menu: Skierniewice | Łowicz | Brzeziny | Rawa Maz.

Biblioteka Pedagogiczna
w Skierniewicach
Filia w Rawie Mazowieckiej

ul. Zwolińskiego 8d, 96-200 Rawa Mazowiecka,
tel. 046 815 40 14
e-mail: bibliotekarawa@o2.pl
kierownik filii: Ilona Kurpiewska

Godziny otwarcia biblioteki:
W dniach 21.06 - 26.07.2019 r.
biblioteka czynna
w godz. 9.00 - 15.00

W dniach 29.07 - 09.08 2019 r.
biblioteka nieczynna

W dniach 12.08 - 30.08.2019 r.
biblioteka czynna
w godz. 9.00 - 15.00

W soboty biblioteka nieczynna

Wspomnienie
o mgr Halinie Jolancie Młynarczyk
kierowniku Biblioteki Pedagogicznej w Skierniewicach Filia w Rawie Mazowieckiej

Od 25 maja obowiązuje nowy
regulamin korzystania z biblioteki


Biblioteka Pedagogiczna w Skierniewicach Filia w Rawie Mazowieckiej
zaprasza do skorzystania z oferty bezpłatnych zajęć edukacyjnych
przygotowanej na II semestr roku szkolnego 2018/2019

Oferta szkoleniowa
dla nauczycieli na rok szkolny 2018/2019

Sieci współpracy i samokształcenia
prowadzone w Bibliotece Pedagogicznej w Skierniewicach Filia w Rawie Mazowieckiej w roku szkolnym 2018/2019

KLAUZULA INFORMACYJNA

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE zwanego dalej Rozporządzeniem o ochronie danych osobowych, informujemy że:
czytaj więcej » »

Jak nie czytam, jak czytam

"Jak nie czytam, jak czytam" to najpopularniejsza w Polsce akcja czytelnicza. Powstała, by złamać stereotyp nieczytających dzieci, młodzieży i zamanifestować, że uczniowie czytają wręcz więcej niż dorośli. Chcieliśmy, żeby czytanie nie kojarzyło się uczniom z przymusowymi lekturami, tylko miłym wspomnieniem tj: czytaniem na trawie w gronie koleżanek, kolegów, nauczycieli, dlatego już po raz kolejny nasza akcja odbyła się na terenie zielonym przed biblioteką. Wzięły w niej udział "Żabki" wraz z wychowawcą z Przedszkola nr 3 "Bajkowy Zakątek" w Rawie Mazowieckiej.
Podsumowanie » »

CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

W dniach 1 - 9 czerwca 2019 r. odbyło się największe doroczne święto czytelnicze: XVIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem "Sportowcy czytają dzieciom. Wychowanie przez sport i czytanie"
Podsumowanie » »

XVI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

Tegoroczna edycja Tygodnia Bibliotek 2019 odbywała się pod hasłem: "#biblioteka". Miała ona na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.
Z tego tytułu rozpoczęłyśmy cykl zajęć edukacyjnych.
Podsumowanie » »

XVII Rawskie Targi Edukacyjne

4 kwietnia 2019 r. Biblioteka Pedagogiczna gościła na XVII Rawskich Targach Edukacyjnych skierowanych do uczniów ostatnich klas szkół podstawowych i gimnazjalnych z powiatu rawskiego, oraz powiatów ościennych.
Zaproszenie otrzymałyśmy od Powiatowego Urzędu Pracy w Rawie Mazowieckiej, Starostwa Powiatowego w Rawie Mazowieckiej, oraz Urzędu Miasta Rawa Mazowiecka.
Z tej okazji przygotowałyśmy kompendia wiedzy, słowniki, encyklopedie, sprawdziany wiadomości i testy wiedzy, oraz inne interesujące książki.
Przybyłą na targi młodzież zachęcałyśmy do zapoznania się z interesującą ofertą biblioteki, oraz zestawieniem bibliograficznym.
Galeria zdjęć » »

Palma rawsko-opoczyńska na 100-lecie Województwa Łódzkiego

Województwo Łódzkie w 2019 roku obchodzi swoje setne urodziny.
Z tej okazji Biblioteka Pedagogiczna zorganizowała warsztaty robienia palmy rawsko-opoczyńskiej, które poprowadziła twórczyni ludowa z Sierzchów - p. Janina Narożnik.
W dniu 1 kwietnia 2019 roku odwiedzili nas uczniowie z klasy V b ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Rawie Mazowieckiej pod opieką pani Marii Sobczak, którzy pod fachowym okiem prowadzącej wykonali piękne palmy wielkanocne charakterystyczne dla naszego regionu.
Bowiem wśród wielu symboli świąt Wielkiej Nocy są takie, z których absolutnie nie można zrezygnować.
Do tej grupy zaliczamy palmę wielkanocną. Niedziela Palmowa jest bowiem ostatnim ważnym akcentem przed świętami. Samodzielne przygotowanie wielkanocnych dekoracji może przynieść ogromną frajdę dzieciom.
Takie manualne zajęcia rozwijają kreatywność dziecka, a także są znakomitą okazją do wspólnego spędzenia czasu. Własnoręcznie przygotowana palma wielkanocna będzie piękną ozdobą domu - to wspaniały sposób na wczucie się w atmosferę zbliżających się świąt Wielkiej Nocy.
Fotorelacja » »

Fryzjerki dla małych przedszkolaków

28 marca 2019 r. naszą placówkę odwiedziły uczennice szkolące się w zawodzie fryzjera. Podczas spotkania dzieci zapoznały się z wyposażaniem salonu fryzjerskiego oraz przedmiotami niezbędnymi w codziennej pracy fryzjera. Obejrzały elektryczną lokówkę, prostownicę oraz różne rodzaje grzebieni i nożyczek. Niebywałą atrakcją dla nich było testowanie suszarki do włosów, prostownicy oraz oglądanie palet z kolorowymi pasemkami. Dziewczynki poprosiły o zrobienie loków, wyprostowanie włosów, pasemka, czy makijaż. Chłopcom natomiast pani fryzjerka uczesała włosy w formie irokeza, czyli zgodnie z obowiązującymi trendami.
Spotkanie zorganizowane zostało we współpracy z Ochotniczym Hufcem Pracy w Rawie Mazowieckiej przybliżyło dzieciom zawód fryzjera, oraz uchroni przed ewentualnymi obawami podczas wizyty w salonie fryzjerskim.
Fotorelacja » »

Warsztaty z teatrzykiem Kamishibai

Marzec obfitował w naszej bibliotece w warsztaty z teatrzykiem Kamishibai.
Kamishibai (jap. kami - papier, shibai - sztuka) oznacza dosłownie teatr obrazkowy lub teatr ilustracji. Jest to technika czytania lub opowiadania, wywodząca się z Japonii, która wykorzystuje książki w formie kart, oraz drewnianą lub kartonową skrzynkę w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii, bajki, opowiadania.
Fotorelacja » »

Zajęcia warsztatowe z uczniami- "Nauczyciele z pasją"

Dzień wiosny Biblioteka Pedagogiczna przywitała w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Rawie Mazowieckiej.
Tego dnia odbyły się tam zajęcia warsztatowe w ramach sieci współpracy "Nauczyciele z pasją".
Tematyka zajęć warsztatowych dotyczyła działań inspirujących zdolności młodzieży i ich zainteresowania. Pod czujnym okiem nauczycieli uczniowie wykonali przepiękne bratki z bibuły.
Galeria zdjęć » »

IV Ogólnopolski Konkurs "Wielka Liga Czytelników" - etap powiatowy

W dniu 28.02.2019 r. w siedzibie naszej biblioteki odbył się etap powiatowy IV Ogólnopolskiego Konkursu "Wielka Liga Czytelników". Do konkursu przystąpiły zwycięskie drużyny z pierwszego etapu szkolno- bibliotecznego. Uczestnicy konkursu rozwiązywali test w dwóch kategoriach wiekowych: klas 1-4 i klas 5-8.
W kategorii klas 1-4 wzięły udział: Szkoła Podstawowa nr 4 im. Kornela Makuszyńskiego w Rawie Mazowieckiej , Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Sierzchowach, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Lesiewie, Zespół Szkół im. Janusza Korczaka w Sadkowicach.
Kategorie klas 5-8 reprezentowały: Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Powstania Warszawskiego w Błażejewicach, Szkoła Podstawowa w Pukininie, Zespół Szkół im. Janusza Korczaka w Sadkowicach, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Sierzchowach, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Lesiewie.
Uczestnicy etapu powiatowego otrzymali pamiątkowe dyplomy uczestnictwa w konkursie.

Podczas etapu wojewódzkiego powiat rawski reprezentować będą: w kategorii klas 1-4 drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Kornela Makuszyńskiego w Rawie Mazowieckiej, a drużyna ze Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Powstania Warszawskiego w Błażejewicach w kategorii klas 5-8.
Galeria zdjęć » »

Spotkanie z panią dietetyk

W dniu 25 lutego 2019r. w naszej bibliotece odbyło się spotkanie z panią dietetyk. W spotkaniu uczestniczyli wychowankowie wraz z panią Martą Srebrzyńską wychowawczynią Internatu przy ZSCEUiZ w Rawie Mazowieckiej.
Fotorelacja » »

Bezpieczny Internet

W dniu 6 lutego 2019 roku, z okazji przypadającego w lutym Dnia Bezpiecznego Internetu, odbyła się kolejna lekcja w naszej bibliotece pt.:"Bezpieczny Internet". Tym razem uczestniczyli w niej uczniowie klasy III gimnazjum z Zespołu Placówek Specjalnych w Rawie Mazowieckiej. Dziękujemy uczniom i wychowawcy za udział w naszej akcji.
Fotorelacja » »

Kahoot! i Quizizz
Szkolenie w ramach wspomagania szkół


W dniu 14 grudnia 2018 roku w naszej bibliotece odbyło się szkolenie dla nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Pukininie z aplikacji interaktywnych Kahoot! i Quizizz. Szkolenie odbyło się w ramach wspomagania szkół i placówek oświatowych które prowadzi nasza biblioteka. Szkolenie prowadziła pani Anna Kowalczyk z macierzystej placówki ze Skierniewic. Podczas szkolenia nauczycieli mieli możliwość stworzenia własnych quizów które będą mogli wykorzystać w trakcie zajęć z uczniami. Z ćwiczeń interaktywnych można korzystać w pracy z tablicą interaktywną, tabletem i smartfonem. Aplikacje są świetną zabawą która uczy i rozwija kreatywność ucznia.
Fotorelacja » »

Szkolenia dla nauczycieli

W naszej bibliotece odbył się cykl szkoleń organizowanych przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Rawie Mazowieckiej. Tematyka obejmowała między innymi: Zaburzenia funkcji wzrokowych, słuchowych (dyskalkulia, dysleksja), Niepełnosprawność intelektualna, Mutyzm, Autyzm. Cieszyły się one bardzo dużym zainteresowaniem ze strony nauczycieli. Na potrzeby uczestników przygotowywane były wystawy oraz zestawienia bibliograficzne tematycznie związane ze szkoleniami.
Szczegółowe informacje » »

SPOTKANIE Z POEZJĄ

28 listopada 2018 roku, w naszej bibliotece, odbyło się "Spotkanie z poezją". Uczestniczyli w nim uczniowie klas gimnazjalnych III a, III b, III c ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Rawie Mazowieckiej wraz z opiekunami panią Anną Nowicką i panem Jarosławem Cichockim.
Szczegółowe informacje » »

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia zorganizowano w naszej bibliotece szereg zajęć edukacyjno-zabawowych dla przedszkolaków oraz uczniów klas I-III.
Szczegółowe informacje » »

Kamishibai - papierowy teatr

Biblioteka Pedagogiczna w Skierniewicach Filia w Rawie Mazowieckiej uzyskała wsparcie finansowe w ramach Narodowego Program Rozwoju Czytelnictwa (NPRCZ) Priorytet 3: Rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych. W ramach realizacji programu zakupione zostało wiele ciekawych i inspirujących publikacji. Szczególną ciekawostką są książki kamishibai - karty narracyjne, na których przedstawiona jest opowieść.
Szczegółowe informacje » »

Rok Ireny Sendlerowej w bibliotece

Z okazji Roku Ireny Sendlerowej w naszej bibliotece przygotowana została wystawa prezentująca sylwetkę tej Patronki 2018 roku. Użytkownicy biblioteki mieli również okazję zapoznania się z zestawieniem tematycznym jej poświęconym.
Szczegółowe informacje » »

UWAGA SZKOLENIA!

Serdecznie zapraszamy na cykl szkoleń organizowanych przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Rawie Mazowieckiej przy współpracy naszą biblioteką. Część szkoleń organizowana jest w placówce Biblioteki Pedagogicznej w Rawie Mazowieckiej. Szczegółowe informacje » »

Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę w Bibliotece Pedagogicznej w Rawie Mazowieckiej

Z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę w bibliotece Szkoły Podstawowej nr 4 w Rawie Mazowieckiej przygotowana została wystawa książek. Prezentowane były na niej publikacje zakupione przez Bibliotekę Pedagogiczną w Skierniewicach Filię w Rawie Mazowieckiej w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Przez 10 dni nauczyciele i uczniowie mieli możliwość zapoznania się z prezentowanymi nowościami "100 książek na 100-lecie odzyskania Niepodległości". Podsumowanie » »

Obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę

Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę w bibliotece Szkoły Podstawowej nr 4 w Rawie Mazowieckiej przygotowana została wystawa książek. Prezentowane były na niej publikacje zakupione przez Bibliotekę Pedagogiczną. Podsumowanie » »

Ogólnopolski Tydzień Kariery Zawodowej w Bibliotece Pedagogicznej w Rawie Mazowieckiej

W dniu 22 października 2018 r. w naszej bibliotece zorganizowane zostały zajęcia z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery. Wychowanki MOS w Rawie Mazowieckiej uczestniczyły w lekcji zatytułowanej "Poznaj zawód bibliotekarza".
23 października nastąpił ciąg dalszy obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery w naszej bibliotece. Z tej okazji odbyło się spotkanie z panem Ireneuszem Czyżewskim, który prezentował pracę trenera szybkiego czytania i skutecznych metod uczenia się. W zięciach uczestniczyli uczniowie klas III-VIII Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Trębaczewie. Podsumowanie » »

TYDZIEŃ ZAKAZANYCH KSIĄŻEK

W dniach 23-29 września 2018 roku świętowaliśmy Tydzień Zakazanych Książek. Z tej okazji w naszej bibliotece przygotowana została wystawa. Akcja ta, zainicjowana kilka lat temu przez stowarzyszenie Bibliosfera.org, ma na celu przypomnienie użytkownikom biblioteki literatury, która bywała lub nadal bywa zakazywana, wycofywana z bibliotek lub kontrowersyjna. Podsumowanie » »

Konkurs plastyczny

Biblioteka Pedagogiczna w Skierniewicach zaprasza uczniów klas 4-6 szkół podstawowych do udziału w konkursie plastycznym pt. "Moja mała ojczyzna - jak będzie wyglądała za 100 lat"
Regulamin konkursu » »
Plakat konkursu » »

Bernardynki Rawskie

W sobotę 8 września 2018 r. na terenie zielonym przy Zamku Książąt Mazowieckich w Rawie Mazowieckiej Biblioteka Pedagogiczna była współorganizatorem XI Pikniku Rodzinnego - "Bernardynki Rawskie". Podsumowanie » »

Narodowe Czytanie

W dniu 8 września 2018 r. nasza biblioteka po raz kolejny przyłączyła się do akcji Narodowego Czytania. Tym razem czytaliśmy "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego.
Z tej okazji przygotowałyśmy kącik czytelniczy do miłej lektury "Przedwiośnia" w czasie miejskiej imprezy plenerowej. Uczestnicy imprezy chętnie włączyli się w akcję Narodowego Czytania. Podsumowanie » »

Piknik Rodzinny Zespołu WWR

7 września 2018 r. na terenie zielonym przy Bibliotece Pedagogicznej w Rawie Mazowieckiej odbył się Piknik Rodzinny Zespołu WWR (Wczesnego Wspomagania Rozwoju). Został on zorganizowany przy współpracy pracowników biblioteki oraz Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Rawie Mazowieckiej. Podsumowanie » »

Spotkanie z Fotografem

W dniu 4 września 2018 roku odwiedzili nas uczniowie klas IV i V ze Szkoły Podstawowej w Pukininie. Specjalnie dla nich zorganizowane zostały warsztaty fotograficzne, które prowadził pan Waldemar Kęski. Podsumowanie » »

Warsztaty fotograficzne

04 lipca 2018 roku odbyło się w naszej placówce niezwykłe spotkanie dla młodzieży. Pan Waldemar Kęski pasjonat fotografii zaprezentował swoje bogate zbiory. W imprezie edukacyjnej uczestniczyła młodzież wraz z wychowawcami ze Świetlicy Środowiskowej im. bł. Edmunda Bojanowskiego w Rawie Mazowieckiej. Zapraszamy do kontaktu grupy chętne do udziału w podobnym spotkaniu. Podsumowanie » »