menu: Skierniewice | Łowicz | Brzeziny | Rawa Maz.

Biblioteka Pedagogiczna w Skierniewicach
Filia w Rawie Mazowieckiej

ul. Zwolińskiego 8d, 96-200 Rawa Mazowiecka,
tel. 046 815 40 14
e-mail: bibliotekarawa@o2.pl
p.o. kierownika filii: Ilona Kurpiewska

Godziny otwarcia biblioteki:
poniedziałek-piątek - 9.00 - 17.00,
sobota - 9.00 - 14.00

W dniach 27.06-31.08 biblioteka czynna jest w godzinach 9.00-15.00.
W soboty jest nieczynna.

Wspomnienie
o mgr Halinie Jolancie Młynarczyk
kierowniku Biblioteki Pedagogicznej w Skierniewicach Filia w Rawie Mazowieckiej

Biblioteka Pedagogiczna w Skierniewicach zaprasza uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych do wzięcia udziału w
KONKURSIE HISTORYCZNO-LITERACKIM
"1050 lat temu Chrzest Polski, a co było wcześniej? Dzieje Polski Przedchrześcijańskiej - kultura, obyczaje, organizacja życia społecznego w starożytnej Lechii"

REGULAMIN KONKURSU » »
OŚWIADCZENIE UCZESTNIKA » »
PLAKAT KONKURSU » »

17 czerwca 2016 r. obchodzony jest jako "Dzień Pustej Klasy", dlatego na pięknym terenie zielonym przy Bibliotece Pedagogicznej odbył się Piknik Rodzinny Zespołu WWR (Wczesnego Wspomagania Rozwoju). Został on zorganizowany przy współpracy nauczycieli bibliotekarzy z tej placówki i nauczycieli z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Rawie Mazowieckiej. Impreza zgromadziła wielu uczestników, którzy stawiają na aktywny rodzinny wypoczynek w pięknej scenerii, miłej atmosferze i przy dźwiękach muzyki. Pracownicy Biblioteki Pedagogicznej przygotowali dla uczestników pikniku wystawkę publikacji "Wczesna interwencja i wspomaganie rozwoju dziecka" oraz zestawienie bibliograficzne na ten temat. Organizatorzy zadbali również o poczęstunek. Można było delektować się smakowitymi kiełbaskami z grilla, ciastem czy owocami. Ciepła, słoneczna pogoda utrzymywała się do późnych godzin popołudniowych i pozwoliła na wspaniałą zabawę.

W niedzielę 15 maja 2016 r. w Parku Miejskim w Rawie Mazowieckiej Biblioteka Pedagogiczna była współorganizatorem IX Pikniku Rodzinnego - "Bernardynki Rawskie". Celem pikniku było wspólne spędzenie w aktywny sposób i na świeżym powietrzu popołudnia z rodziną. Na pikniku tym promowałyśmy czytelnictwo wśród małych i dużych mieszkańców naszej miejscowości. Na ten dzień Biblioteka Pedagogiczna przygotowała moc atrakcji. Jedną z nich były "Zabawy dla małych i dużych", których celem była integracja dzieci z rodzicami poprzez wspólną zabawę. Dzieci miały także możliwość wykonania prezentów z okazji zbliżajacego się Dnia Matki i Ojca. Mimo zmiennej pogody wszyscy świetnie się bawili.

Nauczyciele zainteresowani tematem spotkali się 26 kwietnia 2016 r. na warsztatach metodycznych: "Warsztaty rękodzielnicze. Papieroplastyka w czterech porach roku: Dzień Matki, Ojca i Dziecka". Kierownikiem formy, a zarazem osobą prowadzącą była p. dr Beata Krokocka - konsultant ds. animacji pracy twórczej oraz zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych WODN w Skierniewicach. Prowadząca pokazała zebranym nauczycielom jak wykonać: konfiturę dla taty, kotka z platikowej butelki, klatkę z ptaszkiem, oraz laurkę-czajniczek. Na koniec zajęć uczestniczki otrzymały szablony i wzory do wykonania tych prac plastycznych z uczniami w szkole. W siedzibie biblioteki odbył się pierwszy moduł warsztatów, drugi zaś to kurs samokształceniowy na platformie Moodle WODN w Skierniewicach.

Nauczyciele języków obcych spotkali się 21 kwietnia 2016 r. na seminarium "Techniki wykorzystujące potencjał ucznia w nauczaniu języków obcych". Kierownikiem formy była p.Katarzyna Krakowian-Płoszka - nauczyciel konsultant ds. języków obcych WODN w Skierniewicach. Zakres tematyczny obejmował neurobiologiczne podstawy uczenia się, propozycje technik i zadań do wykorzystania w nauczaniu języków obcych.

Nauczyciele języków obcych na etapie wczesnoszkolnym spotkali się 7 kwietnia 2016 r. na warsztatach metodycznych "Rozwijanie umiejętności czytania, słuchania, mówienia i pisania na etapie wczesnoszkolnym". Kierownikiem formy była p.Katarzyna Krakowian-Płoszka - nauczyciel konsultant ds. języków obcych WODN w Skierniewicach. Tematem przewodnim warsztatów była propozycja technik i zadań rozwijających umiejętności słuchania, czytania, mówienia i pisania na etapie wczesnoszkolnym.

4 kwietnia 2016 r. Biblioteka Pedagogiczna w Rawie Mazowieckiej zaprosiła nauczycieli zainteresowanych tematem na warsztaty rękodzielnicze - "Filcowanie". Kierownikiem formy była p. dr Beata Krokocka - konsultant ds. animacji pracy twórczej oraz zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych WODN w Skierniewicach, a osobą prowadzącą p.Beata Trochonowicz - nauczyciel SOSW w Skierniewicach. I moduł odbył się w siedzibie biblioteki podczas którego odbyło się filcowanie na sucho i powstała przepiękna brosza, jak również filcowanie na mokro, czego wynikiem był obrazek w ramce. II moduł to kurs samokształceniowy na Platformie Moodle WODN lub wysłany e-mailem, a w nim krótki kurs samokształceniowy z zakresu prezentowanego zagadnienia, film instruktażowy wykonania niektórych podstawowych kształtów, jak również szablony, wzory pomysły na pracę z dziećmi.

"Zadania dyrektora w procedurze oceny pracy nauczyciela w świetle nowych standardów jakości pracy szkół/placówek oświatowych. Ocena pracy dyrektora" były tematem konferencji, która odbyła się 15 marca 2016r. w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej w Rawie Mazowieckiej. Skierowana była do kadry kierowniczej szkół/placówek oświatowych. Podczas konferencji kierownik formy p. Bożena Fronckiewicz - konsultant ds. kadry kierowniczej WODN w Skierniewicach omówiła zadania nauczycieli wskazane w standardach jakości pracy szkoły/placówki oświatowej, procedurę oceny pracy nauczycieli, kryteria oceny (modyfikację wymagań wewnętrznych), jak również procedurę oceny pracy dyrektora.

Nauczyciele języka polskiego, oraz wszyscy zainteresowani tematyką spotkali się w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej w Rawie Mazowieckiej 10 marca 2016 r. na warsztatach metodycznych "Ocenianie kształtujące w praktyce szkolnej". Kierownikiem formy była p. Małgorzata Wrzodak - konsultant ds. edukacji polonistycznej i bibliotek WODN w Skierniewicach. Prowadząca omówiła następujace kwestie: określanie celów lekcji i formułowanie ich w języku zrozumiałym dla ucznia, rozróżnianie funkcji oceny sumującej i kształtującej,ocenianie kształtujące a sumujące, elementy oceniania kształtującego i na koniec ocenianie kształtujące w podstawie programowej.

"Treści nauczania, metody i techniki służące rozwijaniu kompetencji komunikacyjnych uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych" były przedmiotem konferencji skierowanej do nauczycieli języków obcych szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, które odbyły się 3 marca 2016 r. w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej w Rawie Mazowieckiej. Kierownikiem formy, a zarazem osobą prowadzącą była p.Katarzyna Krakowian-Płoszka - nauczyciel konsultant ds. języków obcych WODN w Skierniewicach

2 marca 2016 w Bibliotece Pedagogicznej w Rawie Mazowieckiej odbyły się warsztaty metodyczne "Nowoczesne techniki pracy umysłowej uczniów. Jak się uczyć z efektami w szkole i w domu". Skierowane były do nauczycieli wszystkich przedmiotów nauczania, wychowawców, pedagogów, bibliotekarzy, nauczycieli świetlic, oraz zainteresowanych tematyką nauczycieli. Kierownikiem formy była p.Anna Jolanta Chorążka - pedagog, były konsultant WODN w Skierniewicach. Zakres tematyczny obejmował: warsztat pracy ucznia, techniki pracy umysłowej uczniów, nowoczesne techniki zapamiętywania, czy efektywne zarządzanie czasem.

Konsultant ds. animacji pracy twórczej oraz zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych WODN w Skierniewicach dr Beata Krokocka przeprowadziła 8 lutego 2016 r. w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej w Rawie Mazowieckiej warsztaty metodyczne "Warsztaty rękodzielnicze. Papieroplastyka w czterech porach roku: Wiosna i Wielkanoc". Nauczyciele zainteresowani tematem wykonali papierowe fantazje na Wielkanoc, a w tym ozdoby wielkanocne, np.: konewkę z kurczakami, koguty XXXL, pudełko z zającem wielkanocnym, oraz niespodziankę wielkanocną. Nie mogło się także obyć bez papierowych fantazji na Wiosnę i cukierkowej budki dla ptaszków, czy kwiatowego opakowania na prezenty.

Nauczyciele bibliotekarze oraz wszyscy nauczyciele zainteresowani tematyką spotkali się 3 lutego 2016 r. na seminarium "Rozwijanie kompetencji czytelniczych". Kierownikiem formy była p. Małgorzata Wrzodak - konsultant ds. edukacji polonistycznej i bibliotek WODN w Skierniewicach. Podczas seminarium zebrani nauczyciele mogli przypomnieć sobie, że czytelnictwo, to jedna z form komunikacji. Dokonana została charakterystyka publiczności czytającej, oraz podane przykładowe ćwiczenia doskonalące czytanie, usprawniających pracę oczu i inne.

Dnia 2 lutego 2016 r. odbyły się warsztaty metodyczne "Język obcy w przedszkolu". Skierowane były do nauczycieli wychowania przedszkolnego i oddziałów przedszkolnych. Osobą prowadzącą była p. Katarzyna Krakowian-Płoszka - nauczyciel konsultant ds. języków obcych WODN w Skierniewicach.
Zakres tematyczny obejmował implikacje psychologiczno-pedagogiczne w nauczaniu języka obcego w przedszkolu.

Dnia 27 stycznia 2016 r. w siedzibie biblioteki odbyły się warsztaty metodyczne "Wychowanie przez sztukę: Jak zrobić coś z niczego?". Kierownikiem formy była p. Jolanta Hysz - nauczyciel konsultant ds.informatyki i edukacji początkowej WODN w Skierniewicach. Skierowane były do nauczycieli wychowania przedszkolnego, edukacji wczesnoszkolnej i zainteresowanych tematyką. Podczas warsztatów omówiony był wpływ technik plastycznych na rozwijanie u dzieci percepcji wzrokowej, koordynacji wzrokowo-ruchowej i usprawnianie motoryki małej, jak również rozbudzanie wyobraźni uczniów poprzez stosowanie przestrzennych technik plastycznych. Wykonane zostały prace przestrzenne takie jak: kartka - rabatka, przebiśnieg, motyl, indor, świnka, baranek,opakowanie na mały prezencik, bałwanki.

Biblioteka Pedagogiczna w Rawie Mazowieckiej wspólnie z WODN w Skierniewicach zorganizowali w dniu 22 stycznia 2016 r. konferencję dla nauczycieli języków obcych na etapie wczesnoszkolnym: "Treści nauczania, metody i techniki służące rozwijaniu kompetencji komunikacyjnych w nauczaniu wczesnoszkolnym". Szkolenie poprowadziła p. Katarzyna Krakowian-Płoszka nauczyciel konsultant ds. języków obcych WODN w Skierniewicach.

Nauczyciele stażyści i kontraktowi wszystkich typów szkół i placówek oświatowych oraz nauczyciele zainteresowani tematem spotkali sie 21 stycznia 2016 r. w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej. Tego dnia odbyło się seminarium "Ja i zespół - jak współpracować w radzie pedagogicznej?". Kierownikiem formy była p. Anna Stefaniak - nauczyciel konsultant ds. organizacji i programowania pracy szkoły/placówki oświatowej WODN w Skierniewicach. Podczas seminarium prowadząca omówiła usytuowanie prawne zespołów w szkołach i placówkach oświatowych, role i funkcje członków zespołu, jak również wpływ pracy zespołowej na rozwój zawodowy nauczyciela.

Biblioteka Pedagogiczna w Rawie Mazowieckiej w dniu 20 stycznia 2016 r. zainiciowała "obchody roku Henryka Sienkiewicza." Tego dnia odbył się kolejny już Salonik Poezji. Ze studentami Uniwersytetu III Wieku spotkali się uczniowie klas II Gimnazjum Nr 1 w Rawie Mazowieckiej wraz z opiekunem p. U. Siudzińską, którzy czytając fragmenty utworów wprowadzili nas w rok tego znakomitego pisarza przełomu XIX i XX w.

Nauczyciele zajęć komputerowych i informatyki wszystkich typów szkół spotkali się 19 stycznia 2016 r. w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej w Rawie Mazowieckiej na konferencji metodycznej: "Diagnoza potrzeb, zmiany w prawie autorskim i zapowiadane zmiany w podstawie programowej". Kierownikiem formy, a zarazem osobą prowadzaca był p.Artur Błażejewski - nauczyciel konsultant ds. informatyki WODN w Skierniewicach. Podczas konferencji omówione zostały następujace kwestie: zmiany w przepisach prawa oświatowego dotyczące podstawy programowej zajęć komputerowych i informatyki, nowelizacja prawa autorskiego, diagnoza potrzeb nauczycieli zajęć komputerowych i informatyki w zakresie kształcenia. Na zakończenie prowadzacy zapoznał z ofertą WODN i propozycjami szkoleń z zakresu zajęć komputerowych i informatycznych.

Wkrótce będziemy świętować Dzień Babci i Dziadka i dlatego w dniu 11 stycznia 2016 r. w siedzibie naszej biblioteki odbyły się "Warsztaty rękodzielnicze. Papieroplastyka w czterech porach roku: Papierowe fantazje dla Babci i Dziadka". Poprowadziła je dla nauczycieli p. B. Krokocka konsultant ds. animacji pracy twórczej oraz zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych WODN w Skierniewicach. Taki dzień jest dobrą okazją do przypomnienia sobie o osobach, którym często zawdzięczamy wspaniałe wspomnienia z dzieciństwa. Powinniśmy pamiętać o naszych seniorach, a nic tak nie cieszy jak prezent własnoręcznie wykonany przez wnuki, dlatego wykonane zostały podkowy i słoniki na szczęście, torebki dla babci, rożki z kwiatami.

Biblioteka Pedagogiczna wspólnie z WODN w Skierniewicach zorganizowała 10 grudnia 2015 r. warsztaty metodyczne: "Gry dydaktyczne i ich wykorzystanie w pracy z uczniem". Na warsztatach obecni byli nauczyciele języka polskiego wszystkich typów szkół, nauczyciele bibliotekarze, oraz wszyscy zainteresowani tematyką. Małgorzata Wrzodak - konsultant ds.edukacji polonistycznej i bibliotek w WODN w Skierniewicach omówiła pojęcie gry/zabawy dydaktycznej, oraz wymieniła rodzaje gier dydaktycznych. W części praktycznej zostały zaprezentowane nauczycielom wybrane gry dydaktyczne np: pokera kryterialnego, domino i wiele innych.

Dnia 7 grudnia 2015r. w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej w Rawie Mazowieckiej odbyły się warsztaty metodyczne: "Warsztaty rękodzielnicze. Papieroplastyka w czterech porach roku: Boże Narodzenie". Skierowane były do nauczycieli wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej, oraz innych zainteresowanych tematyką. Każdy uczestnik pod okiem prowadzącej dr Beaty Krokockiej - konsultanta ds. animacji pracy twórczej oraz zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych WODN w Skierniewicach wykonał oryginalne ozdoby świąteczne, które można zrobić na lekcji z uczniami, jak również mogą być znakomitym uzupełnieniem gwiazdkowego prezentu, czy świąteczną ozdobą domu. Poprzez zastosowanie przestrzennych technik plastycznych i prostych materiałów powstały: cudne ozdoby bożonarodzeniowe, renifer torebka na prezent, śliczne pudełka na prezenty, czy magiczna choinka.

Biblioteka Pedagogiczna wspólnie z WODN w Skierniewicach zorganizowała w dniach 12 i 19 listopada 2015 r. warsztaty metodyczne "Funkcjonowanie dziecka autystycznego w szkole i w domu". Kierownikiem formy była p. Marzenna Piwowar- Zrazek - konsultant ds. promocji zdrowia i bezpieczeństwa. Warsztaty dla nauczycieli wszystkich typów szkół/placówek oświatowych i opiekunów dzieci z autyzmem poprowadziła mgr Marzena Kaczor - pedagog specjalny, nauczyciel j. polskiego w Gimnazjum nr 3 w Skierniewicach, a przede wszystkim mama Aleksandry z autyzmem. Prowadząca podzieliła się swoim doświadczeniem i spostrzeżeniami związanymi z wychowywaniem dziecka autystycznego. Dla uczestników warsztatów nauczyciele bibliotekarze przygotowali wystawę książek i artykułów z czasopism, jak również zestawienie bibliograficzne dotyczące tematu.

Rok 2015 został ogłoszony rokiem Jana Długosza. Z tej okazji 17 listopada 2015 r. w siedzibie Blioteki Pedagogicznej w Rawie Mazowieckiej odbyła się konferencja metodyczna: "Jan Długosz-dziejopisarz,
a także..."
. Skierowana była do nauczyciele bibliotekarzy, nauczycieli języka polskiego, nauczycieli historii wszystkich typów szkół i innych zainteresowanych tematyką. Małgorzata Wrzodak - konsultant ds.edukacji polonistycznej i bibliotek w WODN w Skierniewicach zapoznała zebranych z biografią i działalnością Jana Długosza. Uczniowie z Gimnazjum nr 1 w Rawie Mazowieckiej zaprezentowali przybyłym interpretację Kronik Jana Długosza. Podsumowaniem konferencji było ozdobienie na papierze czerpanym swojego inicjału.

W styczniu 2015 r. ruszył "Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2014-2020", którego głównym celem jest stworzenie warunków dla wzrostu czytelnictwa w Polsce, jak również zainteresowanie młodych ludzi czytaniem. Aby wziąć udział w programie należy złożyć wnioski o dofinansowanie szkolnej biblioteki. Biblioteka Pedagogiczna w Skierniewicach Filia w Rawie Mazowieckiej zaprosiła 5 listopada 2015r. nauczycieli bibliotekarzy na szkolenie: "Jak wypełnić wniosek o udzielenie wsparcia finansowego na zakup książek do biblioteki szkolnej?" w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Szkolenie poprowadziła dla zebranych p. M. Szymczak z Biblioteki Pedagogicznej w Skierniewicach.

Warsztaty metodyczne: "Wykorzystanie tablicy interaktywnej na zajęciach edukacji wczesnoszkolnej" odbyły się w Bibliotece Pedagogicznej w Rawie Mazowieckiej w trzech terminach: 9 i 23 października, oraz 6 listopada 2015r. Zgromadziły ponad 60 nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej zainteresowanych tematem. Kierownikiem formy, a zarazem osobą prowadzącą była p. Jolanta Hysz - nauczyciel konsultant ds. informatyki i edukacji początkowej WODN w Skierniewicach. Zakres tematyczny obejmował przede wszystkim poznanie możliwości i zastosowanie tablicy interaktywnej podczas zajęć edukacji wczesnoszkolnej, jak również ćwiczenia wpraktycznym posługiwaniu się tablicą interaktywną.

Nauczyciele stażyści i kontraktowi spotkali się w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej w Rawie Mazowieckiej
29 października 2015 r. aby uczestniczyć w seminarium "Wykorzystanie autoewaluacji w pracy nauczyciela stażysty i kontraktowego do planowania rozwoju zawodowego".
Kierownikiem formy była p. Anna Stefaniak - nauczyciel konsultant ds. organizacji i programowania pracy szkoły/placówki oświatowej WODN w Skierniewicach. Zakres tematyczny szkolenia obejmował formy autoewaluacji, jak również planowanie rozwoju zawodowego w oparciu o wnioski z autoewaluacji.

Z okazji roku Św. Jana Pawła II w siedzibie naszej biblioteki 22 października 2015 r.odbyła się konferencja metodyczna "Święty Jan Paweł II - Nauczyciel i Wychowawca".
Kierownikiem formy była p. Małgorzata Wrzodak - konsultant ds.edukacji polonistycznej i bibliotek w WODN w Skierniewicach.Osobami prowadzącymi byli: ks. dr hab. Wojciech Osial - nauczyciel konsultant ds. katechezy WODN w Skierniewicach, oraz Jolanta Hysz - nauczyciel konsultant ds. informatyki i edukacji początkowej WODN w Skierniewicach. Przykłady dobrych praktyk zaprezentowały panie Renata Firek za Szkoły Podstawowej nr 1 w Rawie Mazowieckiej, Monika Tkaczyk z Gimnazjum nr 1 w Rawie Mazowieckiej, oraz Renata Ekiel z Zespołu Szkół w Sadkowicach. Konferencji towarzyszyła wystawy prac p. Elwiry Kowakczyk "Papież Polak - Jan Paweł II", oraz wystawa pokonkursowa XII powiatowego konkursu plastycznego "Kwiaty dla Świętego Jana Pawła II".

Biblioteka Pedagogiczna w Rawie Mazowieckiej wspólnie z p. dr Beatą Krokocką - konsultantem ds. animacji pracy twórczej oraz zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych WODN w Skierniewicach 13.10.2015 r. zorganizowała dla nauczycieli warsztaty rękodzielnicze: "Papierowe fantazje na jesień".
Jesień dostarcza nam ogromnej ilości skarbów, które można w ciekawy sposób wykorzystać do pracy z uczniami. Podczas warsztatów wykonywane były papierowe fantazje na Jesień i jej skarby, w tym: duchy, duszki, nietoperze w przestrzennych aranżacjach, owoce i warzywa, np.: jabłko, śmieszna marchewka i inne. Zebrani nauczyciele wykonali również pudełka na prezenty w kształtach jesieni, oraz myszki, jeże i inne zwierzaki robiące zapasy na zimę.

Dnia 9 października 2015 r. w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego "ZMIENIAJĄC NAWYKI CHRONISZ ZIEMIĘ I KLIMAT".
Celem konkursu była:
- popularyzacja wśród uczniów problematyki związanej z potrzebą ochrony środowiska,
- wzbogacenie wiedzy dzieci i młodzieży na temat przyrody i jej ochrony,
- promowanie i wspieranie proekologicznych zachowań wśród dzieci,
- pobudzanie, rozwijanie aktywności twórczej i kreatywności dzieci.
wyniki
galeria zdjęć

Dnia 6 października 2015 r. na Pikniku Ekologicznym "Ekoludki chronią Ziemię" zorganizowanym przez naszą bibliotekę spotkały się przedszkolaki z grupy Poziomki, Żuczki, Motylki wraz z wychowawcami z Przedszkola Miejskiego nr 3 "Bajkowy Zakątek" w Rawie Mazowieckiej.
Każda z grup obejrzała bajkę ekologiczną, następnie odbyły się gry i zabawy z wykorzystaniem tablicy interaktywnej. Podczas pikniku powstały oryginalne wiewiórki, muchomorki, król i królowa Ekoludków, jak również piękne wzory z korków.Pogoda i humory dopisały. Wszyscy świetnie się bawili.

29 września 2015 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Rawie Mazowieckiej odbyły się warsztaty metodyczne "Nauka ortografii i gramatyki poprzez zabawę". Skierowane były do nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej i innych zainteresowanych tematem nauczycieli. Kierownikiem formy, a zarazem osobą prowadzącą była p. Jolanta Hysz - nauczyciel konsultant ds. informatyki i edukacji początkowej WODN w Skierniewicach. Zares tematyczny warsztatów obejmował zagadnienia ortografii i gramatyki w podstawie programowej edukacji wczesnoszkolnej, w tym realizację treści ortograficznych i gramatycznych. Prowadząca podała również przykłady zabaw rozwijających kompetencje ortograficzne i gramatyczne uczniów. Warsztatom towarzyszyła wystawa książek i zestawienie bibliograficzne dotyczące tematu.

9 września 2015 r. w Bibliotece Pedagogicznej Filia w Rawie Mazowieckiej odbyła się konferencja "Planowanie i dokumentowanie nadzoru pedagogicznego dyrektora szkoły/placówki oświatowej". Kierownikiem formy, a zarazem osobą prowadząca była p.Bożena Fronckiewicz - konsultant ds. kadry kierowniczej WODN w Skierniewicach. Prowadząca przedstawiła zmiany w przepisach prawnych mających wpływ na planowanie i realizowanie nadzoru pedagogicznego przez dyrektora, które są niezmiernie ważne w prawidłowym funkcjonowaniu szkoły/placówki oświatowej. Przekazała także zebranym propozycję dokumentów planistycznych związanych z nadzorem pedagogicznym dyrektora w tym: plan nadzoru pedagogicznego, zasady przeprowadzania obserwacji przez dyrektora, czy sposoby dokumentowania czynności dyrektora. Konferencja metodyczna były doskonałą okazją do wymiany poglądów i doświadczeń.