szkoły przy pogłębiającej się niejasności roli nauczyciela i niedostatkach systemu jego kształcenia sprawia, że zarówno w zbiorowej opinii, jak i własnym subiektywnym oglądzie, zdaje się nie dorastać do zadań, które przed nim stoją. Książka porusza aktualny problem z którym boryka się wielu nauczycieli we współczesnych szkołach.


Autor: Jolanta Szczurkowska, Agnieszka Mazur
Tytuł: Wokół roli i zadań pedagoga i psychologa w szkole
Wydawnictwo: Wydawnictwo Pedagogiczne ZNP, 2013

Książka skierowana jest do wszystkich tych osób, które są żywo zainteresowane zrozumieniem roli pedagoga i psychologa szkolnego oraz doskonaleniem ich specyficznego warsztatu pracy. Książkę polecamy również studentom pedagogiki i psychologii oraz przyszłym nauczycielom i rodzicom uczniów.


Autor: Przemysław Borkowski
Tytuł: Opowieści Central Parku
Wydawnictwo: Wydawnictwo PISZESIE, 2011

Cykl groteskowych, komicznych opowiadań, rozgrywających się w Nowym Jorku w latach trzydziestych i czterdziestych XX wieku, będących pastiszem stylu powieści i filmów gangsterskich. Nowy Jork jest tu ukazany jako mityczne miejsce znane raczej z kultury popularnej, a niekoniecznie z własnego doświadczenia. Lekka i zabawna książka dla każdego.