menu: Skierniewice | Łowicz | Brzeziny | Rawa Maz.

Nowości zakupione dzięki dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi

Zestawienie nowości bibliotecznych - marzec 2020

Zestawienie nowości bibliotecznych - luty 2020

Zestawienie nowości bibliotecznych - październik 2019

Zestawienie nowości bibliotecznych - sierpień 2019

Zestawienie nowości bibliotecznych - październik 2018

Między innymi


Autor: Joanna Laskowska
Tytuł: A kiedy... opowiadania biblioterapeutyczne
Wydawnictwo: Grupa Wydawnicza Harmonia, 2018
Sygnatura: 30402

Publikacja zawiera zbiór opowiadań terapeutycznych, które mogą być pomocne nauczycielom w prowadzeniu zajęć biblioterapeutycznych, ale także rodzicom we wspomaganiu dzieci w ich codziennych problemach. Oprócz samych opowiadań książka zawiera również zestaw dobrych rad, wskazówek, przykładów zabaw oraz propozycji rozmów, które mają na celu budowania u dziecka poczucia własnej wartości, poczucia bezpieczeństwa, wzbogacenie wiedzy o życiu.


Autor: David Melling
Tytuł: Kto przytuli Misia Tulisia?
Wydawnictwo: Wydawnictwo Amber, 2018
Sygnatura: 30463

"Kto przytuli Misia Tulisia?" to pierwszy tom z serii książek o lubiącym się przytulać misiu, którego uwielbiają dzieci w 30 krajach. Ten światowy bestseller sprzedany został w ponad 1,5 milionie egzemplarzy. Opowiada o misiu, który obudził się ze snu zimowego i wyruszył w poszukiwanie kogoś, kto go przytuli. To urocza, ciepła i pełna humoru historia.


Autor: Aleksandra Łojewska, Katarzyna Sadowska
Tytuł: W deszczu i w słońcu: czytanie uczestniczące dla dzieci z trudnościami w porozumiewaniu się
Wydawnictwo: Grupa Wydawnicza Harmonia, 2017
Sygnatura: 30497

W deszczu i w słońcu to pierwsza publikacja z serii Czytaj i Rozmawiaj. Stanowi idealną pomoc do nauki aktywnego czytania dla dzieci w wieku przedszkolnym, które mają trudności w porozumiewaniu się. Zamieszczone w publikacji książeczki zawierają proste, krótkie historie z powtarzającym się refrenem, który budzi ciekawość dziecka i zachęca do odkrywania kolejnej strony. Do książek dołączone są symbole obrazkowe, które pozwalają dziecku brać czynny udział w czytaniu tekstu, zastępując słowa, których nie potrafi ono wypowiedzieć. Publikacja wspomaga naukę zadawania pytań, odpowiadania na nie, komentowania. Stanowi doskonały pretekst do wspólnych zabaw wokół tekstu.


Zestawienie nowości bibliotecznych - czerwiec 2018

Między innymi


Autor: Marta Dąbrowska
Tytuł: Grooming : wybrane aspekty prawnokarne i kryminologiczne
Wydawnictwo: Biuro Rzecznika Praw Dziecka, 2018
Sygnatura: 30325

Publikacja poświęcona jest problematyce groomingu. Jest to uwodzenie dzieci, w szczególności za pośrednictwem Internetu, w celu ich wykorzystania seksualnego. Książka Marty Dąbrowskiej zawiera szczegółowe opracowanie prawnokarnych i kryminologicznych aspektów groomingu. Kierowana jest do nauczycieli i wychowawców oraz rodziców, którzy znajdą w tej pozycji wiedzę na temat rozwoju i bieżącego stanu karania groomingu poprzez przepisy prawa karnego.


Autor: Agnieszka Frączek ; il. Joanna Rusinek
Tytuł: Po co komu mamut?
Wydawnictwo: Egmont Polska, 2016
Sygnatura: 30366

"Po co komu mamut?" to książka z serii Poczytaj ze mną. Skierowana jest do dzieci w wieku 3-7 lat. Opowiada o sympatycznym mamucie, który całe wieki spędził jako malowidło na ścianie jaskini, aż pewnego dnia postanawia zmienić miejsce zamieszkania i wyruszyć w szeroki świat. Czeka go wiele niespodzianek... Bajka autorstwa Agnieszki Frączek, pięknie zilustrowana przez Joannę Rusinek, rozbawi do łez i małych, i dużych.


Autor: red. nauk. Jarosław Klebaniuk
Tytuł: Fenomen nierówności społecznych : nierówności społeczne w refleksji humanistycznej
Wydawnictwo: Eneteia Wydawnictwo Psychologii i Kultury, 2007
Sygnatura: 30322

Książka pod redakcją Jarosława Klebaniuka prezentuje humanistyczne podejście do fenomenu nierówności społecznych. Publikacja składa się z sześciu części: Nierówności w edukacji, Nierówność płci, Marginalizacja i wykluczenie, Doświadczanie nierówności, Postawy wobec nierówności, Filozoficzne i makrospołeczne aspekty nierówności.


Zestawienie nowości bibliotecznych - kwiecień 2018

Między innymi


Autor: Barbara Ołdakowska-Żyłka, Katarzyna Grąbczewska-Różycka
Tytuł: Mutyzm wybiórczy : strategie pomocy dziecku i rodzinie
Wydawnictwo: Difin, 2017
Sygnatura: 30311

Publikacja poświęcona jest problematyce mutyzmu wybiórczego (selektywnego). Jest to zaburzenie wieku dziecięcego, którego głównym objawem jest brak mowy w niektórych sytuacjach społecznych.
Wobec pojawiających się wątpliwości i pytań na temat mutyzmu selektywnego towarzyszących rodzicom i opiekunom, książka ma na celu udzielenie odpowiedzi na możliwie najwięcej z nich, takich jak:
- Jakie są dzieci z mutyzmem selektywnym i czego potrzebują?
- Do czego prowadzi nieleczony mutyzm wybiórczy?
- Dlaczego ważna jest współpraca pomiędzy rodzicami, terapią i placówką, do której uczęszcza dziecko?


Autor: Anna Miotk
Tytuł: Skuteczne social media : prowadź działania, osiągaj zamierzone efekty
Wydawnictwo: "Helion", copyright 2017
Sygnatura: 30287

Anna Miotk we wstępie do swojej książki pisze: "Ta książka jest dla Ciebie, jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z mediami społecznościowymi i zastanawiasz się, jakie korzyści mogą z tego płynąć dla Twojej firmy, czy też Twoich klientów. Ta książka jest dla Ciebie, jeśli social media to Twoja praca, ale wciąż nie wiesz, jak przekonująco zaprezentować Twojemu klientowi wyniki swojej pracy. Ta książka jest dla Ciebie, jeśli jesteś pasjonatem mediów społecznościowych, z uwagą śledzisz najnowsze trendy i interesujesz się przyszłością tego narzędzia komunikacji."


Autor: David Mitchell ; przekład Juliusz Okuniewski
Tytuł: Sprawdzone metody w edukacji specjalnej i włączającej: strategie nauczania poparte badaniami i nauczycieli
Wydawnictwo: Harmonia Universalis, 2016
Sygnatura: 30286

Książka Davida Mitchella to doskonała lektura dla każdego, kto interesuje się udokumentowanymi strategiami nauczania dzieci ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi. Pozycja polecana jest zarówno dla studentów pedagogiki, nauczycieli, psychologów edukacyjnych, koordynatorów do spraw edukacji specjalnej, konsultantów czy badaczy. Publikacja zawiera 27 strategii nauczania podpartych badaniami.


Autor: Jill Santopolo ; tłum. Mateusz Borowski
Tytuł: Światło, które utraciliśmy
Wydawnictwo: Wydawnictwo Otwarte, 2017
Sygnatura: 30301

"Światło, które utraciliśmy" to książka o sile ludzkich marzeń i cenie, jaką jesteśmy gotowi zapłacić, by je zrealizować. To opowieść o trudnych wyborach i decyzjach, które kształtują dalsze życie, a przede wszystkim o miłości. W tle miłosnej historii wydarzenia z 11 września 2001 roku w Nowym Jorku.


Zestawienie nowości bibliotecznych - grudzień 2017

Między innymi


Autor: Anna Bikont
Tytuł: Sendlerowa. W ukryciu
Wydawca: Wydawnictwo Czarne, 2017
Sygnatura: 30283

Autorka książki Anna Bikont to dziennikarka i pisarka, z wykształcenia psycholog, która ma na swoim koncie wiele bardzo dobrze przyjętych publikacji. Jej praca "My z Jedwabnego" wyróżniona została European Book Prize, nagrodą historyczną "Polityki"oraz National Jewish Book Award. Najnowsza książka Anny Bikont reklamowana jest jako pierwsza pełna biografia Ireny Sendlerowej, patronki 2018 roku, w której zaprezentowana została prawdziwa, a nie zmitologizowana historia.

"Wyjątkowa, mądra, ważna książka - napisana z ogromnym szacunkiem dla prawdy historycznej i z wielką wyrozumiałością dla ludzi."
Barbara Engelking


Autor: Aneta Bartnicka-Kierylak, Karolina Świtaj-Wirtek
Tytuł: Scenariusze zajęć z elementami bajkoterapii
Wydawca: Wydawnictwo Szkolne PWN, 2017
Sygnatura: 30272


Publikacja Wydawnictwa Szkolnego PWN zawiera 19 scenariuszy wraz z propozycjami zabaw dla dzieci młodszych i starszych oraz kartami zadaniowymi. Scenariusze te przeznaczone do pracy z grupą przedszkolną, posiadają ten sam układ: zabawa powitalna, odczytanie bajki przez nauczyciela, wspólna analiza treści bajki, zabawy związane z tematem, praca z kartami.


Autor: Joanna Chromik-Kovačs, Izabela Banaszczyk
Tytuł: Jak pracować z dzieckiem z zespołem Aspergera w domu i szkole : poradnik dla rodziców i nauczycieli
Wydawca: Harmonia, 2010
Sygnatura: 30275

Publikacja autorstwa Joanny Chromik-Kovačs oraz Izabeli Banaszczyk jest poradnikiem przedstawiającym sposoby radzenia sobie z trudnościami, które towarzyszą objawom zespołu Aspergera w domu i szkole. Książka opracowana została na bazie doświadczeń zdobytych podczas kilkunastoletniej pracy terapeutycznej z dziećmi z zespołem Aspergera, ich rodzicami oraz nauczycielami, a także dzięki warsztatom prowadzonym w szkołach.


Autor: Dagmara Jacewicz, Magdalena Zdrowowicz, Krzysztof Żamojć
Tytuł: Chemia : zakres rozszerzony : vademecum
Wydawca: "Operon", 2017
Sygnatura: 30280

Vademecum Operonu zawiera treści, które pozwolą uporządkować i powtórzyć wiadomości określone w podstawie programowej oraz przygotować się do egzaminu maturalnego. W publikacji zawarte są przykładowe zadania ułatwiające zrozumienie teorii, zadania podsumowujące poszczególne działy, obliczenia chemiczne, zestaw doświadczeń chemicznych, przykładowe zadania maturalne wraz ze wskazówkami, jak je rozwiązywać.

Zestawienie nowości bibliotecznych - październik 2017

Między innymi


Autor: Mark Helprin
Tytuł: Zimowa opowieść
Wydawca: Wydawnictwo Otwarte, 2014
Sygnatura: 30253

Powieść Marka Helprina rozgrywa się w Nowym Jorku na początku dwudziestego wieku. Miasto targane jest arktycznymi wiatrami i niespotykanie obfitym śniegiem. W czasie jednej z mroźnych nocy młody Peter Lake próbuje okraść rezydencję na Manhattanie. Nieoczekiwanie zastaje tam córkę właścicieli, umierającą na gruźlicę Beverly Penn. Tak rozpoczyna się miłość, która odmieni jego los. Książka reklamowana jest jako najwspanialsza opowieść w literaturze amerykańskiej.

"Ta powieść wykracza poza granice współczesnej literatury, jest jak romans utalentowanego pisarza z językiem"
"NEWSDAY"


Autor: Harlan Coben
Tytuł: Schronienie
Wydawca: Wydawnictwo ALBATROS A. KURYŁOWICZ, 2012
Sygnatura: 30247

Księga I trylogii z Mickeyem Bolitarem (bratankiem Myrona Bolitara).
Mickey ma za sobą traumatyczne przeżycia. Na jego oczach zginął ojciec, a matka trafiła na odwyk. Sam zaś musi zmienić szkołę i zamieszkać z nielubianym wujem. Okazuje się jednak, że mają ze sobą wiele wspólnego. Obaj mają zamiłowanie do zagadek i nieodpowiednich dziewczyn. Mickey próbuje rozwiązać zagadkę śmierci ojca, a gdy rozpoczyna śledztwo, spotyka samotną staruszkę, która wypowiada do niego tylko kilka słów: "Twój ojciec nie umarł, nadal żyje". Czy jest to tylko bełkot wariatki?


Autor: Edward de Bono
Tytuł: Dziecko w szkole kreatywnego myślenia
Wydawca: Wydawnictwo HELION, 2010
Sygnatura: 30228

Dr Edward de Bono w prosty i praktyczny sposób wyjaśnia, w jaki sposób rodzic może kształtować umiejętności myślenia i wykorzystywania pełnego potencjału umysłu dziecka. Autor książki jest twórcą koncepcji myślenia lateralnego. Napisał ponad sześćdziesiąt książek, które przetłumaczone zostały na 37 języków. Proponowane przez niego metody ciszą się dużą popularnością ze względu na swoją prostotę i praktyczność.


Autor: Magdalena Rowicka
Tytuł: Uzależnienia behawioralne. Profilaktyka i terapia
Wydawca: Fundacja Praesterno, 2015
Sygnatura: 30232

Magdalena Rowicka, doktor nauk humanistycznych, przedstawia szczegółowo w swej książce uzależnienia od czynności m. in. od gier online, hazardu, zakupów, pracy, ćwiczeń fizycznych, zdrowego odżywiania, opalania się. Autorka omawia różne podejścia terapeutyczne oraz strategie profilaktyczne.

Zestawienie nowości bibliotecznych - grudzień 2016, wśród nich między innymi »»

Zestawienie nowości bibliotecznych - listopad-grudzień 2016, wśród nich między innymi »»

Nowości z dziedziny ekologii i ochrony przyrody zakupione dzięki dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi